Naše porovnání účtů pro seniory vám pomůže snadno a rychle vybrat ten nejlepší bankovní účet pro důchodce. Účet pro seniory dokáže nabídnout služby nad rámec klasického běžného účtu.
V našem srovnávači můžete produkt „Účet pro seniory“ porovnat hned podle několika kritérií. Tabulka pro porovnávání má čtyři sloupce s parametry, a to:
Podle každého z kritérií si snadno sestavíte žebříček seniorských účtů, a to buď vzestupně, nebo sestupně. V detailu účtu najdete i případné služby banky navíc nebo podmínky pro vedení účtu zdarma. Detail se zobrazí po kliknutí vpravo na čtvereček se šipkou směřující dolů).
Poznámka: Pokud se vám zobrazuje méně sloupců, je nutné buď otočit smartphone na šířku, anebo přejít k PC či k tabletu, kde vše uvidíte mnohem přehledněji.
Aktuálně porovnáváte účty pro seniory podle Vedení účtu (vzestupně)
Účtem pro seniory mívají banky na mysli typ běžného účtu, který zakládají pouze lidem vyššího věku. Věkovou hranici si stanovuje sama banka, takže zatímco se někde setkáte se 60 lety, jinde to může být 70 let, či naopak pod 60 let. Příliš velké odlišnosti od běžného účtu ale nečekejte.
Tou nejvýznamnější odlišností bývá nabídka donášky hotovosti až domů (někde jednou za měsíc zdarma). Tímto krokem banka pomáhá seniorům srovnat se se změnou poté, co u své pobočky pošty ukončí doručování důchodu v hotovosti domů.
Ostatní parametry seniorského účtu bývají shodné s účty běžnými. Co je pro seniorský účet ještě typické, je jejich nabídka pouze od těch bank, které mají po republice hustou síť poboček a ještě hustší síť bankomatů. Proč?
Samozřejmě proto, aby senior nemusel v případě nutnosti cestovat do banky, k bankomatu či vkladomatu nijak daleko. Většinou stačí dorazit jen na poštu nebo do sousedního městečka. Proto asi nikoho nepřekvapí, že seniorský účet nabídne především Poštovní spořitelna a ČSOB (to je v podstatě jeden obchodní celek), plus se k nim přidává Česká spořitelna.
Výhodným je seniorský účet pro všechny lidi vyššího věku, kteří chtějí mít pobočku banky velmi blízko. Chtějí mít možnost snadného výběru nebo vkladu hotovosti (třeba i skrze vkladomat), snadného zaplacení účtů a složenek nebo odeslání splátky čerpané půjčky. A obecně se nechtějí učit takovým novinkám, jako je online bankovnictví nebo jakýkoliv další fintech. Celoživotně jsou zvyklí zacházet jen s hotovými penězi, a chtějí v tom i nadále pokračovat.
Vzhledem k poměrně úzké nabídce se bankovní účty pro seniory dají porovnat velmi snadno. Jak postupovat? Porovnat byste měli nejen poplatky za vedení účtu, ale zejména podmínky pro jeho vedení zdarma - zda jste schopni je splnit, abyste ve výsledku získali účet zdarma pro seniory.
Banky se většinou spokojí s tím, že si k nim budete nechávat zasílat důchod. Všimněte si, že podmínky účtu pro seniory jsou zvýhodněné! Na rozdíl od účtů pro důchodce vyžadují banky pro vedení normálních běžných účtů zdarma někdy ještě i platby kartou - s tím se u účtů seniorských nesetkáte. Na druhou stranu je mezi běžnými účty k mání mnohem širší nabídka zdarma vedených účtů a zcela bez podmínek.
Porovnat je vhodné ještě i doplňkové služby nebo třeba možnost zadat trvalý příkaz, pokud chcete nechat bez starostí odcházet platby za rozhlas, televizi, za vodu, energie, případně i za internetové připojení nebo za mobil, za noviny, časopisy, televizní kanály apod. Trvalé příkazy se samozřejmě hodí ke splácení úvěrů nebankovních i těch od bank. A pokud seniorskou půjčku plánujete, přečtěte si základní fakta o úvěrech pro důchodce!
