Je fyzická osoba, jejíž náplní práce je zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Realitní makléř může působit bez specializace na druh nemovitosti, nebo se zaměřuje na specifické segmenty rezidenčního trhu (bydlení), nebo komerční nemovitosti.
Prostřednictvím makléřů zpravidla vykonávají činnost právnické osoby, realitní kanceláře.
Realitní makléři v Česku nemusí ze zákona splňovat žádné certifikace, odbornou, či jinou způsobilost - tato profese spadá do volných živností.
Makléři tedy jsou alespoň profesně organizováni do uskupení - Asociace realitních kanceláří (ARK) a Česká komora realitních kanceláří (ČKRK), které se snaží definovat a udržovat profesní standardy.
Obvyklá provize realitního makléře činí 3-5% z ceny nemovitosti (u zprostředkování prodeje), nebo 1-2 výše měsíčního nájmu (u zprostředkování pronájmu).
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.