Dobrý den, prosím, jak je to s daněním zisku z kryptoměn meziročně? Letos jsme do nich něco vložili, ale rádi bychom je zatím nechali být a případně prodali až příští rok. Můžeme pak použít při danění i vklad z předcházejícího roku nebo se musí danit celá vybraná částka? Děkuji
Dobrý den, chci ujistit, zda to správně chápu. Když jsem investoval 98 000 Kč do kryptoměn v několika částkách (na výpisu z účtu je to dohromady 98 000 Kč) a po té jsem tradováním o zhruba 20 000 Kč přišel a potom jsem zhruba 70 000 Kč vydělal, tak budu danit těch patnáct procent z 50 000 Kč, jestli tomu správně rozumím? Samozřejmě částka není přesně 50 000 Kč. Jde mi jen o princip. Děkuji.
Dobrý den, mám prosím na Vás dotaz. Manželka za svobodna nabyla darem v přímé linii družstevní byt 2+kk v roce 2012. V roce 2013 jsme se vzali a v bytě začali bydlet. V roce 2018 jsme si vzali hypotéku na byt 4+kk ve výši cca 3,8 milionu. Od roku 2020 jsme se do tohoto bytu i přestěhovali. Starý družstevní byt 2+kk byl na konci roku 2019 převeden do osobního vlastnictví. Starý byt 2+kk může mít dnes hodnotu cca 4,5 mil. Mám následující dotaz k osvobození od daně z příjmu v případě prodeje starého bytu: 1) Do podmínky pěti let jestli se počítá i doba kdy byl byt družstevní? 2) Lze byt 2+kk který není v SJM prodat cca za 4,5 milionu a splatit tím hypotéku (SJM) do jednoho roku na byt který je v SJM cca 3,8milionu (přesně 3,6 milionu protože 200 000,-Kč už je splcených). Daň z příjmu pak odvést pouze z rozdílu tedy 15% z 900 000,- tedy daň ve výši 135 000,-Kč? Nebude tam nějaký problém s tím, že zatímco starý byt není v SJM tak nový byt (i hypotéka je v SJM)? Lze to takto provést? Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, možná jsem špatně podal dotaz nebo jsem špatně pochopil odpověď, tak se zeptám jinak. Dám příklad. Řekněme, že jsem tento rok v plusu, ale vlastním jednu akcii, která je v mínusu. Mohl bych tedy prodat akcii, která je v mínusu a následně ji zase koupit a tím si snížit základ daně? V USA to nejde a nazývá se to wash sale rule. Ještě jednou předem díky za odpověď.
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda za níže uvedených podmínek musím podávat daňové přiznání nebo bude postačovat roční zúčtování daně od zaměstnavatele. Nemám hypoteční úvěr. Nedosahuji na snížení daňového základu z penzijního spoření. Nemám jiné příjmy (pronájem nemovitostí, vedlejší pracovní poměr atd.). Nepřesáhl jsem příjmy z kapitálového majetku - 100 000 Kč. Obdržené dividendy ze zahraničí jsou 50 EUR. Děkuji za odpověď
Dobrý den, od srpna letošního roku jsem vedena v evidenci Úřadu práce. Ráda bych se dotázala, kdo za mě v tomto případě bude podávat daňové přiznání, zda zaměstnavatel u kterého jsem do července pracovala (byl jediným zaměstnavatelem), nebo musím sama. Podobnou situaci jsem zažila tři roky zpět, ale tam jsem pouze přecházela z jednoho zaměstnání do druhého a nakonec podal zaměstnavatel, který byl k 31. 12. Ale nyní budu k 31. 12. v evidenci, tak nevím jak to "chodí", tato situace je pro mě nová. Děkuji za odpověď,.
Dobry den, rad bych se zeptal, jsem zamestnancem spolecnosti, tedy se mi o dane stara nase ucetni. Dostal jsem nabidku se ucastnit bitcoin tezebnich aktivit se spolecnosti sidlici ve Velke Britanii. Zde bych si mel zajistit povolenku k tezbe u FCA, pro pripad ze by zisk z tezby presahl urcitou hranici. Pokud bych toto splnil, musim i tak mit v CZ zivnostensky list, pripadne pokud bych zahajil aktivitu ted koncem roku a vznikl by zisk do konce roku, jeste bych nemel ZL, je to veliky problem? Konecna otazka zni, pokud spravne chapu nase zakony, tak bych mel i presto, ze je aktivita tezby v UK, daneni provadet podle lokalnich pravidel, tedy ZL a nasledne prijmy z tezby jako prijmy z jakekoliv jine aktivity, ci bych v tomto pripade musel danit podle pravidel UK? Idealne na ciselne situaci: Prijem ze zamestnani: 1 000 000 CZK, prijem z tezby: 1 000 000 CZK (z UK) Dekuji predem, doufam, ze jsem polozil dotazy dostatecne srozumitelne. S pozdravem
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a během období vracení daní jsem podala žádost na vrácení daní za životní pojištění, které si pravidelně platím. Nicméně mi bylo bankou sděleno, že v období rodičovské dovolené nemohu žádat o vrácení daní za životní pojištění. Jaký rozdíl je tedy mezi placením životního pojištění v období zaměstnaneckého poměru a pobíráním rodičovské dovolené, ačkoliv životní pojištění platím stále stejnou částkou a pravidelně. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud budu odvádět daň ze zisku na kryptoměnách, bude mi stačit jako důkaz o vkladu screenshot detailu platby z internetového bankovnictví? Na burze kterou jsem používal nelze stáhnout historie nákupů, ale pouze historie převodů na on-chain peněženku. Jelikože jsem ještě nevybíral, tak vím přesně vklady a množství. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, dne 19.1.2021 jste odpovídal na dotaz možnosti uplatnění ztráty z prodeje CP držených déle než 3 roky (časový test). Odpověď je logická "zisk z prodeje akcií můžete ponížit o ztrátu z prodeje (akciové tituly nemusí být stejné) pouze v rámci časového testu (3 roky)". Nemůžete tedy uplatnit ztrátu z prodeje akcií, které jste držel 5 let, ale můžete mě prosím odkázat na nějaký zákon nebo předpis, který toto řeší? Zákon o daních z příjmů, osvobození od daně § 4, osvobozuje v rámci doby 3 let pouze dosažené PŘÍJMY z úplatného převodu CP, tedy vůbec nezmiňuje dosažené ZTRÁTY z úplatného převodu CP. Mockrát děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.