Dětské stavební spoření je výhodné spoření se státní podporou, které lze zřídit kdykoliv po narození dítěte. Spořící cyklus trvá 6 let a je možné smlouvu uzavřít opakovaně. Smlouvu uzavírá zákonný zástupce (rodič). Při spoření částky 20 000 Kč ročně získá vaše dítě státní podporu 1 000 Kč za rok. Plus (v některých případech) i štědrý bonus od spořitelny. Ten nejenže dorovná nedávné snížení státního příspěvku z 2 000 Kč na 1 000 Kč, ale dokonce jej i překoná. Které spořitelny dají nejvíc, a přitom si neúčtují zbytečně vysoké poplatky? Nejvýhodnější spoření pro děti najdete právě tady.
Bankovní produkty kategorie Dětské stavební spoření jsou právě srovnané sestupně podle Úrok spoření. Úrok spoření znamená "úroková sazba p.a. pro spoření".
Jste na správném místě - v našem přehledu všech stavebních spoření jste zavítali na stránku s výběrem dětských stavebních spoření. Porovnávat Dětské stavební spoření můžete podle různých parametrů i podle stavebních spořitelen. Najít si nejlepší dětské stavební spoření je díky tomu snadné
První tři sloupečky porovnání jsou statické, ale ve čtvrtém si můžete volit z několika parametrů. Doporučujeme vybrat položku “Ostatní”, kde se ihned dozvíte, jaké bonusy si pro vaše děti připravila která ze stavebních spořitelen.
Některá spoření pro děti dokonce můžete ihned sjednat online, bez návštěvy pobočky. Stačí ve srovnání kliknout na “Sjednat online” a postupovat podle pokynů.
Pojďme si ale nejprve ukázat vše důležité o stavebním spoření pro dítě krok za krokem.
Jak funguje stavební spoření pro děti? Stejně jako klasické stavební spoření, jen s tím rozdílem, že smlouvu uzavírá rodič pro své dítě. Je to dlouhodobé spoření se státní podporou, kde vaše dítě může získat zajímavé zhodnocení díky kombinaci úroků, státní podpory a speciálních bonusů od spořitelen. Peníze se ukládají pravidelně nebo jednorázově a po 6 letech je můžete vybrat a použít na cokoliv.
Přestože se státní podpora stavebního spoření snížila na max. 1 000 Kč ročně (tedy 6 000 Kč za celé stavební spoření), spořitelny tento pokles více než kompenzují štědrými bonusy.
Pro efektivní využití přínosů stavebního spoření ale musíte:
Abyste získali i zmíněné bonusy od stavebních spořitelen, můžete potřebovat vyšší počáteční vklad, za který pak spořitelna bonusy připíše. Některé bonusy ale ani žádnou podmínku nemají.
Spořitelny nabízejí v průměru 6 - 8 tisíc korun za celou dobu trvání stavebka. Spolu se státní podporou se můžete u nejlepšího stavebního spoření pro děti dostat na 12 - 14 tisíc korun a výš. Ve hře je totiž ještě úroková sazba stavebního spoření.
Tento výpočet platí bez stavebko bez poplatků. Kde poplatky jsou, tam je od výnosu musíte odečíst. A tušíte správně: i podle poplatků si u nás můžete stavební spoření pro děti snadno porovnávat.
Pamatujte však, že ta nejlepší banka a spořitelna pro stavební spoření není nutně jen ta bezpoplatková. Porovnávat musíte celkové výnosy spoření.
Po uplynutí vázací doby 6 let máte k penězům volný přístup. Je to ideální načasování - například když dítě nastupuje na střední školu nebo začíná studovat vysokou školu. Naspořené prostředky můžete využít na jakýkoliv účel.
I před uplynutím šestileté vázací doby můžete peníze vybrat. Ale u dětského stavebního spoření to bude s komplikacemi. Pro předčasné ukončení stavebního spoření budete potřebovat souhlas všech zákonných zástupců dítěte.
Také přijdete o státní podporu, plus se možná budete muset obrátit na opatrovnický soud (výjimkou jsou situace, kdy na účtu stavebního spoření není nijak vysoká částka, pak se k soudu nemusí).
Hlavní poplatky jsou za uzavření smlouvy (obvykle 1 - 2 % z cílové částky) a za vedení účtu (cca 25-30 Kč měsíčně, do 400 Kč ročně). Některé spořitelny ale nabízejí dětem vedení účtu zdarma, nebo mají akční nabídky bez poplatku za uzavření smlouvy.
