Na konci roku 2020 uplynuly od konce moratoria
2 měsíce. Česká národní banka proto před několika dny vydala zprávu, ve které
zhodnotila stav úvěrů, u kterých lidé a firmy o odklad splátek požádali.
Vyplývá z ní, že počet nesplácených úvěrů sice stoupl, ale pouze v jednotkách procent. Koncem minulého roku tak domácnosti nesplácely jen 2,8 % půjček, u kterých využily plošný odklad splátek.
Problematické přitom byly hlavně spotřebitelské úvěry, u který banky evidovaly problémy se splácením ve 4,5 % případů. U hypoték, u kterých lidé využili moratorium, byly koncem roku 2020 problémy se splácením je v 1,9 % případů.
O něco výraznější problémy se splácením zaznamenaly banky u firem, které požádaly o odklad splátek v rámci moratoria. Problémy se splácením byly koncem minulého roku u 8 % z těchto úvěrů. Ani to ale není podle centrální banky nijak vysoké číslo.
„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ uvedl ve zprávě České národní banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.
Poskytovatelé přitom původně čekali, že potíže se splácením budou po konci moratoria mnohem častější. Zpočátku mluvili dokonce až o 20 % případů.
O dobré platební morálce svědčí i to, že řada klientů už „odložené” úvěry doplatila. Celkově totiž lidé a firmy využili moratorium u půjček v hodnotě 454,7 miliardy korun. Jen do konce minulého roku z toho splatili 78 miliard.
V tomto případě přitom byly pilnější firmy, které už uhradily přes 11 % půjček, u kterých minulý rok žádaly o odklad splátek kvůli koronavirové pandemii. U domácností byl tento poměr menší – 4,5 %.
Většinu „odložených” půjček přitom firmy a domácnosti nadále řádně splácí. U firem se to týká téměř 80 % zmíněných úvěrů a u domácností dokonce skoro 90 % půjček.
Zmíněná čísla mimo jiné ukazují, že lidé ani firmy v současnosti nemají příliš velký zájem o další odklad splátek. Banky přitom už na podzim avizovaly, že klientům podobnou možnost dají.
Z dat České národní banky vyplývá, že tento odklad využila jen 2,8 % firem a 3,2 % domácností, které předtím sáhly po zákonném moratoriu.
Tento trend potvrzují také jednotlivé banky. Podle nich je od podzimu zájem o odklad půjček mnohonásobně menší než loni na jaře. Tedy při první vlně koronavirové pandemie a takzvaného lockdownu.
Zatímco na začátku pandemie nemoci COVID-19 evidovaly banky každý měsíc desetitisíce žádostí o odklad splátek, nyní jsou to jen nižší tisíce. Podle některých poskytovatelů spadl zájem o odklad splátek oproti jaru 2020 na méně než desetinu.
Do jisté míry k tomu zřejmě přispívá i fakt, že vláda tentokrát plošné moratorium nevyhlásila. Klienti se tedy můžou bát, že jim banky odklad splátek nepovolí. Případně, že bude vyřízení odkladu zbytečně komplikované.
Určitě to ale není jediný důvod. Vzhledem k velmi výraznému poklesu žádostí o odklad je jasné, že lidé ani firmy nyní jednoduše nemají o tuto možnost takový zájem jako loni na jaře. A zatím si dokáží s dopady koronavirové pandemie poradit jinak.
Začátkem roku přitom ministerstvo průmyslu a obchodu o dalším plošném moratoriu uvažovalo. Nakonec ale tato možnost padla. Právě kvůli malému zájmu ze strany klientů.
I nadále tak můžete o odklad splátek požádat pouze „na vlastní pěst”. Bankovní i nebankovní poskytovatelé přitom slibují, že vyjdou klientům vstříc. Většina z nich dosud zamítla maximálně 20 % podaných žádostí. Často údajně kvůli nekompletním dokladům.
Problém je, že každá banka a úvěrová společnost může žádosti posuzovat jinak. Proto si musíte půjčku vždy dobře vybírat a půjčovat si u osvědčených a spolehlivých poskytovatelů.
Jak je poznáte?
Pomůže vám s tím naše srovnání úvěrů. Banky i nebankovní společnosti v něm porovnáte podle různých parametrů včetně RPSN, výše splátky nebo doby splácení. Kdykoliv si tak rychle a jednoduše vyberete půjčku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.