Podle stavebního zákona se rekonstrukcí rozumí změna dokončené stavby, tedy stavby, která byla zkolaudována a je již využívána, nebo se jedná o udržovací práce. Důležité je, že při rekonstrukci nedochází k zásadním změnám vnějšího půdorysu nebo výškového ohraničení stavby. I když pojem "rekonstrukce" ve stavebním zákoně nenajdete, pracuje se zde s širším pojmem stavební úpravy, které mohou mít několik různých režimů.
Podle rozsahu prací je potřeba při rekonstrukci dodržet různé administrativní kroky. Rekonstrukce se dělí na:
Pojmy rekonstrukce a modernizace se často zaměňují, přesto se jedná o rozdílné věci.
Nemáte na rekonstrukci dostatek vlastních prostředků? Možná stojí za úvahu hypotéka na rekonstrukci, která může pokrýt potřebné náklady. Tento typ hypotéky vám umožní financovat stavební úpravy nebo modernizaci nemovitosti bez nutnosti dlouhého spoření.
Náš tip: Před podáním žádosti o hypotéku je důležité připravit si položkový rozpočet. Banky ho budou vyžadovat při financování větších projektů, jako je výstavba nebo rozsáhlejší rekonstrukce.
Při žádosti o hypotéku na rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti je nezbytné mít položkový rozpočet. Tento rozpočet obsahuje podrobný seznam všech plánovaných prací a nákladů, které rekonstrukce vyžaduje. Banka na jeho základě posoudí, zda je vaše žádost o financování realistická a zda vám hypotéku poskytne.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny. Zaměříme se i na změny daně z nemovitosti 2025.