Vkladní knížky jsou tradiční, ale zároveň mizející způsob spoření. Stále víc lidí totiž dává přednost on-line správě peněz, spořícím účtům a termínovaným vkladům.
Přesto mají vkladní knížky stále své výhody. Podívejte se, které to jsou, a vyberte si tu nejvýhodnější vkladní knížku s pomocí našeho přehledu a porovnání.
Začněme objasněním pojmu vkladní knížka. „Vkladní knížka je tradiční formou spoření, která slouží k ukládání finančních prostředků u banky. Má podobu fyzického dokumentu, do kterého banka zaznamenává veškeré vklady, výběry a připsané úroky. Peníze je dnes možné na vkladní knížku vložit v hotovosti nebo bezhotovostním převodem na účet,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Na území Česka historie vkladních knížek sahá až do 19. století. První vkladní knížky byly založeny již v době Rakouska-Uherska a staly se jedním z prvních produktů spořitelen ve 20. letech 19. století. Vkladní knížky u nás byly populární i během první a druhé světové války a jejich popularita pokračovala i v období Československa. V roce 1990 bylo na vkladních knížkách 55 % všech vkladů spořitelen. V současné době zájem o vkladní knížky prudce klesá, na což reagovaly i banky a spořitelny. Například Česká spořitelna, která byla jedním z hlavních poskytovatelů tohoto produktu, v roce 2024 ukončila zakládání nových vkladních knížek.
„Poté, co Česká spořitelna v roce 2024 zakládání nových vkladních knížek ukončila (stávající klienti mohou vkladní knížky využívat i nadále), zůstala už jediná banka, u které je možné vkladní knížku sjednat, jedná se o banku ČSOB (Československá obchodní banka). ČSOB vkladní knížky nabízí již od svého vzniku, tedy od roku 1964,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
S jakými úrokovými sazbami můžete počítat, pokud se rozhodnete sjednat vkladní knížku u ČSOB? Úroková sazba se odvíjí od sjednané výpovědní lhůty a přičítá se jednou za rok.
Denní zůstatek | Bez výpovědní lhůty | Výpovědní lhůta 3 měsíce | Výpovědní lhůta 6 měsíců | Výpovědní lhůta 12 měsíců | Výpovědní lhůta 24 měsíců |
0 Kč a více | 0,01 % | 0,05 % | 0,05 % | 0,10 % | 0,15 % |
Úročení vkladu u ČSOB začíná dnem přijetí vkladu pobočkou České pošty a končí dnem, který předchází dnu výplaty z vkladní knížky. V nabídce ČSOB najdete také Dětské vkladní knížky, které jsou úročeny sazbou 0,5 %, v současné době je ale možnost sjednání Dětské vkladní knížky dočasně pozastavena.
Vkladní knížky je možné rozdělit na vkladní knížky s výpovědní lhůtou a vkladní knížky bez výpovědní lhůty. U vkladních knížek bez výpovědní lhůty je možné peníze vybrat kdykoliv bez nutnosti předchozí výpovědi. Pokud si založíte vkladní knížku s určitou výpovědní lhůtou, musíte před výběrem peněz podat výpověď a na výběr peněz počkat do uplynutí stanovené lhůty. V případě vkladních knížek u ČSOB můžete vybírat z obou těchto variant. Pokud se rozhodnete pro vkladní knížku s výpovědní lhůtou, můžete zvolit 3, 6, 12 nebo 24 měsíců.
Vklady na vkladních knížkách jsou pojištěny podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách. Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2 500 000 Kč) pro jednoho vkladatele u jedné instituce. Náhrada se v případě platební neschopnosti banky poskytuje ve výši 100 % zůstatku, maximálně ale do zmíněného limitu.
Založení a vedení vkladní knížky u ČSOB je zdarma, zdarma je také hotovostní výběr v rámci denního limitu, výměna vkladní knížky při vypsání všech volných polí a také neúčetní změny (změna nebo oprava jména, změna adresy apod.). Hotovostní výběr nad denní limit (kromě vinkulovaných vkladních knížek) je zpoplatněn částkou 10 Kč, provedení zákazu výplat (do 2 pracovních dní) částkou 1 000 Kč a žádost při ztrátě, zničení nebo odcizení vkladní knížky částkou 100 Kč. Za výměnu vkladní knížky pro poškození, které jste zavinili sami, a za její zrušení zaplatíte 50 Kč.
Výhodou vkladních knížek je jejich fyzická podoba, díky které mají jejich majitelé o svých vkladech a úrocích přehled. V porovnání s uložením peněz na běžném účtu je jejich výhodou také úročení. Úrokové sazby jsou ale v porovnání s jinými spořicími produkty velmi nízké. Nevýhodou je i omezená dostupnost uložených prostředků u vkladních knížek s výpovědní lhůtou.
Pokud se rozhodnete vkladní knížku u ČSOB založit, je nutné ji založit osobně na jakékoliv pobočce České pošty. Vkladní knížku tedy není možné založit online.
Vzhledem k tomu, že je možné v současné době vkladní knížku založit jen a pouze u banky ČSOB, je volba velmi jednoduchá. Pokud bychom se podívali na srovnání vkladních knížek u ČSOB a České spořitelny, která nové vkladní knížky nabízela ještě na začátku roku 2023, pro lidi byla atraktivnější vkladní knížka od České spořitelny. Proč? Česká spořitelna měla v nabídce výherní vkladní knížky, ty byly sice zcela bez úroku, ale banka z jejich majitelů dvakrát ročně losuje výherce jednoho milionu korun.
Aktuálně je sice možné sjednat novou vkladní knížku u ČSOB, ale pokud máte vkladní knížku u jiné banky nebo spořitelny, může být dobré porovnat parametry vaší vkladní knížky s vkladní knížkou od ČSOB a případně přejít právě k této bance. Jak zjistíte, která vkladní knížka je nejvýhodnější? Využijte náš srovnávač, kde zjistíte aktuální úrokové sazby i minimální výši vkladu.
Podle mluvčího ČSOB Patrika Madla jsou vkladní knížky vhodné zejména pro velmi konzervativní klienty, kteří hledají bezpečné a garantované uložení finančních prostředků.
Jaké máte další možnosti, pokud chcete bezpečně uložit a zhodnotit své úspory a dáváte před investicemi přednost spoření? K nejpopulárnějším bankovním produktům patří spořicí účty a termínované vklady.
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.