Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19143,Zdanění příjmu

Jak správně zdanit odměnu v kryptoměně, kterou jsem obdržel jako dar nebo odměnu?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč
18.9.2022 Daně

Zdravím, pokud mi někdo pošle USDC jako odměnu za navázání spojení s tím správným člověkem, v podstatě komisi z prodeje, jak mám danou sumu nejlépe zdanit? Abych peníze dostal na účet, musím je přes burzu směnit na FIAT měnu a poslat si je (tam trochu ztratí na hodnotě za všechny poplatky a kurzovní směny). Krypto jsem nenakupoval, nýbrž obdržel jako dar/odměnu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odměnu vyplacenou v kryptoměně je třeba zdanit jako příjem (ze závislé činnosti, z podnikání, jiné přivýdělky, atd.). Při převodu krypta na fiat se případně dále daní zisk z prodeje kryptoměn (rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou).