Mladí do 36 let by si mohli půjčovat s menším příjmem více. Tak zní kompromisní návrh novely zákona, na kterém se dohodlo Ministerstvo financí s ČNB. Jak vysoké budou úlevy pro LTV, DTI a DSTI?
Banky se při poskytování úvěrů na bydlení řídí doporučením ČNB, které reguluje 3 sledované parametry:
LTV (loan to value): výše úvěru vůči hodnotě zástavy – banky nemohou půjčit více než 90% z hodnoty zástavy a v pásmu 80-90% mohou mít jen 15% portfolia (tyto úvěry jsou dražší)
DSTI (debt service to income): výše měsíční splátky vůči příjmu – maximální výše splátek všech úvěrů nemůže být vyšší než 45% pravidelného měsíčního příjmu
DTI (debt to income): výše úvěru vůči ročnímu příjmu – banky nemohou půjčit více než 9 násobek ročního příjmu
I přes rekordně rostoucí platy je vlastní bydlení méně dostupné než dříve. Zejména Praha se s cenami novostaveb nad 100 000 Kč/m2 utrhla zbytku republiky a mladým příliš nepomáhá ani průměrný pražský plat 40 000 Kč. I s takto vysokým příjmem lze totiž dosáhnout pouze na nový byt o velikosti 1kk (35m2) za 3,5 mil. Kč (panelák na sídlišti je o 20% levnější).
Spočítejte si snadno a rychle svou hypotéku v naší hypoteční kalkulačce!
Navrhovaná novela zákona by zmírnila podmínky mladým do 36 let. Ti by si nově mohli půjčovat o 10% více než ostatní (LTV až 100 %) a na splátky úvěrů by mohlo jít až 50% příjmu resp. banka by jim půjčila 10 násobek ročního příjmu.
Během prvního kvartálu roku 2019 došlo k výraznému poklesu hypotéčního trhu o desítky procent. Dle statistik je polovina kupovaných nemovitostí financována hypotékami. Počet kupujících by tak měl v dohledné době výrazně klesnout, což již nyní signalizují pomaleji rostoucí ceny nemovitostí. Nezdravě rychle rostoucí trh nemovitostí (kde jsou ceny dle analýz ČNB nadhodnoceny o cca 10%) by tak měl konečně přibrzdit a začít se pozvolna vracet do normálu.
Mírnější podmínky pro získání hypoték u klientů do 36 let by na trh vrhnuly značné množství nových kupujících, kteří by opět přiživili růst ceny nemovitostí. Hypotéky se sjednávají nejčastěji na 30 let s max. dobou splatnosti do 65 let. Lze si tak snadno vydedukovat, že mírnější podmínky by se týkaly většiny žadatelů o úvěry na bydlení.
Průměrná cena pražského bytu činí 5,5 mil. Kč. Z této částky kupující platí u starších nemovitostí daň z nabytí nemovitosti (4%/220 000 Kč) a u novostaveb cena zahrnuje DPH 21% (1,2 mil. Kč). Chce-li stát podpořit dostupnější bydlení pro mladé, mohl by jim část těchto daní prominout (např. 50% sleva na prvně kupovanou nemovitost).
Skutečné a trvalé řešení však představuje pouze změna stavebního zákona, která by výrazně urychlila bytovou výstavbu. Vyřízení stavebního povolení a územního rozhodnutí je v ČR během na velmi dlouhou trať (i přes 10 let). Pravidelně vyhráváme statistiky o nejvyšší byrokratickou zátěž ve stavebnictví, kde se umísťujeme hned vedle rozvojových zemí s velmi špatnou vymahatelností práva. To není nejlepší vizitka pro zemi, která posledních 29 let jinak úspěšně pracuje na návratu mezi vyspělé západní státy.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Zvýhodněné hypotéky pro mladé
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.