V našem srovnávači můžete produkt „Studentský účet“ porovnat hned podle několika parametrů. Tabulka má totiž celkem čtyři sloupce s kritérii k porovnání, a to:
Žebříček studentských účtů si snadno sestavíte podle každého z kritérií - a to buď vzestupně, nebo sestupně. U účtů, které vás zaujaly, si můžete pročíst detaily, na které se dostanete kliknutím vpravo na čtvereček se šipkou směřující dolů.
Poznámka: jestliže se vám zobrazuje méně sloupců, než jsme popsali, je nutné buď otočit smartphone na šířku, anebo přejít k PC či k tabletu, kde vše uvidíte mnohem přehledněji.
Bankovní produkty kategorie Studentské účty jsou právě srovnané vzestupně podle Vedení účtu. Vedení účtu znamená "měsíční poplatek za vedení běžného účtu; je-li bezplatné vedení účtu podmíněno složitější podmínkou (povinnost mít úvěr, pravidelný příjem atd.), je uveden poplatek při nesplnění podmínky".
Jestliže se chystáte vybírat studentský účet, srovnání je nezbytné. Jedině pomocí srovnání účtů bezpečně vyberete ten nejlepší studentský účet! Sice je to účet „jen“ na pár let, ale i tak se vyplatí věnovat jeho výběru dostatečnou pozornost. Vzhledem k tomu, že zdarma jsou vedeny všechny studentské účty, můžete se rovnou přesunout k detailnějším kritériím, jako například:
Pro porovnání bankovních účtů pro studenty nemusíte vždy využít všechny výše uvedené parametry - ne vždy je totiž budete využívat všechny. Běžný účet pro studenty toho umí opravdu hodně, ale ne každý student potřebuje vše z toho, co mu banka nabídne. Nejprve si tak promyslete, co budete využívat nejčastěji. Snadněji se kritéria k výběru seřazují těm, kdo již mají zkušenosti z dětského účtu, takže tuší, co od takové služby bank očekávat. Ale například studentský účet Raiffeisenbank nazvaný Aktivní účet pro studenty a děti tohle dilema ruší. Raiffeisen bank spojuje dětský a studentský běžný účet v jeden produkt.
Jedná se o zvláštní kategorii běžných účtů, která je určena pro studenty. Studentský účet můžete zřídit a používat jako jiné běžné či spořicí účty. Banky se ale většinou snaží studentům poskytnout nějakou výhodu - nižší poplatky, lepší úrok, či různé slevy na služby či zboží partnerů, případně cashback, který je na účet připisován po platbách kartou.
Studentské účty mívají již plnohodnotné internetové bankovnictví, takže z nich lze například i odesílat příkazy k úhradě (tím se liší od většiny dětských účtů). Do 18 let je ale vždy zamknutá možnost zadlužit se (kreditní karta, kontokorent nebo klasická půjčka vyřízená v bankovnictví). Tyhle možnosti se otevírají až od 18. roku věku, a to jen u některých účtů - například Studentský účet Moneta nebo Studentský účet ČSOB. Ale třeba Účet pro studenty Česká spořitelna možnost povoleného přečerpání vůbec nenabízí.
Věděli jste, že existují i půjčky pro studenty? Přečtěte si náš článek o půjčkách pro studenty dříve než o přijetí studentského úvěru začnete uvažovat!
I když jste na škole, není vaší povinností mít studentský účet. V dnešní konkurenci nízkonákladových bank si student, jakmile dosáhne věku 18 let, klidně může zřídit nejlepší běžný účet pro dospělé a má jistotu, že neprohloupil.
Studentské konto umí založit a vést méně než polovina bank. Jsou mezi nimi ty největší, ale překvapivě i velmi malé banky. Účet pro tuto specifickou klientelu je pro banku zajímavý. Studenti si na její služby většinou zvyknou - a podle průzkumů 50 % z nich po skončení studia u banky zůstává s účtem pro dospělé. Nejvíce studentských účtů vedou podle průzkumu banky Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka a Moneta Money Banka.
V našem pravidelně aktualizovaném srovnání studentských účtů vidíte, že standardem trhu je založení a vedení účtu zdarma. Zatímco účet pro studenty bez poplatků je dnes již každý, rozdíly v poplatcích přesto najdeme - například za výběr z cizího bankomatu, za SEPA platby nebo za platby zahraniční (tzv. SWIFT). Bankomaty celého světa jsou zdarma například pro majitele Aktivního účtu pro studenty od Raiffeisen banky, které lze sjednat on-line.
Banky umístěné na čele tabulky například při volbě parametru „Bankomat cizí“ poskytují studentům skutečnou slevu oproti účtům pro dospělé. Liší se také výše úrokových sazeb, kde malé banky lákají na vyšší sazby (např. NEO účet studentský od Expobank). Úroky v malém zhodnotí peníze odložené na běžném účtu - ale rozhodně méně než například stavební spoření nebo penzijní spoření s dynamickou složkou, která jediná je pro věk studenta opravdu vhodná.
