Z průzkumu z loňského roku vyplynulo, že pět procent Čechů staví nebo se v následujících letech chystá postavit rodinný dům. Plánujete stavbu domu i vy? V tom případě vás čeká kolaudace. Kolaudační rozhodnutí je klíčové pro zákonné užívání stavby a zajištění bezpečnosti. Jak kolaudace probíhá a bez jakých dokumentů se neobejdete?
Co je kolaudace domu?
„Kolaudací domu se rozumí rozhodnutí stavebního úřadu, že je možné danou nemovitost užívat k účelu, pro který byla postavená. Kolaudace je ze zákona povinná pro většinu staveb, nejedná se jen o rodinné domy, ale také například přístavby, byty, průmyslové haly nebo garáže. Mezi stavby, které podle nového stavebního zákona kolaudaci nepotřebují, patří například skleníky, dobíjecí stanice nebo stavby do 60 m2 určené pro hospodářská zvířata,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jaký je průběh kolaudace?
„Průběh kolaudace je následující: Nejdříve je třeba podat žádost o kolaudační souhlas příslušnému stavebnímu úřadu. Ten má 15 dnů na to, aby vás informoval o termínu, kdy kolaudace proběhne. Jakmile získáte termín kolaudace, ve stanovený den proběhne kontrolní prohlídka stavby, kterou provádí úředník ze stavebního úřadu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Pojďme se společně ještě podrobněji podívat na jednotlivé kroky kolaudačního procesu, abyste měli jasnou představu o tom, jak kolaudace probíhá.
Žádost o vydání kolaudačního souhlasu
Prvním krokem kolaudace je předložení žádosti o vydání kolaudačního souhlasu, který najdete na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Součástí žádosti je například vyplnění identifikačních údajů stavby, identifikačních údajů stavebníka nebo vyplnění základních informací o rozhodnutích čí opatřeních, na jejichž základě byla stavba provedena. Veškeré náležitosti žádosti jsou zakotveny v § 232 ".
TIP: Odborný posudek autorizovaného inspektora
V roce 2023 proběhlo v rámci nového stavebního zákona několik změn, které se mimo jiné dotkly i kolaudace. Novinkou je například možnost k žádosti přiložit posudek autorizovaného inspektora, jenž potvrdí, že je stavba opravdu v souladu s povolením a že je způsobilá k užívání. Po předložení tohoto posudku není nutná prohlídka nemovitosti ze strany stavebního úřadu.
Posouzení žádosti
Poté, co žádost předložíte, dojde k jejímu posouzení. Stavební úřad se bude zajímat o to, jestli je provedení stavby v souladu se stavebním povolením, případě posoudí malé odchylky od projektové dokumentace. Co je považované za malé odchylky? Odchylky, kterými nedošlo ke změně půdorysného nebo výškového rozsahu stavby a změna nijak nezasáhla do nosných konstrukcí a nezměnil se budoucí způsob užívání stavby.
Kontrolní prohlídka
V případě, že nebudete mít odborný posudek autorizovaného inspektora, bude vás čekat závěrečná kontrolní prohlídka. Kolaudační komise se v domluveném termínu dostaví na místo stavby a zkontroluje, jestli byla stavba opravdu realizovaná podle projektové dokumentace, která je součástí nezbytných dokumentů pro výstavbu nemovitosti.
Kolaudační řízení
Pokud kolaudační komise zjistí jakékoliv nedostatky na stavbě nebo v dokumentaci, budete mít možnost je odstranit v rámci kolaudačního řízení vedeného stavebním úřadem. Stavební úřad stanoví dobu, do kdy bude nutné dodat potřebné dokumenty nebo napravit nedostatky na stavbě. Poté určí další termín kontrolní prohlídky.
Kolaudační rozhodnutí
Posledním krokem celého kolaudačního procesu je kolaudační rozhodnutí. V případě, že pracovníci stavebního úřadu vyhodnotí, že byly splněny všechny podmínky pro užívání stavby, vydají kolaudační rozhodnutí do 15 dnů. Jakmile kolaudační rozhodnutí obdržíte, můžete stavbu užívat k účelu, ke kterému byla povolená.
Jaké dokumenty si ke kolaudaci připravit?
Úspěšná kolaudace nově postavené nebo rekonstruované nemovitosti je nerozlučně spojená s nutností předložit několik důležitých dokumentů. Dokumenty, které budete muset doložit, se mohou lišit na základě konkrétní situace a místních předpisů. Nejčastěji jsou však vyžadované následující dokumenty:
Nejčastější důvody pro zamítnutí kolaudace
K nejčastějším důvodům zamítnutí kolaudace patří nedostatky na stavbě, může se jednat například o nedodržení stavebních předpisů, nedostatky v kvalitě provedených prací apod. Kolaudační komise vám může kolaudaci zamítnout i z důvodu nedostatečné dokumentace, ať už v podobě chybějící nebo neúplné dokumentace o provedených stavebních pracích. Na vině může být i porušení stavebních předpisů. Může se jednat třeba o to, že byla stavba provedená bez platného stavebního povolení nebo nebyly dodrženy technické normy.
Můžete užívat stavbu před dokončením kolaudace?
Mnoho lidí v souvislosti s kolaudací nemovitosti zajímá, jestli mohou v domě nebo bytě bydlet ještě před tím, než proběhne kolaudační rozhodnutí. Platí, že užívání stavby k účelu, ke kterému byla postavená, není před vydáním kolaudačního rozhodnutí povoleno. Před kolaudací totiž může mít užívání stavby právní i bezpečnostní následky.
Co hrozí při užívání stavby bez kolaudace?
Užívání stavby bez toho, aniž byste získali kolaudační rozhodnutí, může vést k velkým problémům. V novele stavebního zákona § 119 je jasně napsáno, že jde dokončenou stavbu užívat pouze na základě kolaudačního souhlasu nebo kolaudačního rozhodnutí. Bydlení v nezkolaudované stavbě je tedy proti zákonu. Nejenže vám hrozí pokuta, ale také další možné důsledky. Jaké další nevýhody přináší bydlení v nezkolaudovaném domě?
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Příprava na kolaudaci: Nezbytné kroky a dokumenty
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.