Dobrý den, v uplynulých letech mi bylo vraceno na daních vždy přes 30 000 Kč - sleva na manželku (na rodičovské), školkovné, v roce 2020 přibyly navíc úroky z hypotéky. Teď v lednu se mi narodilo 3. dítě, byla zrušena superhrubá mzda, zvýšila se sleva na poplatníka a rázem na výplatní pásce mám odvedenou daň 0. Zajímá mě, zda budu mít nárok na výše uvedené vratky, z čeho se to počítá? Má hrubá mzda je cca HPP 38 000 Kč měsíčně + 2x DPP 4 500 Kč a 3 500 Kč (opět měsíčně). Na výplatní pásce HPP je to: vypočtená záloha na daň: 5 745 Kč, sleva na poplatníka 2 320 Kč, zvýhodnění na dítě 4 901 Kč, daň po slevě 0 Kč, daňový bonus 1 521 Kč. Počítá se vratka daní z reálně odvedených daní nebo z té vypočtené zálohy na daň? Loni jsem totiž měl v kolonce daň po slevě kolem 3 000 Kč, nyní 0 Kč. Pevně věřím, že mě stát nebude trestat za to, že mám 3 děti. Předem moc díky za radu.
Dobrý den,
stát Vás určitě netrestá za to, že máte 3 děti. Naopak na 3 děti máte daňovou slevu 4 901 Kč, kterou při nevyčerpání dostanete proplacenou jako daňový bonus (jiné nevyčerpané slevy propadají, tato ne).
Z hrubé mzdy 38 000 Kč činí záloha na daň před slevami 5 700 Kč (15%), po slevě na poplatníka 3 380 Kč a po slevách na děti 0 Kč (resp. vzniká Vám nárok na bonus/přeplatek 1 521 Kč). Je tak možné, že nebudete schopen plně vyčerpat ostatní daňové slevy (na manželku, za hypotéku, školkovné, atd.), protože na všechny tyto slevu máte zálohovou daň z HPP jen 3 380 Kč (za předpokladu, že 100% slevy na děti vyčerpáte formou daňového bonusu). Při 100% daňovém bonusu na děti by Vám bylo na daních vraceno až 58 812 Kč.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - bydlíme v nájmu v domku. Máme smlouvu na tři roky, jeden rok už uběhl. Platíme 8 000 Kč měsíčně. Protéká tady střecha a musí se dělat nová střecha teď v prosinci s tím, že nájemce nám zvedne cenu na 15 000 Kč měsíčně od ledna. Střecha bude stát půl milionu a prý se mu to musí nějak vrátit, tak musí zdražit nájem. Chtěla bych se zeptat, jestli je to takhle v pořádku. Zdá se mi to zdražení o hodně korun, děkuji.
Dobrý den, jsem v insolvenci a kleklo mi mé auto, které jsem používal jako OSVČ na provoz taxislužby. Kamarád koupil nové auto a zapůjčil mi ho za 6 000 Kč měsíčně. V technickém průkazu je jako majitel a já jako provozovatel, jinak bych taxislužbu nemohl vykovávat. Budu mít problém u správce a u soudu? Děkuji Petr
Dobrý den, ráda bych se, prosím, zeptala na porušení daňové uznatelnosti u životních smluv. Pokud si vyberu ze smlouvy odbytné před dovršením věku 60 let, poruším tím daňovou uznatelnost. Mohu však bez porušení této podmínky vybrat po věku 60 let, aniž bych čekala na dobu trvání smlouva původně 60 měsíců, nově 120 měsíců čili 5 a 10 let? Jedná se mi o to, zda musí být pro neporušení uznatelnosti splněny obě podmínky věku a doby trvání smlouvy. Zákon totiž tvrdí: "Dojde-li před skončením doby 60 kalendářních měsíců od uzavření smlouvy NEBO před rokem, ve kterém pojištěný dosáhne 60 let k výplatě pojistného plnění ze soukromého životního pojištění". Mate mě slovíčko NEBO. Jeví se mi to tak, že stačí splnit jednu z podmínek. Moc Vám děkuji za Váš čas a radu, s pozdravem, Lucie
Dobrý den, jsem student a nemám žádný příjem. Ze začátku léta jsem přes debetní kartu koupil kryptoměnu v hodnotě 200 korun na peněženku a staking je aktivní. Také jsem na burze Binance dostal airdrop, směnil párkrát kryptoměnu za kryptoměnu bez výrazného profitu (max 20 korun) a poté jí poslal na jinou peněženku, k burze ani druhé peněžence nemám přístup. Musím podávat kvůli takové hlouposti daňové přiznání? A jestli ano, stane se něco, když ho nepodám? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s chatou, kterou vlastní otec. Ale pozemek si pronajmu já s tím, že ji musím vložit do katastru nemovitostí. Pozemek budu mít v pronájmu na pět let. Pozemek je cizí a chata na něm stojí. Přijdu o ní v insolvenci? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Bydlení patří k největším životním tématům. Kde budeme bydlet? A budeme ve vlastním bydlení, nebo v nájmu? Kdy začneme usilovat o vlastní bydlení, pokud vůbec? Víme, že má vlastní bydlení výhody, které přesahují daleko za praktické finanční zajištění. Jsou tu ale i stinné stránky, a u každého z nás převládnou jiné argumenty. Ale teď se pojďme podívat, jak mohou, v případě koupě nemovitosti, psychologické výhody a duševní pohoda bydlení pozitivně ovlivnit váš život, pocit stability bydlení a celkovou kvalitu života.
Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.
Živnostníci a OSVČ často hledají, jaké mají možnosti čerpat státní sociální podporu a sociální dávky. Vzhledem k odlišné pozici od zaměstnanců a vzhledem k proměnlivým příjmům je důležité vědět, na jaké dávky mohou dosáhnout a jak o ně správně zažádat. Udělejte si přehled o dostupných dávkách pro OSVČ, i o tom, jak je efektivně čerpat.