Doby, kdy se lidé dívali na nebankovní poskytovatele půjček přes prsty, jsou už dávno pryč. Nemůžeme říct, že se nemáte čeho obávat. Stále se najdou tací, kteří se vám budou snažit zatajit různé poplatky, a především se vždycky můžete přivést do problémů vlastní neschopností splácet.
Situace na českém trhu se ale významně změnila a na podvodné lichváře už dnes prakticky nenarazíte. A když ano, tak bez licence na černo.
Situaci na českém trhu rapidně zlepšilo nařízení, že každý poskytovatel půjček potřebuje licenci od ČNB. Podmínky k získání této licence nejsou úplně snadno dosažitelné, takže se tím odfiltrovali menší nespolehliví poskytovatelé, kterým šlo často jen o to vymáčknout ze svých zákazníků co nejvíce peněz.
Působit bez licence je nelegální, nicméně než se odhodláte od někoho si půjčit, raději si ověřte, zda licenci od ČNB má. To je pro vás jistá záruka bezproblémového jednání. Většinou tuto informaci najdete někde viditelně napsanou na webu, poskytovatelé se jí rádi pochlubí.
Poskytovatelé nebankovních úvěrů si svou reputaci zlepšili také množstvím výhod oproti bankám. V bance neexistuje nic takového jako rychlá půjčka, musíte přijít osobně, doložit všechny potřebné dokumenty a počkat, než si vše ověří, aby se rozhodli, zda vám úvěr vůbec mohou schválit. U nebankovních společností je celý proces podstatně rychlejší. Může se stát, že budete mít peníze na účtu už do hodiny od schválení. Zažádáte si o ně online, nebo dokonce jen SMS zprávou.
Abychom nebankovní poskytovatele jen nechválili, má to celé jeden háček. Velká spousta těchto společností se zaměřuje na rychlé půjčky v nízkých hodnotách. Půjčí vám maximálně třeba dvacet tisíc korun. Najdete několik takových, které dávají i vyšší úvěry, například u ProfiCredit dostanete až 166 000 Kč, a to do druhého dne. U těchto částek je sice nezbytné prokázat příjmy, nicméně vyřízení je stále nesrovnatelně rychlejší oproti bance. Navíc máte možnost odložení splátek zdarma. Která banka vám tohle nabídne?
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
KOMENTÁŘE k článku Nebankovní půjčky už dávno nejsou tabu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.