Pokud využijete studentský účet s úrokem, pak vlastně ani nemusíte hledat spořicí účet. Zato u velkých bank je obvyklá úroková sazba pro zůstatek na studentském účtu nula. Přesvědčit se o tom můžete třeba pohledem na Studentský účet KB nebo Studentský účet G2 Modrá pyramida.
Pozor si pak určitě dejte na kontokorent. Tento typ půjčky s vysokým úrokem je sice pohodlný na využití, ale úroková sazba je drastická! Za takovou krátkodobou výpůjčku zaplatíte klidně 20% úrok ročně. Kontokorent je u některých bank dokonce již součástí studentského účtu, takže o něj nemusíte ani extra žádat.
Studentský účet je možné u většiny bank založit po dovršení 15 let. Studentský účet od 12 let na českém trhu zatím nenajdete. Většina bank vyžaduje školou podepsané potvrzení o studiu - a pak ke studentskému kontu poskytuje opravdové výhody.
Najdou se však i banky, které potvrzení nevyžadují a umožní zřízení studentského konta komukoliv do určitého věku. Typické je to pro mBank a její mKonto na vlastni triko. Počítejte ale s tím, že pak to bude za standardních podmínek jako u jiných běžných účtů.
V čem je pak rozdíl mezi běžným a studentským účtem? V tom, že vlastní bankovní účet vedený na vaše jméno můžete mít již od 15 let (běžný účet až od 18 let).
Co se rušení týká, pak vězte, že studentské konto nemusíte rušit - banka vám jej automaticky převede na dospělý běžný účet, vás o tom jen s předstihem informuje. Proč? Abyste si případně mohli stihnout zřídit běžný účet u jiné banky, a nemuseli tak platit například poplatek za vedení běžného účtu.
Většina studentských účtů bývá nabízena do 26 let věku, výjimečně se setkáte se 30 roky jako s maximální věkovou hranicí studentského účtu. Kde je nutno pro zřízení a vedení studentského účtu dokládat potvrzení o studiu, bývá účet ukončen i dříve - jakmile přestanete studovat.
Nejčastějším příjmem studentů jsou do určitého věku kapesné a finanční dary od příbuzných. Ty přicházejí většinou v podobě hotovosti, tedy v bankovkách. Jak je ale dostat na účet, aby se tam třeba úročily a aby nepřekážely v peněžence, nelákaly k rychlé útratě?
Využít se dá stejný postup jako u kteréhokoliv jiného účtu u banky: vklad prostřednictvím vkladomatu, nebo na přepážce banky (většinou s poplatkem). V některých rodinách se provozuje čilý „směnný obchod“, kdy student dá hotovost rodiči, a ten mu příkazem k úhradě pošle na účet peníze ze svého účtu. Rodič se tím dostane k hotovosti (a nemusí vybírat), student má na účtu tu částku, kterou chtěl.
I zde je tomu stejně jako u běžných účtů pro dospělé. Většinou ale chybí možnost výběru hotovosti na pokladně obchodu (cashback). Vybírat se tak dá jen v bankomatech, ale ty jsou většinou zcela zdarma, nebo alespoň první tři výběry v měsíci zůstávají zdarma.
Zde záleží na věku studenta, na postupu každé z bank, plus na tom, zda už má student i jiný doklad totožnosti, než jen občanský průkaz. Pokud student ještě není dospělý, je vhodné navštívit pobočku nebo alespoň kiosek banky. Je to nutné v doprovodu rodiče, který bude smlouvu o zřízení účtu podepisovat (do 18 let student ještě není způsobilý k právním úkonům). V případě dospělého studenta s cestovním pasem může být on-line zřízení studentského účtu plně k dispozici. Smlouvu lze podepsat prostřednictvím kurýra, nebo elektronicky. Studentský účet se aktivuje u fyzického podpisu po zpracování v bance. Při elektronickém podpisu stačí zaslat identifikační platbu, která ale musí být z jiného účtu klienta.
Ano, převod studentského účtu do jiné banky je možný, dokonce se o vše okolo převodu musí postarat vybraná nová banka. Nejen že převede všechny případné pravidelné platby, ale také zruší původní studentský účet u banky staré. Toto pravidlo je zaneseno v tzv. Kodexu mobility.
Studentský účet v sobě nese stejné výhody jako účet běžný. Plus se u něj setkáme ještě s dalšími výhodami:
I studentský účet s sebou nese jisté nevýhody, ale většině z nich se dá vyhnout správným výběrem (pokud je považujete za nevýhody):
Uvažujete o podnikání, či rovnou o založení vlastní firmy a váháte, zda zvolit společnost s ručením omezeným? V České republice funguje více než půl milionu s.r.o. a tento počet stále roste. Ukážeme vám, jak založit s.r.o., jaké jsou náklady na založení s.r.o., co všechno budete potřebovat a jak celý proces zvládnout co nejsnáz. Dozvíte se také, jaké jsou výhody a nevýhody s.r.o. ve srovnání s podnikáním na živnostenský list, daňové souvislosti i specifika přechodu na s.r.o. z živnosti a ze zaměstnání. To vše v otázkách a odpovědích.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?