Zatímco povinné ručení mít musíte, zřízení havarijního pojištění vám zákon neukládá. Nejde totiž o pojištění odpovědnosti vůči ostatním, ale o pojištění vás a vašeho majetku. Je proto čistě na vás, zda se ochráníte před škodami, které vzniknou při případné nehodě, ale i před těmi, které vám způsobí vandalové, zvěř nebo rozmary počasí. Havarijní pojištění hradí mnoho typů škod. Využijte bezplatnou službu profesionálů a nechejte si u nás spočítat různě nastavená havarijka, ale vždy v těch nejvýhodnějších cenách! Zkušenosti ukazují, že u aut nových nebo pořízených z autopůjčky se havarijní pojištění stává téměř nutností.
Rizika pokrytá havarijním pojištěním jsou odlišná od rizik z povinného ručení. Zatímco povinným ručením chráníte ostatní, havarijním pojištěním kryjete sebe a svůj vůz, včetně spolujezdců a předmětů ve vašem autě. Havarijní pojištění auta řeší škody, které vám vzniknou například:
Je jen na vás, proti jakým rizikům se pojistíte. Pojišťovny často nabízí balíčky, které pokrývají různé škody. Z nich si vyberete takový, který vám nejvíc vyhovuje. Nebo si rizika poskládáte dle vlastních preferencí.
Havarijko můžeme rozdělit do dvou základních typů podle rozsahu krytí:
Na čem závisí cena havarijního pojištění
Stejně jako v případě povinného ručení, také zde pracuje spousta faktorů ovlivňujících cenu pojištění vozidla. U havarijka k nim patří:
Jak stanovit vhodnou pojistnou částku
S výběrem nejvýhodnější havarijní pojistky vám pomůže srovnání havarijního pojištění nebo online kalkulačka havarijního pojištění. Ještě předtím byste ale měli mít představu, na jakou pojistnou částku vlastně auto či motorku pojistit.
Obecně platí, že:
Porovnávejte přitom:
A pokud si nejste jistí, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme určit nejvhodnější pojistnou částku tak, aby pokryla případné škody a zároveň vás nevyšla zbytečně draho. Výběr havarijního pojištění se tím značně usnadní.
Upozornění banky.cz: Naše rady týkající se pojistné částky nejsou závazné. Konečnou pojistnou částku vozidla si stanovuje klient sám, na vlastní odpovědnost.
Důležité je nastavit také vhodnou spoluúčast. Podle toho, do jaké míry jste schopní a ochotní se na uhrazení škody podílet. Výše spoluúčasti dost mění cenu havarijního pojištění. Pojišťovny obvykle nabízejí tyto možnosti:
Jaké doplňkové služby využít
Pojišťovny zpravidla nabízejí další doplňkové služby, které nejsou zahrnuté v základní ceně havarijního pojištění. Patří mezi ně:
Tyto služby sice cenu havarijního pojištění zvyšují, přesto je zvažte. Vyplatí se to zejména u pojištění skel. Odletujícím kamínkům na cestách se totiž nevyhnete, a výměna skla u některých aut stojí i víc než 10 000 Kč.
Pokud na cestách trávíte velké množství času, rozhodně promyslete také rozsah asistenčních služeb. Díky nadstandardním asistenčním službám máte jistotu, že se o vás pojišťovna postará, i když zůstanete sedět o půlnoci v nepojízdném autě.
Jak získat nejlepší havarijní pojištění
Pro základní orientaci využijte srovnání havarijního pojištění vozidel, neboli online kalkulačku. Jednoduše zadejte potřebné informace, včetně výše pojistného a míry spoluúčasti, a porovnejte výsledné nabídky. Pak už jen vyberte tu nejvýhodnější a pojištění si sjednejte.
Sjednání havarijního pojištění je na portálu banky.cz nejen snadné, ale hlavně rychlé. S naší online kalkulačkou zvládnete havarijní pojištění vybrat a sjednat:
Doporučení banky.cz: Chcete získat co nejvýhodnější pojištění? Obraťte se na nás rovnou. Rádi vám pomůžeme získat nabídku, která bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám.
Pamatujte, že s věkem hodnota vozu klesá. Pokud tedy smlouvu neupravujete, už po roce začínáte pojistku přeplácet. Nezapomínejte proto na pravidelné srovnání havarijního pojištění vozidel. Díky němu získáte vždy nejvýhodnější nabídku.
Co musíte vědět o havarijním pojištění
Mezi motoristy koluje mnoho mýtů o havarijním pojištění. Přečtěte si i situace, kdy opravdu má havarijní pojištění smysl. Havarijní pojištění si sjednejte vždy, když s autem vyjíždíte za hranice. A ještě nahlédněte na ucelený návod: 4 tipy, jak vybrat to nejlepší havarijní pojištění.
I havarijní pojištění se dá vypovědět
Zde je přehled situací, v nichž můžete na pojišťovnu zaslat výpověď havarijního pojištění:
Vypočítejte si nové havarijní pojištění v naší kalkulačce a vyberte si to nejvýhodnější.
Výhody havarijního pojištění
Nevýhody havarijního pojištění
Na co se nejčastěji ptáte u havarijního pojištění
Za dobu existence portálu Banky.cz jsme nashromáždili spousty dotazů v poradně k havarijnímu pojištění. Přinášíme vám odpovědi na ty, které se opakují nejčastěji.
Platí havarijní pojištění i v zahraničí?
U havarijního pojištění si musíte územní planost ověřit v pojistných podmínkách vaší pojišťovny. Některé pojišťovny poskytují slevu za havarijní pojištění, které platí pouze na území ČR. Proto je možné, že pojištění v zahraničí ve vaší pojistce není. Určitě si proto rozsah krytí pohlídejte.
Na co se havarijní pojištění nevztahuje?
Havarijní pojištění nehradí škody, které způsobíte třetím osobám. K tomu slouží povinné ručení.
Můžu si sjednat havarijní pojištění i na starší auto?
Ano, některé pojišťovny nabízejí pojištění i pro 13 let stará vozidla. Není to ale standardem. Z naší zkušenosti doporučujeme, abyste si u starších aut raději nechali spočítat varianty s havarijním pojištěním i bez něj. Podle toho se pak rozhodněte.
Mám bonusy pouze z povinného ručení. Můžu je využít i na havarijní pojištění?
Ano, většina pojišťoven umožňuje převod bezeškodního průběhu z povinného ručení i na havarijní pojištění. Pokud tak máte bonusy z povinného ručení, můžete díky nim získat i slevu na havarijním pojistném.
Může pojišťovna zkrátit nebo zcela odmítnout plnění?
V některých situacích ano. Jsou to například případy, kdy způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. V takovém případě reálně hrozí, že vám pojišťovna nic nezaplatí.
O peníze z pojistky přijdete také v případě, že vozidlo není ve způsobilém technickém stavu a nemá platnou technickou kontrolu (STK). Stejně tak se plnění krátí, když například v zimě havarujete na letních pneumatikách.
Kdy se vyplatí mít havarijní pojištění?
Jsou dvě nejčastější situace, kdy se bez havarijka téměř neobejdete: pořízení nového auta a pořízení auta z autopůjčky. Krátce po pořízení vozu nebo při splácení autopůjčky se dá předpokládat, že vaše úspory se ztenčily a nevystačí k úhradě větší škody na autě (pád stromu, velká voda, zaviněná nehoda, aj.).
Co je spoluúčast na havarijním pojištění, resp. co znamená spoluúčast 5000 Kč?
