Dobrý den, v Unicredit Bank jsem chtěl potvrzení o tom, že manželka má dispoziční právo k mému účtu. Ve smlouvě o založení účtu je toto uvedené a manželka má k účtu zřízenou funkční platební kartu. Paní za přepážkou pochopila co potřebujeme, ale neuměla na to najít formulář, takže potvrzení nemohla vystavit. Je možné, že banka toto potvrzení nevydává?
Pokračování dotazu č. 16956: Dobrý den, velmi děkuji za rychlou odpověď. Rádi bychom s maminkou zašli osobně na pobočku s OP, to by bylo nejrychlejší a nejjednodušší řešení, ale není to možné, je nechodící, je ležící a téměř nevidí. Maminka souhlasí, aby manžel spravoval její účet a přemýšlíme jak to uskutečnit u ní doma (vyplnění příslušného dokumentu, souhlas, podpis maminky). Lze toto zajistit u ní doma za přítomnosti notáře, aby vše bylo v pořádku? Samozřejmě musíme k tomu mít její OP, jak jste psal. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím Vás o radu. Maminka manžela má účet u banky, kam ji chodí starobní důchod. Jelikož již přes dva roky nechodí, nemůže si důchod vyzvedávat. Domníváme se, že s důchodem hospodaří její druhý syn (bratři spolu cca 26 let nekomunikují), ale o maminku není postaráno tak, jak by mělo být. Jakým způsobem se dá zjistit, zda není druhý syn disponentem k účtu? Mohl by se můj manžel stát disponentem, aby mohl z účtu zajistit nákupy, obědy, praní prádla (zatím pravidelně každý týden zajišťujeme - jsme také oba důchodci) nebo placenou pečovatelskou službu (maminka se nedokáže o sebe sama postarat)? A jaké dokumenty jsou k tomu třeba? U maminky jsme nenašli žádné potřebné dokumenty (občanský průkaz, kartička pojišťovny), abychom mohli péči zajistit a on nám je nedá. Prosím o radu, jak máme postupovat, abychom mohli mamince zajistit ve svém pokročilém věku odpovídající a hlavně domácí péči. Děkuji.
Pokračování dotazu č. 16894: Dobrý den, stále tápu. Našla jsem si tyto informace v článku. Vyrozuměla jsem, že pokud budu mít dispoziční právo k účtu vyřízené tak, že bude platit i po smrti manžela, budu moci dále s účtem nakládat a můžu si jej převést na sebe a i všechny platby, které platíme, ale jsou na jméno manžela - nájem, SIPO, budou dále odcházet a banka je nezruší. Mohu dále používat platební kartu i internetové bankovnictví. Nebo ne? S manželem jsme chtěli mít společný účet, ale ten je možný jen u jediné banky a pokud jsme dosud provedli jakékoli změny, vždy to bylo k horšímu. Zajímají mě tedy jen možnosti dispozičního práva k účtu i po smrti majitele. Děkuji
Dobrý den, zajímalo by mě, zda tzv. dispoziční právo k účtu i po smrti znamená opravdu to, že pokud si toto u banky sjednám, mohu disponovat s účtem a rovněž si nechat převést účet na své jméno, v případě, že majitel účtu, můj manžel, zemře. Ptali jsme se na to v naší bance - Česká spořitelna, ale nějak jsme to nedořešili. Bylo nám řečeno, že po smrti majitele musíme čekat až na konec dědického řízení a posílání mého důchodu na tento účet by se zrušilo, takže mi byl zřízen nový účet na moje jméno, kde bude nyní důchod docházet.
Dobrý den, poprosila bych o pomoc. Manžel je v důchodu stejně jako já. Když jsme byli v bance, tak paní úřednice mi poradila, ať mám taky svoji kartu. Ale manžel řekl, že ne, že ji nepotřebuji, že platí on, že ji nemusím mít. Nějak mě to zarazilo. Neměla jsem slov. Teď mne to mrzí, že kdyby se mu něco stalo nebo byl nemocný, tak nemám přístup k účtu. A co kdyby umřel, tak jak se mohu dostat k penězům, když to je napsáno na jeho jméno? Potom všechno placení půjde na mě. A nemám přístup penězům. Co vše potom zařídit? Nebo to jde do dědického řízení? Naše úspory? Děkuji za pomoc
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.