Rozhodnutí financovat pořízení vlastního bydlení pomocí hypotečního úvěru předchází pečlivé počítání, vybírání nemovitosti, hledání jiných možných řešení. Když na něj ale dojde, pak každý doufá, že mu banka žádost schválí. Není tomu tak ale vždy, banka prověřuje celou řadu informací, pokud žadatel její podmínky nesplní, pak žádost zamítne. Víte, z jakých důvodů k tomu dochází nejčastěji?
Češi mají na poli hypoték možnost vybrat si tu pravou hypotéku díky srovnání nabídek různých bank, které hypoteční úvěry poskytují. Mezi parametry, s jejichž pomocí se nabídky dají porovnávat, patří kromě výše úrokových sazeb i výše účtovaných poplatků a další výhody, které vám poskytovatel hypotéky může nabídnout. Nic z toho vám ale nezaručí, že vám banka hypotéku skutečně poskytne, z žadatelů si pečlivě klienty vybírají a prověřují, je zapotřebí také splnit všechny podmínky, bez kterých hypotéku nezískáte.
Jak upozorňuje i Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz, banky se při posuzování žádostí řídí vlastní metodikou, která se může mírně lišit. Existují podle něj také určité rozdíly v přísnosti hodnocení sledovaných parametrů, některé banky například mírněji posuzují hypotéky pro OSVČ, případně mohou trochu jinak přistupovat k výpočtu hodnoty zastavované nemovitosti. Kromě toho ale existují nepřekonatelné překážky, které vedou k zamítnutí žádosti o hypotéku. Mezi ně patří negativní záznamy v registrech dlužníků, nařízené exekuce, nedoložitelný příjem nebo nevyhovující zástava.
Pokud žádáte o klasický hypoteční úvěr, banka se bude zajímat i o to, na co finance čerpáte. Je třeba dodržet účelovost využití prostředků, financovat jimi lze například:
Náš tip: Chcete hypotékou financovat i něco dalšího? Pak zvažte tzv. americkou hypotéku, kterou některé banky také nabízí. Z ní pak můžete financovat cokoli.
Dosud jsme se zaměřovali na podmínky, které musíte při žádosti o hypotéku splnit, teď se naopak podíváme na situace, kdy banka žádost o hypotéku neschválí. Důvody mohou být různé, nejčastěji se setkáte např. s nízkým nebo nedoložitelným příjmem, malou hodnotou zástavy, zaměstnání ve zkušební nebo výpovědní době, případně s právními vadami financované nemovitosti. O všech těchto důvodech si řekneme něco víc.
Bonita zájemce o hypotéku banku zajímá vždy, také si ji důkladně prověří. Pokud je bonita nižší, pak banka nastaví vyšší úrokovou sazbu, aby tím kompenzovala vyšší míru rizika, pokud je ale vaše schopnost splácet nedostatečná, pak banka žádost zamítne. A podle čeho bonitu vůbec posuzuje?
Jedním z parametrů je zdroj vašeho příjmu a jeho výše, pokud o hypotéku nežádáte sami, ale se spolužadateli, pak banka počítá s příjmy vás všech. Nízký příjem bývá velmi častým problémem především u hypoték pro samoživitele. I zde se nabízí do hypotéky přizvat například vydělávající rodiče a zvýšit si tak kreditní skóre.
Banka se zajímá i o to, jakou profesi vykonáváte. Například v době koronaviru tak byli znevýhodnění ti, kteří pracovali v odvětvích s omezeným provozem, například v pohostinství, cestovním ruchu apod.
Kdo si chce půjčit finance, ten musí také být schopen půjčku splácet. Pokud je váš příjem vzhledem k požadované částce úvěru příliš nízký, banka žádost zamítne. Vy si pak buď musíte najít další zdroj příjmu a o hypotéku žádat později, nebo zažádat o menší půjčku. Další možností je najít si spolužadatele s dostatečným příjmem.
Při posuzování bonity se banky dívají nejen na vaše příjmy, ale i výdaje, zejména na splátky jiných úvěrů (může jít jak o ty spotřebitelské, tak o kontokorent nebo kreditní kartu), nebo na pravidelné výdaje spojené s provozem domácnosti, platby pojištění, alimenty atd. Než tedy o hypotéku požádáte, zvažte, zda se nevyplatí nevyužívanou kreditní kartu či kontokorent, který nečerpáte, zrušit. Sice je nečerpáte, pro banku už ale jde o dluh, který může stát za zamítnutím vaší žádosti o hypoteční úvěr.
Při ověřování schopnosti splácet banky také nahlíží do bankovních a nebankovních registrů, např. SOLUS, BRKI nebo NRKI. V nich najdou informace jak o tom, komu úvěry a další závazky splácíte, ale také jak. Jakýkoli negativní zápis znamená, že hypotéku nezískáte. Počítat ovšem musíte s tím, že zápisy se nevymazávají hned poté, co dluh uhradíte, ale většinou až po uplynutí několika dalších let.
Náš tip: Chystáte se požádat o hypoteční úvěr, ale víte, že v minulosti jste měli problém se splácením? Nejprve si ověřte, že už tento záznam v registru není.
Historie plateb je pro banku také cenným zdrojem informací, negativně může nahlížet například. na výdaje spojené s online sázením. I to může být důvod pro zamítnutí hypotéky.
Kromě bonity je pro banku při rozhodování o tom, zda vaši žádost o hypotéku schválí, důležitá i hodnota zastavované nemovitosti. Pokud je příliš nízká, banka může hypotéku zamítnout. Řešením pak je zástava další nemovitosti, případně navýšení podílu, který financujete z vlastních zdrojů.
Výčet důvodů pro zamítnutí hypotéky ještě nekončí, zmínit se musíme i o nevhodné zástavě. Jednání s bankou mohou komplikovat nesrovnalosti v dokumentech (např. chybějící projektová dokumentace) nebo neakceptovatelná věcná břemena.
Se žádostí o hypotéku jste neuspěli, co teď? Nejprve se pokuste zjistit, proč byla vaše žádost neúspěšná. Méně závažné důvody lze odstranit v krátkém časovém horizontu, poté můžete zkusit zažádat o úvěr na bydlení znovu. Ty závažnější ale budou vyžadovat čas.
Víte, že alternativou k hypotéce může být také úvěr od stavební spořitelny? Dají se s ním financovat opravy domácnosti i její modernizace, do určité výše dokonce není zapotřebí zástava nemovitosti. Více informací o úvěru ze stavebního spoření a dalších alternativách financování bez banky naleznete v tomto článku.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Znáte nejčastější důvody pro zamítnutí hypotéky?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.