Při výběru nejlepšího termínovaného vkladu je důležitá hlavně úroková sazba. Nezapomínejte ale ani na délku trvání, podmínky výběru peněz, navýšení vkladu a jiné. Stačí jen využít náš přehled a porovnání termínovaných vkladů a srovnat si parametry, které vás zajímají.
Ukážeme, které parametry termínovaných vkladů vždycky zohlednit, abyste vybrali správně.
Porovnejte si všechny nabídky na trhu během pár minut!
Aktuálně porovnáváte Termínovaný vklad podle Termín 1 rok (sestupně)
Bankovní produkty kategorie Termínovaný vklad jsou právě srovnané sestupně podle Termín 1 rok. Termín 1 rok znamená "úroková sazba p.a. pro termín 1 rok s měsíčním připisováním úroků".
Máte volné peníze a řešíte, jak je letos zhodnotit? Na jedné straně je spořicí účet s nižším výnosem a velkou flexibilitou, na druhé jsou více či méně riskantní investice. Střední cestou jsou termínované vklady. Nabízí vyšší úroky než spoření a zároveň díky pojištění vkladů nehrozí, že o vložené peníze přijdete (do ekvivalentu 100 000 eur).
Termínovaný vklad je finanční produkt, při kterém klient uloží pevně stanovenou částku peněz na předem dohodnutou dobu (termín) a s garantovanou úrokovou sazbou. Po tuto dobu nemůže s penězi volně disponovat, případně jen za cenu sankčních poplatků při předčasném výběru. Výměnou za toto omezení získává klient vyšší úrokovou sazbu než na běžném účtu nebo než na spořicím účtu, přičemž výše úroku obvykle roste s délkou vkladu a velikostí vložené částky.
Termínované vklady mají několik atributů, s nimiž musíte předem počítat (a následně podle nich i vybírat ten nejvýhodnější termínovaný vklad právě pro vás):
Víte, že online sjednání termínovaného vkladu zabere jen pár minut? Se zhodnocováním svých peněz můžete začít už dnes!
„Úroky se k termínovanému vkladu mohou připisovat v různém rytmu. Nejčastěji se setkáváme s měsíční výplatou úroků na běžný účet klienta. Výjimkou ale není ani výplata roční. Některé termínované vklady nabídnou výplatu jednorázovou: až po skončení trvání vkladu. V takovém případě banka na běžný účet vrátí celý ukončený termínovaný vklad a k němu i úrok za celou dobu trvání vkladu. Klienta většinou odmění vyšší úrokovou sazbou za to, že na úroky čekal delší dobu,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance portálu banky.cz
Způsob připisování úroků může významně ovlivnit celkový výnos z vkladu. I když jednorázová výplata na konci období nabízí vyšší úrokovou sazbu, přicházíte tím o možnost opakovaně zhodnotit získané úroky. Právě možnost “reinvestice” průběžně připisovaných úroků může v konečném důsledku přinést vyšší celkový výnos než čekání na jednorázovou výplatu s mírně vyšší sazbou.
Proto když se ptáte, jak vydělat na termínovaném vkladu, doporučujeme postupné připisování úroků (banka vám je bude měsíčně posílat na běžný účet). Vy je následně přepošlete na spořicí účet, kde se budou i nadále zhodnocovat, dokonce složeným úročením. Díky tomu se vám bude jeden termínovaný vklad zhodnocovat víckrát.
Sjednejte se termínovaný vklad a nechte své peníze vydělávat s garantovaným úrokem, a pak ještě znovu na spořicím účtu!
Podívejme se, jak na samotný výběr termínovaného vkladu podle vaší konkrétní situace a očekávání. Vybírejte postupně podle těchto parametrů:
Jakmile projdete všemi pěti kroky, jistě už budete mít vítěznou volbu zcela jasnou. Pozor si dejte na příliš vysoké vklady: pojištěno je 100 000 eur na jednoho klienta v jedné bance. Pokud potřebujete uložit vyšší obnos, rozdělte jej mezi více bank (nebo ještě lépe: v rámci možností jej investujte).
Založte si termínovaný vklad a nechte své úspory růst s garantovaným výnosem!
Při výběru nejvýhodnějšího termínovaného účtu také zvažte, jestli zvolíte banku nebo družstevní záložnu (neboli kampeličku). Obě podléhají regulacím ČNB, u obou je vklad pojištěný až do 100 000 eur, přesto má každá z nich své výhody i nevýhody.
Termínovaný účet v záložně:
Termínovaný účet v bance:
Srovnání termínovaných vkladů vám pomůže rychle vybrat ten nejlepší termínovaný vklad. Všechny vklady si tu totiž můžete porovnat na jednom místě, bez cestování mezi webovkami bank a záložen a složitého vypisování jejich podmínek a nabídek (tuhle práci už jsme udělali za vás a informace o termínovaných vkladech pravidelně aktualizujeme).
Zabezpečte budoucnost svých financí s předvídatelným výnosem - prohlédněte si aktuální nabídky!
Vklady si můžete nechat seřadit (a tím porovnat) podle:
A jak sjednat termínovaný vklad, když už máte vybráno? Naštěstí to není nijak složité. Na výnosnější a hlavně jistější způsob spoření přejdete následovně:
Lidem se někdy oba pojmy pletou, a tak hledají kýžený produkt v nesprávném srovnávači. Podívejme se podrobněji, co vlastně tvoří rozdíl mezi termínovaným vkladem a spořicím účtem, abyste si definitivně ujasnili, který z nich ve skutečnosti hledáte:
Jakmile si porovnáte všechny potřebné parametry, hravě vyberete ten nejlepší termínovaný vklad. Stačí jen zjistit, který poskytovatel splňuje veškeré vaše požadavky, a k tomu nabízí nejvyšší úrok. Hned se pak můžete pustit do online vyřízení (nejprve běžného účtu, a pak termínovaného vkladu).
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Česká národní banka odebrala Podnikatelské družstevní záložně (PDZ) povolení k činnosti. Pro klienty této finanční instituce to znamená okamžité zastavení všech běžných bankovních operací. O vklady se však bát nemusejí – ty chrání zákonné pojištění.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.