Pokračování dotazu č. 3941: Zdravím Vás a navazuji na svůj dotaz ze včerejška ohledně dědictví akcií. Ještě se chci zeptat, jestli je teď vhodný čas na prodej akcií Volkswagenu - mám tím na mysli, jestli se už automobilka vzchopila po aféře Dieselgate nebo by bylo rozumnější s prodejem ještě posečkat? Kde bych mohla sledovat aktuální hodnoty akcií (a to nejen VW) tak, aby mi to zabralo minimum času a k údajům se nemusela složitě proklikávat? Děkuji za Vaše odpovědi. K.O.
Dobrý den, obracím se na Váš poradenský portál po více než roce (naposledy 26. 9. 2016), kdy jsem potřebovala poradit ohledně dědictví po mém tatínkovi. Ten zemřel v září 2015 a největší část jeho jméní byla v akciích. Po dvou letech jsme se konečně úspěšně dopátrali toho, že tatínek měl nejvíce akcií Volkswagenu a nechali jsme s paní notářkou sepsat nové usnesení o majetku dodatečně najevo vyšlém. Ve Fio bance v Uh. Hradišti jsme se domluvili na dalším postupu s vyřízením dědictví, mimochodem s velmi nepříjemnou slečnou za počítačem, která se ani nijak zvlášť nesnažila skrýt, jak moc ji obtěžuje naše přítomnost. Co se však snažila maskovat - marně, bylo to, že dané problematice ani trochu nerozumí. Nechápeme, jak některé instituce mohou zaměstnávat takové "odborníky". Nakonec nám ale poslala e-mailem informace, jakým způsobem se naše věc vyřídí. Co nás ale zarazilo, je to, že se to jen hemží poplatky. Připojuji část textu z Fio banky a ptám se Vás: mají na všechny poplatky nárok, i když jde o vyřízení dědictví? Je jejich odpověď v pořádku? Ještě chci doplnit, že dědičkami je moje matka, sestra a já, a domluvily jsme se, že peníze za akcie + dividendy se převedou na mamku a následně se dále rozdělí. Je to tak rozumné? Předem velké díky za odpověď. Karin O. Text z Fio: Zasílám soupis poplatků, které by Vaše matka hradila za vyřízení dědictví ve Fio bance: - převod titulů z Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP): 400,- Kč (realizace dědictví) + 60,- Kč (za zjištění čísla účtu zesnulého v CDCP, pokud nenaleznete modrý papírek ze SCP, kde bude číslo uvedeno) + 290,- Kč / ISIN ... tedy celkem 1.620,- Kč (ČKD DUKLA a.s., TUZEX PRAHA a.s., Svit a.s., IP Exit, a.s.) - převod titulů v rámci Fio banky: 370,- Kč / ISIN ... tedy celkem 740,- Kč (Komerční banka, Philip Morris ČR) - a pokud by nastala situace, že u RMS budou vedeny akcie Volkswagenu, pak by činil poplatek za jejich převod: 139,- Kč Ještě bych Vás ráda informovala, že na rodné číslo Vaší matky je veden majetkový účet v CDCP, na kterém mohou být vedeny akcie ještě z kuponové privatizace. Tyto akcie by se daly bezplatně převést pod Fio banku, pokud by paní doma našla modrý papírek ze SCP, kde je uvedené číslo daného účtu. Díky tomuto převodu by ušetřila poplatek 40,- Kč za registraci v CDCP při zřizování obchodního účtu. V případě nenalezení modrého papírku by zjištění čísla účtu v CDCP stálo 60,- Kč. Založení, vedení a také případné zrušení obchodního účtu, který by měla zřízený u nás pro převod akcií jak z důvodu dědictví, tak i z důvodu převodu z tzv. nezařazené evidence z CDCP, je následně zdarma. Vzhledem k tomu, že akciové tituly, které Vaše matka zdědila z CDCP jsou v současnosti neobchodovatelné, není proto nutné tento kontrétní převod realizovat, pokud si vyloženě sama nebude přát najít nějakého kupce těchto titulů. Ušetřila by tím první položku poplatků ve výši 1.620,- Kč.
Dobry den, potreboval bych co nejrychleji, ale taky pokud mozno co nejefektivneji z hlediska nakladu, dostat hotovost 640 tis Kc na svuj bankovni ucet (banka chce po mne pro poskytnuti hypoteky dukaz, ze mam 20% vlastnich zdroju na ucte, no ja je mam, ale jen v hotovosti). Mam dva bezne ucty - jeden u Equa Bank a jeden u Air Bank a je jedno na kterem z uctu prokazem dostatecni vlastni zdroje. Poradili byste mi prosim nejvhodnejsi variantu, jak dostat penize na ucet a na ktery ze dvou bank? Dekuji
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, mám nějaké volné peníze, které mohu investovat do podílových fondů. Další možnost by byly Hypoteční zástavní listy. Ale asi už se "obyčejným lidem" nenabízí. Na dobu cca 20 let. Chtěl bych to použít jako dlouhodobou rezervu na důchod nebo nečekané budoucí "větší problémy". Stavebko a penzijko založené mám. Četl jsem, že inflace se zvyšuje a úroky jsou nízké. Zdědil jsem fondy u KB banky, konzervativní, dynamický a Pioneer obligační. Dá se říct, která z nich je bezpečnější volba nebo levnější co se týká bezpečí firmy/bankrot, vytunelování, nákladů, poplatků, lepší nabídka/odborná kvalifikována podpora - poradci možnosti do budoucna. Máme u nás pobočku KB banky, ale nenašel jsem žádný spolehlivý/důvěryhodný kontakt na Pioneer. Aby to nebyl nějaký ten "šmejd", co se tváří jako poradce. Možná za to může celková špatná pověst, které se "nahromadila " za posledních několik let. U nás "zůstaly " kromě Bank jen firmy Fincentrum, OVB, ZFP a další, což zrovna důvěru nevzbuzuje.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.