Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě
měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo
zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po
menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu –
skupina ČSOB.
Ještě na začátku roku přitom vypadala situace
pro zájemce o hypotéku na první pohled optimisticky. V lednu totiž klesl
průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %.
Tedy nejníž od února 2017.
Brzy ale opravdu odstartovalo avizované zdražování. Ještě v lednu zvýšily své úroky:
Oba poskytovatelé tehdy zvedli sazby o 0,1 procentního bodu.
V únoru navíc Moneta Money Bank přidala ještě další desetinu. Stejně jako mBank.
Úroky u Moneta Money Bank se tak nakonec zastavily na hodnotě 1,89 % a u mBank na 1,74 %.
V obou případech ale na tuto sazbu dosáhnete jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. A to bývá poměrně nevýhodné.
Bez něj se přitom úroky šplhají na:
A na stejné sazby narazíte také v případě už zmíněné UniCredit Bank.
I když ale některé banky zdražovaly už od začátku roku, zdá se, že hlavní zlom přišel teprve před pár týdny. V březnu totiž zvýšila úroky u hypoték skupina ČSOB. Do této skupiny přitom patří nejen samotná ČSOB, ale také:
V praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank a jedné stavební spořitelny.
Úroky přitom vyskočily o 0,1–0,2 procentního bodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV.
U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen o desetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu.
Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvěrů od skupiny ČSOB začínají na 2,19 %. A bez pojištění schopnosti splácet se nedostanete pod 2,39 %.
Co je ale nejdůležitější – ČSOB je prvním opravdu velkým poskytovatelem, který se ke zdražování odhodlal.
Právě velké banky přitom určují směr trhu. Dá se proto čekat, že se ke skupině ČSOB brzy přidají i další významní poskytovatelé. A zdražování nabere obrátky.
Ostatní banky navíc podobný krok zdaleka nevyloučily. Ve svých prohlášeních většinou používají obecné fráze typu: „analyzujeme situaci” nebo: „zvažujeme další postup”.
I z toho je jasně patrné, že zvýšení úroků je u ostatních poskytovatelů pouze otázkou času.
Už koncem minulého roku přitom analytici upozorňovali, že zdražení je nevyhnutelné. Ve druhé polovině roku 2020 totiž rostly úroky u půjček, které banky používají k zajištění hypotečních úvěrů. Poskytovatelům tak stoupaly náklady spojené s hypotékami.
Ke zdražení navíc přispívá také enormní zájem o půjčky na bydlení. V posledním čtvrtletí roku 2020 banky každý měsíc rozdaly hodně přes 20 miliard korun. A začátek roku 2021 na tento trend plynule navázal
Letos v lednu si totiž lidé na bydlení půjčili téměř 25 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo necelých 17 miliard a začátkem roku 2019 méně než 11 miliard!
Leden 2021 byl z tohoto pohledu dokonce nejúspěšnějším lednem v historii.
K tomu všemu je třeba přičíst také fakt, že úrokové sazby České národní banky jsou od loňska téměř na nule. A očekává se, že letos výrazně porostou. Což se projeví i na úrocích českých bank.
Také proto je zdražování téměř nevyhnutelné. A podle některých ekonomů může dokonce trvat i řadu let.
Pokud tedy uvažujete o hypotéce, raději příliš neváhejte. Zatím můžete využít i sazby pod 2 %. Stačí jen porovnat nabídky poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky, která vám najde nejvýhodnější hypotéky odpovídající vašim požadavkům.
Zpozornět byste měli i v případě, že už hypoteční úvěr máte a v dohledné době končí jeho fixace. V takovém případě zvažte refinancování hypotéky.
Zpravidla vám dokáže přinést výhodnější podmínky, než máte dosud. Stále navíc můžete využít poměrně nízkých sazeb, které panují na trhu. A získat tak zajímavější nabídku, než jakou můžete čekat za několik měsíců.
Opět stačí jen sáhnout po hypoteční kalkulačce. Nebo požádat o radu hypotečního poradce, který vám pomůže vyjednat co nejvýhodnější refinancování.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky začínají zdražovat. Blíží se konec úroků pod 2 %?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.