Školné, skripta a učebnice nebo například notebook na seminární práce a úkoly. To jsou jen některé věci, které musí studenti platit. Jedním ze způsobů, jak na ně získat peníze, je studentská půjčka. Podívejte se, čím se liší od ostatních úvěrů, jaké má podmínky a na co si dát pozor.
I když název studentská půjčka zní jen jako další z řady marketingových jmen pro obyčejný mikroúvěr, ve skutečnosti je to speciální produkt, který pomáhá s financováním studia. V řadě zemí má proto dlouhou tradici.
V České republice se sice s podobným úvěrem setkáte jen výjimečně, neznamená to ale, že ho nemůžete získat. Řada poskytovatelů vám totiž půjčku na studium dokáže připravit – přestože ji v běžné nabídce nemá.
V našem srovnání poskytovatelů studentských půjček zjistíte, kteří to jsou.
Pro koho je studentská půjčka
Jak už z názvu vyplývá, studentská půjčka je hlavně pro studenty bez vlastního příjmu (nebo jen s minimálním příjmem). Pomáhá jim se zajištěním peněz na studium.
Konkrétně s:
nákupem učebnic a skript,
pořízením notebooku nebo jiných učebních pomůcek,
platbou školného
nebo například s uhrazením nákladů na ubytování.
Zajistí peníze i klid na studium
Ideální je, když si lidé zvládnou na zmíněné výdaje vydělat sami. Jenže to bohužel není tak jednoduché. Jen pořízení potřebného vybavení a učebnic vyjde i na desítky tisíc korun.
Řada studentů přitom tolik peněz nemá – případně nemá rodiče, kteří by to zvládli zaplatit.
Ne vždy jde navíc studium skloubit s pravidelnou a rozumně placenou brigádou.
A právě proto existuje půjčka pro studenty bez příjmu či s minimálním příjmem. Pomůže jim získat nejen peníze, které potřebují, ale hlavně klid a prostor na studium.
Podmínky studentské půjčky
Klasická studentská půjčka je určená pro studenty státních i soukromých:
středních škol,
vyšších odborných škol
a vysokých škol.
A protože slouží k zaplacení výdajů, které souvisejí se studiem, patří mezi účelové úvěry.
Někdy se setkáte i s takzvanou půjčkou pro mladé. Výhodou je, že u ní není důležité, jestli studujete ani na co peníze potřebujete. Proto ji můžeme zařadit mezi neúčelové úvěry.
Obecně ale platí, že neúčelové úvěry bývají dražší a méně výhodné.
Pokud můžete, sáhněte raději po půjčce pro studenty. Mívá nižší úroky a mírnější podmínky pro splácení.
Podmínky pro získání studentské půjčky
Abyste studentskou půjčku získali, potřebujete bance prokázat, že opravdu studujete. Musíte proto doložit platný:
studentský průkaz,
ISIC
či potvrzení o studiu.
Kromě toho obvykle potřebujete 2 doklady totožnosti. A musí vám být alespoň 18 let a maximálně 26 let.
Plusem je, že obvykle neplatíte žádný poplatek za poskytnutí úvěru. Úrokové sazby studentských půjček navíc bývají nižší než u běžných úvěrů.
Požádat o půjčku přitom můžete online. Ideálně prostřednictvím našeho srovnání poskytovatelů studentských půjček, se kterým rovnou zjistíte podmínky úvěru.
Podmínky pro splácení studentské půjčky
Jedním ze specifik půjček pro studenty je způsob splácení. Po dobu studia totiž většinou platíte pouze úroky. Jistinu začnete splácet, až když dostudujete.
Splátky jsou tak zpočátku nízké, a díky tomu si s nimi poradíte i při studiu. Jakmile však školu opustíte, potřebujete si co nejdřív najít práci, abyste mohli úvěr splácet.
A kolik času máte na uhrazení půjčky pro studenty?
Může to být až 10 let. Přesná doba splácení ale závisí na výši úvěru i na podmínkách daného poskytovatele.
Kromě toho řada bank nabízí i bezplatný odklad splátek studentské půjčky nebo naopak předčasné splacení zdarma.
Ručení u studentské půjčky
Půjčku pro studenty obvykle získáte i bez ručení. Neplatí to ale vždy. Zejména u vyšších částek banky často ručení vyžadují.
Pokud se bojíte, že na půjčku nedosáhnete, můžete požádat o ručení své rodiče, prarodiče nebo třeba kamarády.
Důležité je, aby měli vlastní příjem.
Jak získat půjčku jako student
Jak už jsme zmínili, většina bank půjčku na studium mezi produkty neuvádí. Zejména větší poskytovatelé vám ale dokážou připravit nabídku na míru, mají tento úvěr mezi neveřejnými produkty nebo ho nabízejí ve spolupráci s konkrétními školami.