Spoluúčastí se ve smlouvě říká, jak velkou částkou se budete podílet na úhradě škody. Základ je v korunách (např. 5 000 Kč), pak se výpočet odvíjí procentuálně (např. 5 % z vyčíslené škody). Takže škodu do 5 000 Kč si hradíte sami. Z pojistné události v částce nad 5 000 Kč hradíte vždy minimálně 5 000 Kč, jinak 5 %.
Jak často se platí havarijní pojištění?
Frekvence plateb je na vaší dohodě s pojišťovnou. Nejčastěji volí motoristé roční platby.
Jak mohu snížit cenu havarijního pojištění?
Máte dvě cesty:
Co když nebudu mít na svém autě povinné ručení?
V takovém případě po vás může Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vymáhat příspěvek za celou dobu, kdy vaše vozidlo povinné ručení nemělo. Výše příspěvku do fondu ČKP se přitom liší podle typu vozidla a pokuta se může výrazně prodražit (zejména u aut s vyšším objemem motoru).
Pokud navíc způsobíte nehodu a nemáte povinné ručení, musíte zaplatit škodu z vlastní kapsy. A to jak škodu na majetku, tak i za poškození zdraví. Například v případě trvalých následků se škody často pohybují i v řádech milionů korun.
Jestli nechcete auto v blízké době využívat a zbytečně platit zákonné pojištění vozidel, nezapomeňte jej vyřadit z provozu.
Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?
Pojištění nemovitosti kryje stavbu (tedy stěny, okna, střechu, stropy) bez vnitřního vybavení, jeho součástí tedy není pojištění majetku.
Pojištění domácnosti kryje škody vzniklé na věcech movitých – na vybavení domácnosti (nábytek, elektronika, koberce, záclony, oblečení, ceniny a další věci). Mezi pojištění domácnosti se mnohdy zahrnují i stavební součásti, jako jsou například plovoucí podlaha nebo kuchyňská linka. Kryje také věci uložené v garáži, sklepě a dalších vedlejších prostorech.
Jak si ověřím, jestli je moje nemovitost v povodňové zóně?
Ozvěte se nám a my to zjistíme. Každá pojišťovna stanovuje pojistné zóny jinak, proto se může stát, že někteří poskytovatelé vaši nemovitost do povodňové zóny zahrnou a další ne.
Poradíte mi i s pojištěním mobilního domu (mobilheim)?
Ano, rádi vám poradíme. Zdaleka ne každá pojišťovna totiž takové pojištění nabízí. Pokud jej potřebujete, určitě neváhejte a ozvěte se nám. Společně najdeme to správné pojištění.
Můžu si pojistit i rozestavěný dům?
Ano, můžete. Pojištění nemovitosti si sjednáte už od zahájení stavby. I na stavbě totiž hrozí poškození způsobené například povodní, záplavou, požárem, vichřicí, pádem stromu nebo vandalismem. Pojištění stavby se navíc většinou vztahuje i na stavební materiál a vybavení. Pojišťovna vám tak pomůže třeba v případě, že vám tyto věci ukradnou zloději.
Obecně platí, že je pojištění na rozestavěnou nemovitost levnější. Po zkolaudování proto musíte pojištění změnit na dokončenou nemovitost.
Moje pojišťovna mi nechce rodinný dům pojistit pro případ povodně, protože se prý nacházím v záplavové oblasti. Mám šanci ho pojistit někde jinde?
Určitě ano. Každá pojišťovna přistupuje k rizikům povodně jinak. Může se tedy stát, že některá pojišťovna vás proti povodni bez problému pojistí.
Nenašli jste, co jste hledali? Mrkněte do naší poradny, nebo se nás zeptejte.
Doplatek na bydlení je zásadním nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá nízkopříjmovým domácnostem zvládnout náklady na bydlení. Zaměřuje se především na ty, kdo, navzdory úspornému způsobu života, nejsou schopni pokrýt tyto výdaje z vlastních zdrojů. Pro mnoho rodin to znamená finanční úlevu a zajištění základních potřeb.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?Zdroj obrázku: Freepik.com