Prodeje spotřebního a rychloobrátkového zboží privátních značek v České republice stoupají – v současnosti tvoří celou čtvrtinu celkového trhu. Navíc téměř tři ze čtyř spotřebitelů plánují kupovat privátní značky i po stabilizaci ekonomiky, vyplývá z průzkumu provedeného společností Promo-Codes. Oblibě se také čím dál více těší slevové kupony a propagační kódy.
Prodeje privátních značek rostou hlavně kvůli vysoké inflaci a snaze ušetřit
Výsledky průzkumu společnosti promo-codes.cz ukazují rostoucí trend směrem k privátním značkám. Mezi další oblíbené způsoby, jakými české domácnosti bojují proti inflaci, patří vyhledávání slevových kuponů a propagačních kódů. Podle průzkumu si 73 % českých spotřebitelů oblíbilo privátní značky a plánuje je kupovat i v době, kdy se vysoká míra inflace zlepší. Pouze 9 % respondentů uvedlo, že u privátních značek nezůstanou.
Devět z deseti nakupujících také uvedlo, že při nákupu potravin loví výhodné nabídky a vyhledává slevové kupony s promo kódy. Celkem 41 % z nich navštěvuje více obchodů, aby našlo nejvýhodnější nabídku, a levnější ceny přilákají nakupující do obchodu čtyřikrát častěji než speciální nabídky a akce.
Rostoucí ceny potravin a spotřebního zboží nutí Čechy šetřit
Zatímco během kovidové pandemie se známým značkám dařilo – velké silné značky přinášely spotřebitelům, kteří se připravovali na nejisté časy, útěchu a velké potravinářské podniky si vynahradily roky pomalého růstu. Nicméně po vypuknutí válečného konfliktu, zvýšení cen energií a nastalé krizi životních nákladů se změnily pravidla hry. Rostoucí míra inflace vyhnala ceny zboží na rekordní úrovně, a úspory nákladů v obchodě s potravinami se tak pro mnohé české spotřebitele staly životně důležitými.
„Více spotřebitelů se tak v obchodech poohlíží po levnějších značkách, porovnává cenové nabídky a vyhledává slevové kupony“, uvádí Alisa Sklyarova z Promo-Codes.
Zatímco vyšší ceny způsobené inflací pravděpodobně vedly spotřebitele k tomu, aby nakupovali více zboží privátních značek, jedním z faktorů mohla být i soustředěná snaha o zlepšení jejich kvality. Dříve byly privátní značky základními verzemi výrobků prémiových značek, ale maloobchodníci se nyní zdokonalují v některých atributech, kterými výrobky přitahují spotřebitele. Mnoho maloobchodníků v posledních letech zvýšilo kvalitu a výběr svých nabídek privátních značek v naději, že posílí vnímání značek obchodů jako výhodné nabídky s vyšší kvalitou. Certifikace potravin bez GMO nebo třeba ekologické obaly a důraz na udržitelnost pomáhají obrátit pozornost českých spotřebitelů právě k privátním značkám.
S postupným růstem oblíbenosti privátních značek, které nyní tvoří čtvrtinu trhu, a rostoucím zájmem o slevové kódy, lze očekávat, že tyto trendy budou nadále formovat spotřebitelské chování v České republice.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Obliba privátních značek i slevových kuponů stále roste – jedná se o způsoby, jak čeští spotřebitelů bojují s inflací
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.