Poplatky jsou částka, kterou vám banka účtuje za poskytnutí určitých služeb a za chod vašeho účtu. Jsou splatné nad rámec úroku
ÚROK
Je to cena, kterou platíte za obvyklé půjčky nebo za možnost přečerpání účtu – za kontokorent. Máte-li tedy půjčku, váš výpis z bankovního účtu obsahuje srážku označenou jako "úrok".
V bankovním sazebníku bývá úrok označen jako procentní sazba nedoplatku (což je částka úvěru nebo kontokorentu). Suma, kterou ve skutečnosti platíte, se mění v závislosti na částce, kterou bance během účetního období dlužíte.
Bankovní poplatky
Poplatky vznikají při jakémkoliv požadavku na službu, která není přímo spojena s vaším dosavadním běžným účtem. Zpravidla vám bude účtován samostatný jednorázový poplatek, žádáte-li o poskytnutí nového úvěru nebo kontokorentu. Tyto poplatky se účtují proto, že banka musela analyzovat, zda si budete moci dovolit splácet zadanou částku a musela provést kontrolu vašich minulých úvěrových záznamů.
Co moje banka poskytuje zdarma?
Poplatky jednotlivých bank se liší. Většina bank nezpoplatňuje obyčejnou operaci s osobním bankovním účtem za předpokladu, že na účtu udržujete vyrovnaný aktivní zůstatek. Některé banky již takové služby jako automatizované vklady, vklady na přepážce, výběry hotovosti, trvalé příkazy, hotovostní platby, výpisy, avízo o zůstatcích a vydání kreditní nebo debetní karty poskytují bezplatně. Nejlepší je ověřit si vše přímo v bance.
Každá banka má svůj tištěný sazebník poplatků. Potřebujete-li jej, požádejte o něj na kterékoliv pobočce vaší banky. Kdykoliv máte nějakou nejasnost, ptejte se. Každý váš dotaz ohledně poplatků by měli být zaměstnanci banky schopni zodpovědět:
co je základ, ze kterého je účtováno;
jak dlouhé je zúčtovací období která banka používá;
jakým způsobem zveřejňuje banka změny u svých poplatků.
Bude mi banka účtovat poplatek za jakékoliv další služby i v případě, že jsem dobrý klient?
To záleží na vnitřních směrnicích banky. Ale za služby jako kreditní karty, náhradní výpisy, vydání cizí měny, vydání bankovních směnek, sjednání dočasných úvěrů ve prospěch vašeho účtu a v mnoha dalších záležitostech platí v rámci téhož produktu u téže banky všichni, pokud není sjednáno jiné pravidlo
Co když neudržuji vyrovnaný aktivní zůstatek?
Některé banky vám umožní malý dočasný úvěr, kontokorent, ale v opačném případě, tj. pokud nebudete udržovat na svém účtu vyrovnaný aktivní zůstatek, budou vám pravděpodobně účtovat poplatek za chod vašeho účtu za celou dobu, během které je účet přečerpán. Konec měsíce může být buď den v měsíci, který je uvedený na vašem bankovním výpisu nebo poslední den v měsíci podle kalendáře – tuto skutečnost si ověřte ve vaší bance. Některé banky mohou účtovat poplatek za sjednání rozsahu možného přečerpání účtu nebo vám stanoví denní poplatek, zůstává-li váš účet přečerpán, aniž by k tomu dala banka souhlas.
Pokud zadáte příkaz nebo máte trvalý příkaz, který se bance “vrátí” z důvodu nedostatku finančních prostředků na vašem účtu, počítejte s dodatečným poplatkem.
Jak mám vědět, kolik mi banka naúčtuje?
Úplný seznam poplatků a úrokových měr by měl být vystaven v každé pobočce nebo tam o něj můžete kdykoliv požádat. Vaše banka vám podle Bankovního kodexu má oznámit 14 dní předem částku za poplatky a úrok, který vám bude připsán na vrub vašeho účtu. Pokud jste s vaší bankou dohodli limit kontokorentu nebo úvěr, musí vám poslat dopis se sdělením částky vašeho limitu, na jak dlouhou dobu byl sjednán, úrokovou míru a výši sjednaného poplatku za chod vašeho účtu.
Úrokové míry vztahující se k vašemu účtu se mohou čas od času změnit. Podle Bankovního kodexu vám banka musí tyto změny sdělit sdělit co nejdříve buď dopisem nebo jinou osobní zprávou, pomocí oznámení a letáků na pobočkách i tištěnými reklamními materiály. Banka vám musí minimálně jednou ročně upřesnit úrokovou míru platnou pro váš účet. Jestliže máte účet spojený s klasickou vkladní knížkou, předpokládá se, že získáte informace kdykoliv jdete s vaší knížkou do banky, tedy alespoň jednou ročně.
Proč banka odečítá tyto poplatky přímo z mého účtu?
Banka spravuje váš účet, a je tedy způsobilá připsat na vrub tohoto účtu platbu za služby, které vám poskytuje. Je to efektivnější než posílat fakturu.
Podle Bankovního kodexu mají banky své poplatky zveřejňovat předem; Se změnami by vás měla banka obeznámit ve čtrnáctidenním předstihu před odečtením z vašeho účtu.
Za co mi banka zaúčtuje jednorázové poplatky?
Jednorázové poplatky se zpravidla účtují, když klient od banky žádá, službu, která není běžnou transakcí. Například, když žádáte na pobočce o nějakou expresní službu nebo mimořádnou platbu jste-li v jakékoliv momentální tísni.
Také můžete na bankovním výpisu najít poplatky za to, že si v bance objednáte zvláštní službu, např. provozování bezpečnostní schránky. Banka vám předem sdělí cenové podmínky, když o takovou službu požádáte.
Co se stane, když náhodně přečerpám účet?
Některé banky nabízejí pojistnou zálohu – jakýsi "polštář". Umožní vám přečerpat účet až do dané částky, aniž byste museli zaplatit jakýkoliv poplatek, ale zaplatit úrok z přečerpané částky musíte. Zjistěte si předem, zda vaše banka tuto službu poskytuje.
Co mám dělat, když nesouhlasím s poplatky, které mi byly naúčtovány?
Pravidelně kontrolujte vaše bankovní výpisy, abyste viděli jaké poplatky, jsou připisovány na vrub vašeho účtu. Máte-li dojem, že poplatky nejsou správně nebo že je chyba ve způsobu, jakým byly vypočítány, kontaktujte pracovníka banky a vysvětlete mu problém. Požádejte banku, aby účet zkontrolovala a zaslala vám písemné vysvětlení výpočtu celkové částky. Vezměte s sebou kopii výpisu!
Jestliže vás odpověď banky neuspokojí, ptejte se dál, jistě najdete někoho, kdo se vaší záležitostí bude zabývat do hloubky
Jestliže se rozhodnete podat oficiální stížnost, požádejte banku, aby vám sdělila své vnitřní předpisy pro reklamační řízení. Oprávněné stížnosti mohou upozornit na chybu nebo nekompetentnost. Více v našem dalším článku (Jak si stěžovat bance).
Je možné, že zjistíte, že účetně je vše správně, ale nevyhovuje vám výše poplatků vaší banky. To může být důvodem k přesunu vašeho účtu do jiné banky – více se můžete dočíst v našem článku. (Jak přesunout účet do jiné banky).
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Jak se vyznat v úrocích a bankovních poplatcích
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.