Seniorské účty někdy dokáží poskytnout i nadstandardní služby, které jsou většinou zdarma, jinými slovy jako součást balíčku s názvem „Účet pro seniory“. Například ČSOB Účet pro seniory a Účet pro seniory od Poštovní spořitelny (Poštovní účet pro seniory) umožňují jednou měsíčně zdarma donášku hotovosti až domů. Službu lze nastavit jako pravidelnou, anebo ji využít jen v případě nutnosti. Výběr hotovosti je samozřejmě možný i na pobočce banky (u přepážky) nebo kartou z bankomatu. Účet pro seniory Česká spořitelna bohužel tyto nadstandardní služby nenabízí.
Zde záleží na každé z bank. Některé to online dokáží, jiné nikoliv; a musíte se tedy dostavit na pobočku. Počítá se totiž s tím, že senior nemá vždycky dva doklady totožnosti. Proto některé banky vyžadují osobní návštěvu, aby totožnost žadatele ověřily na místě. Jestliže jste aktivním seniorem, který má cestovní pas nebo řidičský průkaz, můžete si u vybraných bank založit účet i online.
S úročením účtu pro seniory příliš nepočítejte. Jde totiž o typ běžného účtu, takže tady je prioritou služba v oblasti zacházení s penězi, nikoliv jejich zhodnocování. Pokud máte peníze navíc, které byste rádi nechali úročit, sáhněte po spořicím účtu. Spořicí účet pro seniory pravděpodobně nenajdete, ale není důvod se nespokojit s libovolným spořicím účtem s vyšší úrokovou sazbou. I ze spořicího účtu se peníze dají kdykoliv vybrat a použít. Na dlouhodobější spoření se pak hodí spoření stavební nebo penzijní spoření, ale například i termínované vklady u bank.
Rozhodně to nutností není! I důchodce může mít klasický běžný účet, například proto že je zvyklý na známé číslo běžného účtu. Obsluhovat jej bude buď internetovým bankovnictvím, anebo na přepážce nejbližší pobočky banky, či družstevní záložny. Pokud coby starší člověk bydlíte blízko banky, která nemá v portfoliu účet pro seniory, tak to vůbec neznamená, že byste se nemohli stát jejím klientem! Všechny banky umožňují ovládání účtu skrze příkazy zadané u přepážky na svých pobočkách, kde vám s tím pracovníci banky pomohou. Jen se vám může stát, že zaplatíte vyšší bankovní poplatky.
Zrušení seniorského účtu by mělo proběhnout písemně tak, že bance pošlete výpověď této služby. Počítat musíte s faktem, že výpovědní lhůta je jeden měsíc. Jestliže za vedení účtu platíte, je nutné na něm ponechat právě sumu k uhrazení poplatku. Případné peníze navíc banka pošle buď na váš nový účet, anebo složenkou na adresu vašeho trvalého bydliště. Výpověď odešlete buď doporučeně poštou, lze však i odeslat datovou schránkou, nebo přinést na pobočku banky.
Seniorské účty nemají, ve srovnání s účty běžnými, nijak početné výhody. Najdeme vlastně jen dvě:
Počítat ale můžete s některými dalšími výhodami, které nalezneme právě u běžných účtů.
Účty pro starší občany mají i své nevýhody:
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Výhodný přivýdělek? Kdo by o něj nestál! Ovšem věděli jste, že můžete narazit na brigádu, při níž se poměrně snadno a rychle stanete součástí sítě kybernetických podvodníků, kteří z vás udělají tzv. bílého koně? Člověk si u nich možná slušně vydělá, ovšem riskuje trestní stíhání. V hledáčku kriminalistů se přitom čím dál častěji stávají nezletilí, jak upozorňuje kyberspecialista z Komerční banky, Marek Macháček. Ten navíc upozorňuje, že přibývá lidí, kteří se součástí podvodů stávají vědomě, ať už z důvodu lhostejnosti k druhým či z finanční nouze.
Svět kryptoměn se dynamicky rozvíjí a nabízí zajímavé příležitosti nejen k investování. K nejznámějším digitálním aktivům patří Ethereum, v současnosti druhá největší kryptoměna na světě. Jestli vás láká investovat do Etherea, ale nevíte, kde začít, tento článek je právě pro vás. Pomůžeme vám pochopit základy Etherea. Ukážeme, jak kryptoměnu bezpečně nakoupit i uložit. Nahlédneme i na možný budoucí potenciál a porovnáme Ethereum s konkurencí.