Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně akcií. Moje babička měla u jedné "Společnosti" koupené akcie a nikdy nám o tom neřekla. Bohužel je již po smrti a nám přišel dopis od "Společnosti", na babiččino jméno, že se akcie mění ze zaknihovaných akcií na majitele na akcie listinné na jméno. Tímto dopisem jsme se dozvěděli, že babička vlastnila dané akcie. V dopise píší, že si akcie musí osobně vyzvednout. Po té nám přišel dopis od jistého zájemce, který by chtěl dané akcie od babičky odkoupit a zaplatit za ně jistou částku. Jenže my bohužel nemáme žádné podklady k těmto akciím. Nevíme jak danou situaci řešit. Zájemce by odkoupil akcie přes plnou moc s úředně ověřeným podpisem a akcie by si potom vyzvedl u emitenta osobně. Mohl by tuto plnou moc podepsat otec, jako syn zesnulé majitelky akcií? A musíme mít nějaké podklady o vlastnictví akcií? Bohužel nemáme žádné zkušenosti s obchodováním s akciemi a tak si s touto situací nevíme rady. Děkuji za Vaši odpověď Veronika Veselá
Dobrý den, dostal jsem oznámení, že CDCP vede na moje jméno účet s cennými papíry. Požádal jsem ústředí Čs.spořitelny, jak zjistím, co je na účtu, jakou to má hodnotu a jak je možné to prodat a účet zrušit. Odpoveděli mi, že to se mohu dověďet na kterékoliv pobočce Čs. Není to pravda. V pobočce Čs ve Velké Bíteši mi bylo řečeno, že k těmto údajúm nemají přístup. Takže dotaz zní: co je na účtu a jakou to má hodnotu - jak se akcie dají prodat a účet zrušit -jaké jsou poplatky. Ďekuji za informace a zdravím. K.Odehnal
Dobrý den. Dle rozhodnutí soudu jsem zdědila 5 ks akcií ČEZu. (celkem bylo rozděleno mezi dědice 5+5+10 ks těchto akcií) Dosud tyto akcie leží na nezařazeném účtu CDCP na jméno zesnulé. Kontaktovala jsem Fio banku a zjistila jsem, že v mém případě zaplatím: *poplatek za převod a vyřízení dědictví 290 Kč ze strany Fio banky + 400 Kč ze strany CDCP + založení mého majetkového účtu 40 Kč + za správu účtu u Fio se nic neplatí. Celkem tedy 730 Kč jen na samém začátku. Mám tedy dotaz: 1/ Jak dlouho mohu nechat tyto akcie ležet na nezařazeném účtu CDCP na jméno zesnulé, než se rozhodnu "vyhodit" 730 Kč na poplatcích, abych je přepsala na sebe? 2/ pokud je tam nechám ležet jako dosud, platí se za to CDCP nějaký poplatek? Děkuji Vám za odpověď.
Pokračování dotazu č. 3064: Dobrý večer, děkuji za odpověď panu Pavlu Strašákovi a ještě bych potřebovala zodpovědět toto: 1) od kdy do kdy se vyplácely dividendy VW za rok 2014 2) totéž za rok 2015 3) která banka vyplácí tyto dividendy 4) kdyby se náhodou stalo, že by došlo k uzavření dědického řízení a až poté se zjistilo, že tam nebyly zahrnuty akcie některé společnosti. Šlo by udělat nějaké dodatečné dědické řízení nebo bychom o tyto peníze navždy přišly? S velkými díky a pozdravem Karin O.
Pokračování dotazu č. 3063: Dobrý den, panu Petru Jermářovi chci poděkovat za jeho bleskovou odpověď k otázkám akcií po mém zesnulém tatínkovi. Ještě bych poprosila to upřesnit. Jestli to dobře chápu: 1) pokud v CDCP nebudou evidovány akcie VW, koho v Německu oslovit - něm. středisko cenných papírů Xetra, jak píšete? 2) teprve až by se to vyřešilo i s Německem, pak je možné uzavírat dědictví, kde bude uvedeno přesně kdo a kolik akcií dědí? 3) poslední otázka z mého prvního dotazování zůstala nezodpovězena, tak tedy: byly vůbec vypláceny automobilkou VW nějaké dividendy za rok 2014 a 2015? S poděkováním a přáním hezkého dne Karin O.
Dobrý den, obracím se na Vás hned s několika dotazy. Je to přesně rok, co náhle zemřel můj tatínek. Jeho velkou zálibou bylo obchodování s akciemi. Měl koupeny akcie několika různých společností, ale bohužel nevíme přesně kterých a kolik. S určitostí víme, že se jednalo o Philip Morris ČR a.s., KB a.s. a Volkswagen, dalších společností jsme se zatím nedopátrali, a že měl k tomuto obchodování založen účet u Fio banky v Uherském Hradišti. Je však potřeba již uzavřít dědické vyrovnání (majetek se bude rozdělovat mezi mou maminku, sestru a mě). Když jsme měly první setkání s naší notářkou, velmi nemile nás překvapilo, že neměla ani potuchy o tom, jak postupovat v tomto případě, když někdo dědí akcie a potažmo i dividendy, a chtěla dědictví již uzavírat, aniž by měla podklady z Centrálního depozitáře cenných papírů - tuto informaci, že něco takového existuje, jsme jí "vypátraly" my. Jaký by měl tedy být, prosím, postup v tomto našem případě? Dál pátrat po tom, kde tatínek mohl mít ještě další akcie a přinést to naší notářce "až na stůl", pokud ona není schopna si tyto informace obstarat? Zatím jsme se ale setkaly s tím, že nám nikdo nechce žádné informace poskytnout, pouze až na základě notářského usnesení o dědickém řízení. Nebo můžeme uzavřít dědické řízení s tím, že tam bude obecně uvedeno, že např. maminka (tedy manželka zemřelého) dědí veškeré akcie + dividendy, aniž by tam bylo konkrétně uvedeno jakých společností a kolik? Další dotazy se týkají automobilky Volkswagen. Dostaneme se k těmto akciím prostřednictvím Fio banky nebo budeme muset někoho složitě oslovovat na německém trhu? A byly vypláceny nějaké dividendy této společnosti za rok 2014 a 2015? Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů. K.O.
Dobrý den. Potřebuji dořešit dědictví po mých rodičích. Jedná se o převod akcií z kuponové privatizace a výplatu dividend, které jsou evidovány na již zesnulé rodiče. Nabyvatel je dle usnesení o vypořádání dědictví můj bratr. Dal mi plnou moc k vyřízení těchto záležitostí. Je dlouhodobý klient České spořitelny, má u ní veden účet, proto se obracím na Vás. s dotazem jak v této věci postupovat. Je možné převody akcií a dividend provést na pobočce v místě bydliště v Prachaticích? Je zapotřebí si dohodnout schůzku či se objednat? Jaké doklady je zapotřebí předložit? Stačí usnesení o dědictví s razítkem nabytí právní moci? Omlouvám se, ale nemohu se dovolat na číslo uvedené v záhlaví 956 744 100. Prosím o odpovědi na mé dotazy, případně na číslo tel. XXX. Děkuji a přeji hezký den Marie Řízká
Chci zrušit osobní účet u ČS a.s. a přejít k jiné bance. Chtěl bych ale ponechat investice v Investičním centru ERSTE/ ČS a.s., které teď obsluhuji přes Internet banking. Lze po zrušení osobního účtu mít online přístup ke svým investicím u ČS a.s.?? A jak je možné tento přístup zachovat ... Díky za odpověď
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.