Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.
Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:
Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:
Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.
Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.
Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:
K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).
Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.
Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadu žadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné doklady a půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, může vás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbu domu pozor.
Ručení nemovitostí je základní podmínkou hypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanou nemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použít pozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyní odpovíme.