Preferujete nižší úrok, nulové poplatky za vedení karty nebo odměny za provedené platby? Redakce Banky.cz Vám přináší velké porovnání kreditních karet.
Zatímco při výběru půjčky hledáme pouze co nejnižší RPSN, volba dobré kreditní karty je složitější. Někdo kartu využívá pravidelně a zvládá půjčené peníze vracet v rámci bezúročného období. Jiný má kreditku pouze pro cesty do zahraničí, či se zaměřuje na odměny za provedené platby. Která karta je vhodná právě pro Vás?
Co nejnižší úrok je hlavním kritériem při volbě kreditky u klientů, kteří si nejsou jisti, zda vždy zvládnou vrátit všechny půjčené peníze v rámci bezúročného období. Může se tak vyplatit obětovat pár desítek korun pro měsíční poplatek za vedení karty výměnou za lepší úrok. Rozdíl mezi sazbami do 10% a nad 20% je znatelný i při relativně malém dluhu.
Vůbec nejnižší úrok nabízí prémiová kreditka ČSOB (7,9%), na kterou však nedosáhne každý (bez pravidelného příjmu min. 50 000 Kč; banka si rovněž účtuje měsíční poplatek za vedení karty ve výši 450 Kč).
Druhé místo náleží Diners Club. Standardní sazba je i zde jednociferná (9,9%), ale při sjednání karty přes portál Banky.cz získáte pro první rok nejnižší sazbu pro kreditku v ČR (pouze 4,9%) a trvale snížený roční poplatek. Volit lze mezi bezpoplatkovou základní variantou a prémiovou kartou, která mimo odměn za útratu nabídne zdarma i cestovní pojištění.
Úrok do 20% nabízejí ještě Komerční banka, UniCredit Bank, Moneta Money Bank, Fio Banka, ČSOB a Era. Na rozdíl od ČSOB a Diners zde ale již nelze tvrdit, že by půjčování si přes kreditní kartu bylo alternativou klasické bankovní půjčky.
Díky vysoké konkurenci dochází každý rok k výrazné redukci poplatků i u tradičních a velkých bank na trhu. Momentálně je možné pořídit 6 kreditních karet zcela bez poplatku za vedení a jakýchkoliv podmínek minimální útraty (Diners Club, Fio Banka, Hello Bank, Sberbank, Raiffeisenbank a studentská ČSOB).
Všechny kreditní karty nabízejí bezúročné období v rozmezí „až 45-55 dnů“. Jak funguje magické slovíčko „až“? Banky chtějí peníze vrátit do určitého data po konci měsíce. Některé požadují peníze k 15. dnu příštího měsíce, jiné až k 25. dnu. Přijde tedy na to, kdy provedeme útratu kartou. Zaplatíme-li nákup kartou první den v měsíci a banka po nás chce vyrovnat dluh do 25. dne následujícího měsíce, bude naše bezúročné období plných 55 dnů. Naopak pokud zaplatíme kartou poslední den v měsíci a banka po nás požaduje peníze do 15. dne následujícího měsíce, máme na vyrovnání dluhu pouhých 15 dnů.
Většina bank nabízí odměny za platby kartou (obvykle 1-2% z útraty). Někde peníze vrací klientům přímo na účet, jinde jdou body do programu benefitů s výběrem odměn či se peníze připisují např. na účet doplňkového penzijního spoření.
Zpoplatněné kreditní karty obvykle nabízejí i další benefity v podobě bezplatných cestovních pojištění, vstupů do VIP letištních salonků či asistenční služby. Pokud tedy často cestujete, vyplatí se vám mít kreditku vždy při sobě.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Kreditní karty – velké porovnání květen 2019
Hrůza, Komentoval(a): Jiří
jo... udělám si kreditní kartu jak v americe. to bude paráda. ale když vidím ty podmínky u nás, tak nevidím jediný důvod kreditní kartu mít. poplatky za vedení (třeba u KB 541kč? za co?) a odměny témeř žádné? jako, kde je ten "cashback" při placení? v americe 2% běžné? u nás? 0,5%... a potom se banky diví, že je nikdo nechce