Do transformovaných fondů bylo možné vstoupit jen do konce listopadu 2012. Zákonem garantované minimálně nezáporné zhodnocení neumožňovalo penzijním fondům dostatečně zhodnocovat investované peníze klientů.
Od ledna 2013 lze doplňkové penzijní spoření sjednat jen u účastnických fondů. Zákon zde již negarantuje minimálně nezáporné zhodnocení (ztráta je přípustná), což fondům umožňuje dosahovat i řádově vyšších výnosů. Penzijní společnosti nabízejí 3 typy fondů:
Konzervativní penzijní fond (nízké riziko, nízký výnos)
Vyvážený penzijní fond (střední riziko, střední výnos)
Dynamický penzijní fond (vysoké riziko, vysoký výnos)
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.