Banky.cz Články Půjčka Co je to operativní leasing, jak funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Co je to operativní leasing, jak funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

17.1.2024 Půjčka

Jednou z možností, jak bez starostí využívat automobil je operativní leasing. Co to operativní leasing je? Jak funguje leasing? Jak se liší od finančního leasingu? Komu se vyplatí a jaké jsou jeho největší výhody a nevýhody?

Co si představit pod pojmem leasing?

Nejdříve si pojďme ve zkratce shrnout, co je to leasing.

„Leasing je poměrně širokým pojmem, ale vždy se jedná o nájem/pronájem. Leasingová společnost pronajímá klientům své vozy (nebo cokoliv jiného) a klienti platí pravidelné nájemné. Podle toho, co následuje po skončení nájemní smlouvy, dělíme leasing na operativní a finanční. Leasing může fungovat ale i opačným směrem: pak hovoříme o leasingu zpětném,“ říká Dušan Šídlo ze společnosti EUCS.

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing, lidově operák, je jednoduše dlouhodobým pronájmem vozidla. V případě operativního leasingu se tedy na rozdíl od finančního leasingu nebo úvěru vozidlo nesplácí, ale pouze se pronajímá. Operativní leasing je v současné době považovaný za jeden z nejrychlejších způsobů, jak bez starostí jezdit v novém voze.

Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Jak finanční, tak i operativní leasing je způsobem, jak si pořídit automobil nebo jiný majetek na splátky. Jaký je tedy mezi těmito dvěma typy leasingu zásadní rozdíl. Po skončení finančního leasingu a po splacení všech splátek se stává klient majitelem majetku (automobilu). V případě operativního leasingu ale klient vrací majetek zpět majiteli (leasingové společnosti).

Přemýšlíte, jakým způsobem financovat koupi nového vozu? Porovnali jsme pro vás 5 možností, jak lze nový vůz financovat - operativní leasing je jeden z nich.

Jak funguje operativní leasing?

Princip operativního leasing je velmi jednoduchý. U leasingové společnosti si zvolíte, jaké vozidlo chcete, na jak dlouho chcete vůz pronajímat, kolik kilometrů v něm plánujete najezdit a zda k němu chcete i kompletní servis. Na základě těchto informací vám společnost sdělí fixní částku, kterou budete každý měsíc platit. Jakmile lhůta vyprší, automobil vrátíte leasingové společnosti.

Výhody operativního leasingu

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Jaké jsou hlavní výhody spojené s operativním leasingem?

  • nulové počáteční náklady,
  • bez nutnosti platit akontaci,
  • měsíční splátka zpravidla zahrnuje servis i pojištění,
  • v ceně leasingu je zahrnuta silniční daň,
  • žádné starosti s administrativou,
  • fixní měsíční částka po celou dobu užívání auta,
  • možnost vyměnit po skončení smlouvy vůz za nový.

Daňové výhody operativního leasingu

Samostatnou kapitolu tvoří daňové výhody operativního leasingu. Všechny náklady spojené s operativním leasingem (celá částka splátky, výdaje za pohonné hmoty, dálniční známka, pojištění, opravy apod.) jsou totiž daňově uznatelné, protože je operativní leasing považovaný za službu. Spadají tedy do výdajů podnikatelů, které snižují základ daně.

Srovnání půjček na auto

Nevýhody operativního leasingu

Operativní leasing je spojený i s několika nevýhodami. Jakými?

  • omezení počtu najetých kilometrů za rok,
  • automobil je po skončení leasingu majetkem leasingové společnosti,
  • riziko vysokých pokut za poškození vozidla a překročení najetých kilometrů,
  • nižší flexibilita při nakládaní s autem,
  • automobil je po skončení leasingu majetkem leasingové společnosti.

Co bývá obvykle zahrnuto v ceně operativního leasingu?

Měsíční částka za operativní leasing vozidla běžně zahrnuje pronájem vozu, povinné ručení a havarijní pojištění s výší spoluúčasti vycházející ze smlouvy, silniční daň pro podnikatele a firmy, poplatek za registraci vozidla a asistenční služby. Zvolit můžete i komplexní variantu operativního leasingu, jejíž součástí je navíc také pojistka pro případ totální škody nebo odcizení vozidla, zimní a letní pneumatiky, jejich výměna a uskladnění, dálniční známka a pravidelné servisní prohlídky.

Co operativní leasing nezahrnuje?

V ceně operativního leasingu nejsou zahrnuté pohonné hmoty, pokuty za spáchané dopravní prostředky, poplatek za překročení počtu najetých kilometrů za rok a poplatek za poškození nebo zničení automobilu.

Typické podmínky operativního leasingu

Nejlevnější půjčka od Zonky

V současné době jsou na operativní leasing k dispozici takřka všechny značky vozidel, a to včetně elektromobilů a užitkových vozů. Smlouvy se zpravidla uzavírají na 6 až 60 měsíců. Mezi podmínky operativního leasingu neodmyslitelně patří nájezd kilometrů. Limity vycházejí z praxe a s leasingovou společností je možné se domluvit i na velmi vysokém nájezdu přesahujícím i 200 000 km za rok. Častou chybou je podcenění ročního nájezdu, pokud se limit překročí, je třeba uhradit stanovenou částku za každý další najetý kilometr.

Ukončení operativního leasingu

Operativní leasing končí uplynutím předem stanovené doby pronájmu a vrácením vozidla. Jak je to s předčasným ukončením operativního leasingu? Většinu smluv je možné ukončit dříve, je ale třeba počítat s možnými sankcemi.

Legislativní ukotvení operativního leasingu

Termíny leasing ani leasingová smlouva nejsou v České republice nijak právně vymezeny ani upraveny. Z hlediska podstaty leasingu je nejčastěji skloňovaný zákon č. 89/2012 Sb., nový občanský zákoník a zákona o daních z příjmu č. 586/1992 Sb., zákona o dani z přidané hodnoty č. 253/2004 Sb. a zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb.

Operativní leasing - výhody a nevýhody

V jakém případě se operativní leasing vyplatí?

„Operativní leasing je skvělým řešením pro firmy, zejména pokud potřebují flotilu vozů nebo vícero strojních zařízení. U tohoto typu leasingu totiž zcela odpadá starost o pronajímané věci, a to jak v oblasti pravidelného servisu a bezpečnostních revizí (včetně STK), tak i nutných oprav. Jednotlivci ocení výhody operativního leasingu především tehdy, když pronajímané auto sdílí mezi více domácnostmi (sdílená ekonomika),“ říká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Vyplatí se více operativní leasing nebo koupě vozu?

Není možné jednoznačně říci, jestli se vyplatí operativní leasing nebo koupě vozidla. Obě varianty jsou totiž spojené jak s výhodami a nevýhodami. Volba by se měla odvíjet od toho, co sami očekáváte. Chcete mít neustále nové a bezpečné auto a jasně stanovenou měsíční částku za jeho provoz? Anebo chcete automobil vlastnit? Pokud vám nevadí, že vozidlo nikdy nebude vaše, je na místě uvažovat o operativním leasingu, v opačném případě se nabízí finanční leasing, půjčka na auto nebo koupě vozidla.

ANKETA k článku Co je to operativní leasing, jak funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Koupili jste si auto na leasing?

Počet odpovědí: 135

KOMENTÁŘE k článku Co je to operativní leasing, jak funguje a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena