Zkratka
znamená Roční Procentuální Sazba Nákladů. Toto číslo hledejte na své hypotéční nabídce či smlouvě jako první. Je to nejdůležitější ukazatel, který sdělí přesné a porovnatelné náklady
spjaté s hypotečním úvěrem. Zákazník tedy při žádosti o hypoteční úvěr
získá dobrý přehled kolik ho bude přesně úvěr včetně veškerých poplatků stát.
Řada bank v marketingových akcích nabízí nízké úrokové sazby, ale
finální RPSN je daleko vyšší. Nejčastější příčinou je drahé pojištění schopnosti splácet, které si může každý
zákazník sjednat v pojišťovně, či dokonce on-line, sám a mnohem levněji.
Při výpočtu celkového RPSN banky zohledňují zejména tyto faktory : poplatek za odhad nemovitosti, poplatek za zpracování úvěru, návrh na vklad na
katastru nemovitostí, poplatek za pojištění schopnosti splácet, poplatek za
pojištění nemovitosti, poplatek za vedení běžného účtu a úvěrového účtu,
poplatky za ověření podpisů, atd.
Energetická náročnost je jedním z faktorů ovlivňujících nejen provozní náklady. Odvíjí se o ní i výsledný komfort bydlení. Ale: rozhodujeme se o pořízení bydlení právě podle energetické náročnosti? A začínají se, díky novinkám ve stavebních technologiích, snižovat rozdíly mezi nároky na vytápění/chlazení u bytu a podobně velkého domu? Co je to PENB a jak souvisí s bydlením?
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.