Konkrétní výši poplatků u jednotlivých spořitelen najdete v našem srovnání výše.
Občas se setkáme s otázkou na stavební spoření pro děti a daňové výhody. Tady ale kladnou odpověď nemáme. Úrokové výnosy se totiž daní vždycky, tradiční 15% srážkovou daní. Nedaní se jen státní příspěvek, plus u většiny spořitelen ani připsané bonusy. Pozor: setkáte se i se stavebním spořením pro děti, kde spořitelna darovaný bonus danit bude.
Nejjednodušší je online založení přímo z našeho srovnávače - stačí kliknout na "Sjednat online" u vybrané nabídky. Jaké doklady jsou potřeba pro stavební spoření dítěte? Většinou jsou potřeba pro uzavření stavebního spoření dokumenty tohoto typu:
Vyberte si to nejvýhodnější stavební spoření přímo v našem srovnávači výše a sjednejte ho online během pár minut. Získáte tak pro své dítě nejen státní podporu, ale i atraktivní vstupní nebo průběžný bonus od spořitelny.
A jak založit stavební spoření pro novorozence? Postup je naprosto stejný.
Podívejme se na stavební spoření a možnost přispívání. Velkou výhodou tu totiž je, že na účet stavebního spoření může přispívat kdokoliv - rodiče, prarodiče, tety, strýcové. Je to ideální způsob, jak může širší rodina přispívat na budoucnost vašeho dítěte. Vklady lze posílat pravidelně i nepravidelně.
Po uplynutí vázací doby můžete naspořené peníze použít na cokoliv - studium, cestování, první auto… Anebo je dále investovat. Není tu žádná podmínka v podobě využití stavebního spoření jen a pouze na bydlení. Rodiče ale často spoří na dětský pokojíček (na jeho vybavení).
Přestože stavební spoření nabízí zajímavé zhodnocení díky státní podpoře a bonusům, pro dlouhodobé spoření dětem zvažte i další možnosti (jako doplněk i alternativu):
Rozhodně totiž nelze považovat stavební spoření jako investici pro děti. potenciál investic je mnohem vyšší, co se zhodnocení týká. Zejména na dlouhodobém horizontu, když peníze střádáte potomkům na vysokoškolská studia, na první bydlení, či zkrátka na start do života. Stavební spoření berte jako střednědobé spoření s garantovaným výnosem, které je pojištění až do cirka 2,5 mil. Kč.
Poplatek za sjednání spoření - jedná se o jednorázový poplatek hrazený v prvním roce od uzavření spoření a je stavební spořitelnou vyměřen z cílové částky. V případě dětských spoření většina bank nabízí akce - odpuštění poplatku. Některé rovnou 0% z cílové částky, některé slevy mají jako dočasnou akci.
Poplatek za vedení spoření - v našem přehledu stavebních spoření jej pro srovnatelnost uvádíme jako roční. Stavební spořitelny jej inkasují různě - např. měsíčně, či čtvrtletně.
Úrok spoření - jde o roční úrokovou sazbu ze zůstatku vkladu. Úrokový výnos ze stavebního spoření tedy můžete ovlivnit i tím, jestli zasíláte peníze na začátku roku či na konci. Úroková sazba ale není nejvýznamnějším přínosem stavebního spoření.
Státní příspěvek - ten nemusíte v našich přehledech hledat. Státní podpora se vypočítá vždy jako 5% z částky kterou za kalendářní rok naspoříte. Maximální roční státní podpora stavebního spoření činí 1.000 Kč na osobu (rodné číslo). Státní příspěvek je stejný u všech stavebních spořitelen.
Pak již můžete porovnávat, nebo si doplňkově prohlížet například možnost internetbankingu, nebo v kolonce ostatní zjistit detaily o poplatcích, slevách a akcích, nebo u některých stavebních spořitelen o základním úroku a úrokovém bonusu. Možnosti úvěrů u dětských stavebních spoření nemusíte studovat. Vaše dítě do 18ti let si až na výjimky úvěr na stavbu brát nebude. Takže dětské stavební spoření jede ve spořícím tarifu.
Přejeme vám, abyste porovnáním bankovních produktů Dětské stavební spoření našli tu nejlepší nabídku.
Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.