Sociální dávky pro OSVČ: které můžete čerpat?

Živnostníci a OSVČ často hledají, jaké mají možnosti čerpat státní sociální podporu a sociální dávky. Vzhledem k odlišné pozici od zaměstnanců a vzhledem k proměnlivým příjmům je důležité vědět, na jaké dávky mohou dosáhnout a jak o ně správně zažádat. Udělejte si přehled o dostupných dávkách pro OSVČ, i o tom, jak je efektivně čerpat.
Co si z článku odnést
- OSVČ má nárok na stejné sociální dávky jako zaměstnanci, přičemž některé získá bez ohledu na příjem (rodičovský příspěvek, pohřebné) a jiné jen při splnění příjmových kritérií (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, porodné).
- Pro výpočet nároku na dávky se u OSVČ používá tzv. rozhodný příjem, který činí 1/12 příjmů z daňového přiznání za minulý rok, minimálně však 21 500 Kč měsíčně (polovina průměrné mzdy).
- OSVČ v paušálním režimu mají aktuálně výhodu, protože se jim započítává jen minimální částka bez ohledu na skutečný příjem, ale od července 2025 se to změní - budou mít odstupňované započítávání příjmu podle zvoleného pásma paušální daně.
- Pro získání dávek je nutné podat žádost na předepsaném formuláři na územně příslušné pobočce Úřadu práce, přiložit daňové přiznání a další požadované doklady (např. o nákladech na bydlení, potvrzení o studiu dětí).
- Sociální dávky nepodléhají zdanění, neuvádí se v daňovém přiznání a nezapočítávají se do vyměřovacího základu pro pojistné.
Které sociální dávky jsou dostupné pro OSVČ?
„Sociální dávky pro OSVČ zahrnují stejné dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi, jako je tomu u zaměstnanců. Bez ohledu na příjem mají nárok na rodičovský příspěvek (350 000 Kč na dítě) a pohřebné (5000 Kč). Podle výše příjmu mohou získat příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a porodné. Ze systému dávek pro živnostníky v hmotné nouze mohou OSVČ čerpat mimořádnou okamžitou pomoc, doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí,“ vyjmenovává Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Systém státní sociální podpory tedy nabízí živnostníkům stejné možnosti jako zaměstnancům, ale pozor: způsob posuzování nároku se může lišit. Dávky pro živnostníky (i pro zaměstnance) se dělí na dvě základní kategorie podle toho, zda závisí na výši příjmu, či nikoliv.
1. Sociální zabezpečení pro OSVČ bez ohledu na výši příjmů
Bez ohledu na výši příjmů jsou dávkami pro podnikatele:
- rodičovský příspěvek, který činí celkem 350 000 Kč na jedno dítě nebo 525 000 Kč na vícerčata
- pohřebné ve výši 5 000 Kč.
2. Sociální zabezpečení pro OSVČ přiznávané u nízkých příjmů
OSVČ s nízkými příjmy mohou ze systému státní sociální pomoci získávat:
- příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi třiceti procenty příjmu OSVČ a reálnými výdaji na bydlení
- přídavek na dítě, kde rozhodné příjmy jsou nižní než 2,7násobek částky životního minima stanoveného pro danou rodinu. Vyplácí se podle věku a stavu dítěte. Kategorie věku jsou do 6 let, od 6 do 15 let a od 15 do 26 let. V obou kategoriích se definuje základní výměra a výměra zvýšená
- porodné, které u prvního dítěte činí 13 000 Kč a u druhého 10 000 Kč pro rodiny. Nárok mají rodiny, jejichž rozhodné příjmy jsou nižní než 2,7násobek částky životního minima. Bez ohledu na to, zda některý z rodičů je OSVČ, či nikoliv.
Spočítejte si v naší kalkulačce, zda máte nárok na příspěvek na bydlení. A pokud máte, přečtěte si, jak požádat o příspěvek na bydlení.
3. Dávky v hmotné nouzi přiznávané za různých podmínek
Pak jsou tu ještě specifické dávky v hmotné nouzi, přičemž OSVČ musí hmotnou nouzi patřičně prokázat:
- mimořádná okamžitá pomoc, v situacích nepříznivého a mimořádného charakteru (při živelní pohromě, hrozbě vážné újmy na zdraví, nutném jednorázovém výdaji, na který ale nemáte. Pomoc lze získat i na výdaje související se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte a podobně). Maximum dávky je stanoveno na 10násobek částky životního minima jednotlivce na jeden rok
- příspěvek na živobytí, který se stanovuje jako rozdíl mezi živobytím domácnosti a jejími příjmy, od nichž se odečtou přiměřené náklady na bydlení
- doplatek na bydlení, čerpá se ve stejné situaci jako příspěvek na živobytí.

