Zdravotní pojištění je systém, který umožňuje úhradu zdravotní péče, která je zaměřena na zlepšení nebo udržení zdravotního stavu pojištěnce, případně na zmírnění jeho utrpení. Tento druh pojištění je v ČR povinný a vychází z legislativy. V následujícím textu se dozvíte, co je zdravotní pojištění, kdo a kdy je povinen ho platit a jak funguje v konkrétních situacích, jako je například rodičovská dovolená.
Zdravotní pojištění je povinné pojištění, které je nutné mít sjednáno na základě zákona. Na rozdíl od komerčních pojištění, která si můžete sjednat dobrovolně, zdravotní pojištění musí mít každý, kdo má trvalé bydliště na území České republiky, bez ohledu na to, zda je občanem ČR, či nikoliv. Díky zdravotnímu pojištění je hrazeno ošetření či léčba u poskytovatelů zdravotní péče, a to zdravotní pojišťovnou, u které je pojištěnec registrován.
Podmínky zdravotního pojištění upravuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tento zákon definuje práva a povinnosti pojištěnců, poskytovatelů zdravotních služeb a zdravotních pojišťoven.
Platba zdravotního pojištění se liší podle toho, zda jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).
Platby zdravotního pojištění jsou následně přerozdělovány mezi jednotlivé zdravotní pojišťovny, které prostředky spravují ve svých fondech.
Zajímavým faktem je, že každý pojištěnec má možnost jednou za rok změnit svou zdravotní pojišťovnu. Tato změna je však možná pouze k prvnímu dni kalendářního pololetí (tedy k 1. lednu nebo k 1. červenci).
Ženy na rodičovské dovolené, které byly před porodem zaměstnané, spadají mezi tzv. státní pojištěnce. To znamená, že za ně zdravotní pojištění hradí stát. Pokud žena během rodičovské dovolené opět nastoupí do zaměstnání, povinnost odvádět pojistné přechází na zaměstnavatele.
V případě, že se jedná o OSVČ, záleží na konkrétní situaci:
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.