Zhruba o 25,5%. Tak výrazně propadl v březnu objem nových hypoték v porovnání s únorovými údaji. Může za to zejména pandemie koronavirového onemocnění COVID-19 a opatření, která měla zabránit jejím dalšímu šíření. Dá se proto čekat, že v příštích měsících bude pokles ještě výraznější.
Zatímco letos v únoru si lidé vzali víc než 7 000 nových hypotečních úvěrů v celkovém objemu přes 18,5 miliardy korun, v březnu se čísla zastavila mnohem níž. Konkrétně:
Oba údaje jsou tak nejnižší od loňského února.
Aktuální propad způsobila pandemie koronaviru COVID-19 a vládní opatření proti jejímu šíření. Kvůli nim byl nejen výrazně omezený pohyb lidí, ale spousta firem musela přerušit nebo dokonce zcela ukončit svou činnost. Logicky tak klesl i zájem o nové půjčky na bydlení.
Bankovní analytici navíc předpokládají, že objem i počet nových hypoték spadne ještě níž. Březen totiž částečně těžil z úvěrů předjednaných v únoru. Dubnové a květnové hodnoty proto pravděpodobně budou ještě nižší a situace se změní nejdřív v létě.
Přestože zájem o nové půjčky na bydlení klesl, jejich průměrná úroková sazba paradoxně vzrostla. A to z únorových 2,42% na březnových 2,45%. Tedy přibližně na úroveň loňského září.
Znamená to, že průměrný úrok roste už třetí měsíc v řadě. Jeho vývoj je tedy zcela opačný než loni, kdy sazby od začátku až do konce roku klesaly.
Také v případě úroků ale hrají velkou roli úvěry předjednané v únoru, které klienti podepsali až v březnu. A které počítali s vyššími sazbami. V příštích měsících proto můžete počítat naopak se zlevněním hypoték.
V minulých měsících totiž výrazně klesly sazby na světových mezibankovních trzích. A také Česká národní banka v uplynulých týdnech postupně snížila své úroky o 1,25 procentního bodu. Základní sazba tak má aktuálně hodnotu 1% a lombardní sazba, která určuje, za kolik si od ní půjčují komerční banky, spadla na 2%.
Poskytovatelům tak klesly náklady na zajištění hypoték a dalších úvěrů.
Zejména velké banky se ale zatím ke zlevnění neodhodlaly. Nižší sazby České národní banky místo toho využívají ke zvýšení marží. Pomáhají jim totiž kompenzovat současnou větší rizikovost úvěrů i odklady splátek, o které mohou lidé kvůli vládním opatřením žádat.
Navíc není jasné, jak přesně se pandemie vyvine a jak se s tím ekonomika vyrovná. Podle hlavního ekonoma Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy existují 4 varianty:
Jak rychle se velké banky rozhodnou pro snížení sazeb záleží hlavně na tom, který z těchto scénářů se uskuteční.
Zároveň nesmíme zapomenout na konkurenční boj, který může ceny hypoték výrazně srazit. Například loni byl jednou z hlavních příčin celoročního zlevňování.
Menší banky se už přitom do snižování úroků pustily.
Například u mBank klesly sazby hypoték o 0,5 a u Equa bank dokonce o 0,6 procentního bodu. Hypoteční úvěry navíc zlevnila také Fio banka a Air Bank, která nabízí nižší sazby u refinancování.
Aktuálně tak na trhu najdete nové hypotéky s úrokem pod 2% i půjčky na bydlení, které nabízí úrokovou sazbu okolo 2,7%.
Pokud tedy nechcete za půjčku na bydlení platit zbytečně moc, včas si porovnejte nabídky jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím naše hypoteční kalkulačka.
Zadáte do ní své požadavky a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték na trhu.
Banky se zatím příliš nemají ani k uvolnění pravidel pro poskytování hypoték, které jim umožnily nové pokyny České národní banky. Podle nich si můžete půjčit až 90% z hodnoty nemovitosti a měsíční splátky hypotéky smějí být až ve výši 50% z vašich čistých měsíčních příjmů.
Centrální banka tyto limity navýšila právě v návaznosti na koronavirovou pandemii a vládní opatření. Původní limity byly:
Většina bank přitom tyto limity dál dodržuje. Centrální banka a ministerstvo financí proto zvažují další kroky, které mají pomoci ke zvýšení zájmu o hypoteční úvěry.
Jedním z nich je například zrušení daně z nabytí nemovitosti, které vláda schválila 30/4/2020 (zákon ještě musí odsouhlasit Poslanecká sněmovna a Senát).
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Objem nových hypoték v březnu klesl o čtvrtinu. Kvůli koronaviru
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.