Podmínky pro OSVČ u sociálních dávek? Trvalý pobyt a „rozhodný příjem“
Základní podmínkou pro získání většiny dávek je trvalý pobyt na území České republiky. Podpora OSVČ od státu podléhá ještě specifickým pravidlům výpočtu jejich příjmu.
„Pro určení nároku na sociální dávky se u OSVČ používá takzvaný rozhodný příjem. Ten se počítá jako jedna dvanáctina příjmů z daňového přiznání za minulý rok, minimálně však 21 500 Kč měsíčně (polovina průměrné mzdy). Rodičovský příspěvek a pohřebné lze získat bez ohledu na příjem. OSVČ v paušálním režimu mají výhodu, protože se jim započítává jen minimální částka bez ohledu na skutečný příjem, to se ale má od července 2025 změnit,“ upřesňuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Online srovnání spořících účtů
Rozhodný příjem se liší podle režimu zdanění OSVČ
Většina dávek státní pomoci OSVČ se odvíjí od výše příjmů. A výpočet rozhodného příjmu (který rozhodne o udělení nebo zamítnutí dávky) značně závisí na způsobu vykazování příjmů. Výpočet příjmů OSVČ pro dávkyse totiž liší podle režimu zdanění (daň z příjmu):
- Ve standardním režimu se vychází z příjmů uvedených v daňovém přiznání, zohledňují se skutečné nebo paušální výdaje a odečítá se zaplacená daň a pojistné. Zohledňují se všechny příjmy, včetně těch vedlejších, například z pronájmu. Měsíční příjem se pak stanoví jako jedna dvanáctina zjištěné částky. Stát stanovil i minimální tolerovaný příjem, konkrétně ve výši 50 % průměrné mzdy v ekonomice pro daný rok.
- V režimu paušální daně je situace jednodušší: jako příjem se bere polovina průměrné mzdy, a skutečné příjmy se pak už nezkoumají. V současnosti bez ohledu na zvolené pásmo režimu paušální daně (připomeňme, že pásma jsou tři).
Jak správně podat žádost o dávky?
Jak žádat o dávky OSVČ je důležitá otázka. Celý proces vyžaduje dostatečnou přípravu. Žádosti se podávají na předepsaných formulářích Ministerstva práce a sociálních věcí.
K žádosti je nutné přiložit několik dokladů. Především potřebujete doklad o výši příjmů, tedy daňové přiznání (nebo prohlášení o režimu paušální daně). Pamatujte, že příjmy se dokládají za celou domácnost. U příspěvku na bydlení musíte doložit i potvrzení o uhrazených nákladech, stejně tak u příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení. Připravte si i doklady svých dětí, včetně potvrzení o studiu, jsou-li již odrostlejší.
Kde žádat o podporu pro OSVČ? Vždy se obraťte na pobočku Úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu. Můžete využít i elektronické podání přes datovou schránku nebo s elektronickým podpisem. Při osobní návštěvě je ale vyšší pravděpodobnost, že ve formuláři „dotáhnete“ vše do potřebného výsledného stavu.
Připravované změny v legislativě
Od poloviny roku 2025 přicházejí významné změny v posuzování rozhodného příjmu OSVČ za účelem posouzení nároku na sociální dávky:
- minimální započitatelný příjem pro OSVČ ve standardním režimu daně z příjmů se zvýší ze současných 50 % na 80 % průměrné mzdy
- Sociální dávky pro OSVČ v režimu paušální daně budou nově odstupňovány podle zvoleného pásma. V prvním pásmu se bude započítávat 100 % průměrné mzdy, ve druhém 150 % a ve třetím dokonce 200 % průměrné mzdy.
Často se ptáte
Co když potřebuji pozastavit živnost? Ovlivní to nějak nárok na dávky?
Podpora pro OSVČ při pozastavení (nebo ukončení) živnosti se v základu nijak neliší. K výše uvedeným možnostem v článku vám přibude ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale i zde po splnění podmínek. U podpory v nezaměstnanosti se vyžaduje alespoň minimální stanovená doba placení sociálního pojištění, plus zaevidovat se na Úřadu práce.
Jak se příjem dávek promítne do daní u OSVČ?
Důležité je vědět, že sociální dávky se neuvádějí v daňovém přiznání a nemají vliv na možnost uplatnění daňových slev a odpočtů. Také se nezapočítávají do vyměřovacího základu pro pojistné. Takže kombinace OSVČ a rodičovský příspěvek nebo OSVČ a příspěvek na bydlení se do daní nijak nepromítnou.