Dobrý den, v roce 2014 a 2015 jsem si hrál s kryptoměnou bitcoin. Něco jsem nakoupil a zkoušel jsem i těžit. Část bitcoinu jsem použil na nákup zboží. Pak jsem to přestal řešit a víceméně jsem na to všechno po čase zapomněl. Letos jsem se k tomu opět dostal a zjistil, že kryptopeněžence něco málo zbylo a tak jsem zjišťoval jakou to má hodnotu. Jednalo se o hodnotu přes 36 000 Kč. Vzhledem k tomu, že se mi tyto peníze hodily, rozhodl jsem se, že BTC směním (simplecoin) za koruny. Transakce proběhla bez problémů a peníze mám na BÚ. Tento rok jsem se začal zajímat o investování do podílových fondů, ETF a akcií. Narazil jsem na téma danění. Postupně jsem se tímto tématem prokousal až k danění kryptoměn. Zjistil jsem, že bych měl onen příjem zdanit. Vzhledem k tomu, že jsem v letech 2014-2015 neměl ani tušení o nějakých daních nemám tudíž žádný doklad o tom, co jsem nakoupil a co vytěžil. Mám následující dotazy: 1. Budu muset zaplatit daň z celé částky? 2. Kolik procent bude daň? Četl jsem o 15% ale zaznamenal jsem i 23%. 3. Co by se stalo kdybych daň neodvedl? Přišel by někdo na to? Jde mi o to, že nebýt mého aktuálního zájmu o investice, nikdy bych se nedozvěděl o nějakém danění. Děkuji.
Dobrý den, mám otázku ohledně danění kryptoměn. Vím že se daní 15%. Ale nevím ze které částky. Příklad: Z prodaného podílu se ziskem několik tisíc byla utracena polovina a za druhou polovinu znovu nakoupené krypto. To bylo prodáno s menším ziskem a utraceno. Otázka je - daní se prvotní zisk celý nebo jen to co bylo utraceno? A ve druhém případě se daní jen rozdíl mezi nákupem a prodejem? Příklad - na jedné kryptoměně máme zisk 300 000 Kč, utratíme 150 000 Kč, ale za zbylých 150 000 Kč nakoupíme jiné krypto. Zde není tak velký zisk a prodáme za 160 000 Kč. Takže daní se prvotních 300 000 Kč celých, a pak už jenom rozdíl mezi nákupem a prodejem? Nebo to co získáme ale znovu zainvestujeme se nedaní? Děkuji za pomoc.
Dobrý den, prosím o Vaše rady, informace na internetu mi připadají bohužel nejasné pro můj případ. Budu Vám vděčná za odpověď. Jsem OSVČ (hlavní činnost) a mám dotazy ohledně kryptoměn, daňového přiznání / paušální daně a kompenzačního bonusu. 1) Kryptoměny – v roce 2021 jsem nakoupila přes Revolut několik různých kryptoměn v různých hodnotách. Prodala jsem pouze Bitcoin. Pokud by byla hodnota nakoupených kryptoměn číslo X, hodnota nakoupeného Bitcoinu Y a hodnota prodaného Bitcoinu Z, jaká je daň z prodeje kryptoměn za rok 2021? Je to Z-Y x 15 % (nebo již 23 %)? V prohlášení má být zapsána celá částka zisku, nebo jen daň? 2) V případě, že budu i v roce 2022 nakupovat/prodávat kryptoměny (zisk nepřesáhne 10 000 Kč), je možné platit paušální daň a dále již nepodávat daňové přiznání, nebo je nutné jej i tak podat právě kvůli kryptoměnám? 3) Kompenzační bonus – dne 1. 12. jsem vystavila fakturu za služby poskytnuté v listopadu, jsem malý podnikatel, nemám podvojné účetnictví, tzn. nikde neuvádím DUZP. Platba mi dorazila v prosinci (nelišila se moc od předchozích měsíců). Mám nárok na kompenzační bonus za prosinec, když jsem v měsíci prosinci měla nulový příjem (tedy nebudu v lednu – po konci měsíce prosince) fakturovat společnostem vůbec nic, nicméně spadla mi do něj faktura a platba za listopad? (jedná se o služby v oblasti gastronomie a hotelnictví) Budu Vám moc vděčná za informace!
Dobrý den, jakým způsobem prokážu, že jsem kryptoměny opravdu koupil já? Mám například v peněžence informaci o tom, za kolik korun jsem kryptoměnu obdržel, ale nikde není, zda jsem ji platil opravdu já. Pochopitelně si potřebuji tuto částku odečíst ze zisku, abych z ní neplatil 15% daň.
Dobrý den, prodal jsem tento rok akcie, za které příjem (ne zisk) nepřesáhl 100 tisíc. Zároveň jsem OSVČ a nedaří se mi najít jednoznačnou odpověď, jestli příjmy k osvobození z prodeje akcií do 100 tisíc jsou oddělené od mé OSVČ činnosti. Tedy pokud jsem jako OSVČ vydělal 300 tisíc a prodal akcie za 50 tisíc (jen jako fyzická osoba, s činností OSVČ nic společného). Zda se mě stále týka výjimka daně z projede akcii do 100 tisíc nebo ne. Druhá věc jsou dividendy z (nečeské) burzy, jedná se jen o nízkou částku kolem 1 tisíce. Týká se tohoto příjmu také vyjímka u akcií do 100 tisíc nebo jsou zahraniční dividendy něco jiného a musí být v daňovém přiznání vždy?
Dobrý den, kdysi jsem zakoupil celkem x kusů stejného předmětu (výčepní technika) s tím, že je výhledově použiji. Bbohužel z plánů sešlo a letos jsem je rozprodal. Po jednom kusu různým lidem. Celkem za cca 27 000 Kč. Chtěl jsem se zeptat, jestli je v tomto případě musím uvádět v daňovém přiznání jako ostatní příjem a jak mám případně tuto činnost pojmenovat? Také budu za tento rok přiznávat nějaký zisk na akciích a chtěl jsem se zeptat, jestli to není tak, že za normálních okolností bych příjem z prodeje věcí danit nemusel, ale jestliže mám ještě další zisk z akcií, tak už daň z prodeje věcí uvádět musím. Snad je můj dotaz srozumitelný. Děkuji moc za případnou odpověď.
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pokud jsem v roce 2021 měla DPP s podepsaným růžovým prohlášením pouze v jednom měsíci a výdělek byl pod 10 tisíc, musím sama podávat daňové přiznání (vím, že můj předchozí zaměstnavatel za mne roční zúčtování nevyřeší)? V dalších měsících jsem byla na úřadu práce, či platila jako OBZP zdravotní pojištění. Přeji hezký den
Dobrý den, ráda bych se prosím zeptala, jestli zisk či ztráta z kryptoměn se vypočítává dle ceny k 31/12 nebo k jakému datu? U firmy je v článku zmíněno, že se bere průměr ze 3 různých burz, platí toto i pro OSVČ? Od jara jsem průběžně nakupovala bitcoin a další krypto. Když byl zisk nebo ztráta, tak jsem směnila za tether a čekala na další obchody. Dostala jsem také jako dar - firemní bonus. Zdanit mám cenu při obdržení nebo také průměrnou cenu k 31/12? A jak je to s nft? Pokud jsem např. nakoupila eth, pak si za ně koupila nft, které držím, tak jsem zisk nerezalizovala tj. zatím nic nedaním? Nebo je to bráno jako směna za jiné "krypto či. majetek"? Předem moc děkuji!
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.