Stavební pozemek je takový, na kterém můžete postavit dům, chatu nebo například chalupu. Musí být proto určený k výstavbě, a to územním nebo regulačním plánem.
Naopak nestačí, pokud je vedený pouze jako pozemek určený k zástavbě. Převod takové nemovitosti na skutečný stavební pozemek může trvat mnoho let a nemáte jistotu, že k tomu opravdu dojde.
Právě účel pozemku ovlivňuje také jeho cenu. Stavební pozemky jsou obvykle nejdražší.
A jak stavební pozemek poznáte? Pomůže vám nahlédnutí do územního plánu obce. Najdete ho buď on-line (například pomocí Googlu) nebo na daném obecním či městském úřadu. Dozvíte se z něj účel nemovitosti nebo například:
S koupí takového pozemku vám pomůže hypotéka na pozemek. Abyste ji získali, musíte bance doložit:
Stejně tak je důležité, aby byly na pozemku vyvedené inženýrské sítě a vedla k němu veřejná komunikace.
Kromě toho si před žádostí o hypotéku zjistěte také maximum informací z katastru nemovitostí. Dozvíte se například, jestli už není zastavený ve prospěch některé banky nebo zda na něm není věcné břemeno.
Podobné faktory získání hypotečního úvěru výrazně komplikují.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.