V minulých letech jste tak mohli získat:
KB studentskou půjčku Gaudeamus,
studentskou půjčku České spořitelny
nebo studentskou půjčku od ČSOB.
Problém je, že u neveřejných či speciálních nabídek se těžko porovnávají podmínky úvěru. Právě to je ale pro výběr toho nejlepšího produktu potřeba.
Pokud tedy chcete mít jistotu, že vyberete správně, vyzkoušejte naše srovnání poskytovatelů studentských půjček, které využívá veškerá dostupná data od jednotlivých poskytovatelů.
Nebankovní půjčka pro studenty
„Půjčku na studium“ nabízejí i některé nebankovní instituce. V jejich případě je ale potřeba dát název tohoto úvěru opravdu do uvozovek – fakticky se totiž o půjčku pro studenty nejedná.
Obvykle dostanete klasickou neúčelovou půjčku. U ní nemusíte prokazovat, že studujete a peníze můžete využít, jak chcete.
Tyto nabídky většinou lákají na nízký úrok a jiné výhodné podmínky. Buďte ale opatrní. Vše bývá často vykoupené vysokým RPSN či různými poplatky.
Na co se při výběru studentské půjčky zaměřit
Podmínky pro výběr studentské půjčky jsou prakticky stejné jako u jiných úvěrů. Sledujte tedy zejména:
RPSN – jsou v ní započítané úroky i různé poplatky, díky tomu přesně víte, o kolik půjčku přeplatíte;
úrokovou sazbu;
poplatky za prodlení se splátkou;
poplatky za předčasné splacení úvěru;
poplatky za odložení splátky;
maximální dobu splatnosti;
výši splátek
a další podmínky splácení.
Hledejte přitom půjčku, která nabízí co nejnižší RPSN a dobu splatnosti, která vám vyhovuje. Podle toho postupně zužujte svůj výběr.
Jakmile získáte 3–5 nejzajímavějších nabídek, porovnejte i další uvedené parametry.
Další možnosti studentských půjček
Klasický úvěr ale není jedinou možností, jak banky a nebankovní společnosti studentům umožňují získat peníze. Využít můžete také:
studentský účet s kontokorentem,
nebo mikropůjčku.
Studentský účet s kontokorentem
Zatímco půjčku na studium nabízejí banky na webu jen výjimečně, se studentským účtem se čas od času setkáte. Zejména u větších a tradičních poskytovatelů.
Oproti klasickému běžnému kontu nabízí méně poplatků a další výhody. A jednou z nich bývá i levnější kontokorent – neboli možnost „jít do minusu“.
Vyplatí se vám to zejména v případě, že chcete mít na účtu rezervu, na kterou se můžete vždy spolehnout.
Jakmile ale půjdete do minusu (tedy budete čerpat kontokorent), banka vám za to naúčtuje poměrně vysoké úroky. I když budou u studentského účtu nižší než u běžného konta, stále vás to vyjde zbytečně draho.
Kreditní karta
Někteří poskytovatelé studentům nabízejí také kreditní kartu. Ta má 2 velké výhody:
Ovšem pozor, pokud peníze včas nesplatíte, čekají vás vysoké úroky.
Mikropůjčka
Studenti poměrně často využívají také takzvané mikropůjčky. Tedy úvěry ve výši několika tisíc korun s krátkou dobou splatnosti.
Právě kvůli krátké splatnosti se hodí hlavně pro překlenutí jednoho až dvou týdnů předtím, než dostanete výplatu nebo stipendium.
Plusem je, že první půjčka bývá často zdarma. A také fakt, že vše vyřídíte online a peníze získáte už za pár minut.
Mikropůjčky ale mají jednu obrovskou nevýhodu – jsou velmi drahé. RPSN se u nich pohybuje i v tisících procent!
Proto byste je měli využívat jen v opravdu nutných případech.
Výhody a nevýhody půjček pro studenty
Obecně platí, že ze všech zmíněných produktů je nejlepší využít klasickou půjčku pro studenty. Zpočátku u ní totiž splácíte jen úroky. Nemusíte se proto bát příliš vysokých splátek ani toho, že byste spadli do dluhové pasti.
Obvykle si navíc můžete splátku zdarma odložit. A banky studentům nabízejí také nižší úrok a další výhody.
Problémem je jen horší dostupnost tohoto úvěru. Nabídky jsou většinou neveřejné a získáte je jen u několika poskytovatelů.
Přesto vám právě tuto variantu rozhodně doporučujeme. A díky našemu srovnání poskytovatelů studentských půjček vám pomůžeme i s výběrem.
výhody | nevýhody | |
|
| |
studentský účet s kontokorentem |
|
|
|
| |
|
|
Nejvýhodnější online půjčka 2024 | Neúčelová půjčka |
Bezúročná půjčka | Půjčka na podnikání |
Kreditní karty | NEJ půjčka od Zonky |
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.
Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.