Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.
Index upozorňuje na to, jak se nebezpečným a drahým půjčkám vyhnout. Kromě toho srovnává poskytovatele spotřebitelských úvěrů a varuje před obřími rozdíly v ceně.
Žebříček podle ceny půjčky
Autoři indexu porovnávali 35 poskytovatelů nezajištěných spotřebitelských úvěrů s licencí České národní banky. Zjišťoval, kolik lidé po 12 měsících pravidelného splácení zaplatí za půjčku 50 000 Kč.
Nejlevnější půjčky nabízeli tito poskytovatelé:
Poskytovatel | O kolik přeplatíte půjčku |
Essox | 1 722 Kč |
1 913 Kč | |
2 722 Kč | |
3 483 Kč | |
3 920 Kč |
Nejdražší půjčky pak nabízely tyto společnosti:
I přesto, že u spotřebitelských úvěrů můžete přeplatit velmi vysokou částku, stále jsou podle autorů indexu výhodnější než mikropůjčky či kreditní karty.
Splácení spotřebitelských úvěrů je totiž rozložené do delšího období. Díky tomu máte lepší možnost překlenout aktuální situaci.
Podívejte se, jak si můžete sami spočítat úroky z úvěru.
Nesplácíte? Zaplatíte navíc až 50 000 Kč
Index odpovědného úvěrování porovnával poskytovatele také podle toho, kolik u nich připlatíte, když půjčku 50 000 Kč nezvládnete půl roku splácet.
I tady byly rozdíly obrovské. U nejvstřícnějšího věřitele vzrostou po půl roce náklady jen o necelých 5 000 Kč, zatímco ti nejtvrdší požadují desítky tisíc korun navíc.
Nejdražší byla opět společnost VIA SMS, která požaduje astronomické úroky ve stovkách procent.
Víc než polovina společností naopak náklady navýšila maximálně o 15 000 Kč, což je podle autorů indexu přijatelné.
Nejlépe dopadly banky
Index odpovědného úvěrování zveřejňuje i celkový žebříček, ve kterém poskytovatele hodnotí pomocí hvězdiček. Roli hraje 14 parametrů.
Například:
náklady na půjčku (přeplacení),
náklady při prodlení,
zveřejněná kalkulačka,
maximální sazba u půjčky,
rozsah dokumentace
nebo postup při problémech.
Obecně se dá říct, že čím víc hvězd poskytovatel má, tím odpovědněji se ke svým zákazníkům chová.
Ze zveřejněného žebříčku také vyplývá, že nejlepší služby poskytují banky. Obvykle je proto nejlepší žádat o půjčku tam. Teprve když to nevyjde, vyplatí se zkusit nebankovního poskytovatele.
V obou případech vám s výběrem nejlepšího poskytovatele pomůže naše porovnání půjček. Jsou v něm vždy aktuální údaje, a navíc si jednotlivé úvěry srovnáte podle konkrétních parametrů. Například podle RPSN nebo měsíční splátky.
Srovnání nejlepších a nejhorších poskytovatelů:
Dobrou zprávou je, že se situace na úvěrovém trhu postupně zlepšuje. Většina z poskytovatelů má na svých webových stránkách například kalkulačku splátek.
Můžete si tak vypočítat, kolik za úvěr zaplatíte a jak vysoké budou měsíční splátky.
Zlepšení je také vidět v tom, že společnosti postupně přidávají na své weby vzor smlouvy. Potenciální klienti si ji tedy mohou v klidu přečíst doma.
Pročtení podmínek je přitom velmi důležité. Problém ale je, že smlouvy jsou často dlouhé a složité.
Problém může být také s dohledáním poplatků, které vás čekají, když nezvládnete splácet včas.
Půjčky na zaplacení elektřiny? Raději ne
Podle autorů indexu mohou lidé ke spotřebitelským úvěrům nově sahat z důvodů, které ovlivňuje současná rostoucí inflace. Například:
Podobným půjčkám se ale raději vyhněte. Ceny energií totiž pravděpodobně neklesnou. Jednorázová půjčka tedy nic nevyřeší a vedla by jen do dluhové pasti.
Raději se pokuste omezit jiné výdaje.
Do složité situace vás mohou aktuálně dostat i hypotéky. Výrazně totiž zdražují, a pokud vám končí fixační období, mohou měsíční splátky po refixaci nebo refinancování hypotéky narůst o tisíce korun.
V takovém případě je nejlepší požádat banku o prodloužení splatnosti. Celkově sice zaplatíte o něco víc na úrocích, ale hypotéku zvládnete splácet bez další půjčky. A nehrozí, že se dostanete do větších problémů.
Úvěr uzavírejte jen v nezbytných situacích
A kdy je tedy spotřebitelský úvěr vhodné využít? Většinou při nenadálých životních situacích, které je nutné okamžitě řešit. Patří mezi ně například:
zdravotní problémy,
ztráta zaměstnání,
problémy související s podnikáním,
případně kumulace víc problémů naráz.
A jakmile se pro úvěr rozhodnete, dejte si pozor na těchto 7 věcí:
Nastavte si splátky, se kterými si poradíte a zároveň vám zůstane rezerva.
Neporovnávejte jen úrok, ale zaměřte se na RPSN, která kromě úroků počítá i s dalšími poplatky.
Ověřte si pokuty za pozdní splátky.
Porovnejte víc nabídek a nesáhněte hned po první, která vás zaujme.
Přečtěte si smlouvu, a když něčemu nerozumíte, poraďte se s odborníky.
Případné problémy se splácením řešte včas.
Neřešte problémy se splácením jinou půjčkou.
Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.
Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.
Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.
Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.
Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.
KOMENTÁŘE k článku Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.