Dobrý den, jak probíhá danění kryptoměn v případě jejich půjčování, tj. vlastním určité množství nějaké kryptoměny, chci ji prostřednictvím nějaké společnosti půjčovat a mít za to následně úroky (tj. výdělek). Příklad: Budu mít kryptoměnu v ceně 10 000 Kč, půjčím ji a po nějaké době budu mít díky úrokům 10 500 Kč. Jak budu danit? Děkuji.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak postupovat při danění případného příjmu z prodeje kryptoměn, pokud jsem fyzická osoba přihlášená k nové paušální dani. Platí, že pokud mé celkové příjmy ze všech oblastí nepřesáhnou stanovanou částku 1M CZK, přiznání nepodávám a žádné další daně neplatím, nebo v případě těchto "ostatních příjmů" (krypto) se tím situace mění? Děkuji za radu.
Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec na HPP. Dříve jsem měl ŽL a získal registraci a IČO. Nyní je živnost pozastavena. Přesto jsem ji nakoupil stavební stroje, které pronajímám. Stal jsem se plátcem DPH. Stroje pronajímám bez ŽL, neplatím soc. a zdrav. pojištění (to za mne platí zaměstnavatel z HPP). Nevedu účetnictví a příjem zdaňuji podle §6, s pomocí paušálu. Odečítám tedy 30% příjmu, který jsem fakturoval bez DPH a zbylých 70% daním 15%. Jeden ze strojů, který jsem nakoupil před 3 měsíci za 360 000 Kč bez DPH, chci prodat. Jakou daň budu platit při prodeji za 360 000 Kč? Bude to nula? Nebo se tato částka celá považuje za zisk z toho důvodu že nevedu účetnictví? Děkuji za odpověď.
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na danenie vyzkumneho individuálneho grantu, ktorý mi bol udelený ako študentovi. Je takúto podporu nutné daniť? Ide o grant udelený zahraničnou odbornou spoločnosťou a bol určený na podporu študijného výjazdu do zahraničia, ktorý je mimo iné povinnou súčasťou štúdia. Za odpoveď budem vopred vďačná.
Přeji hezký den, dost možná příspívám do špatné sekce, ale zkusím na na Vás obrátit s poněkud netradičním dotazem. Vlastně se jedná o ujištění. Jde o to, že můj bratr mi navrhl, že by mi na závěr života pravidelně dopřával finanční dary pro přilepšení k mé nízké penzi. Je velmi ziskovým traderem a zároveň rezidentem daňového ráje. Doufám, že by mi banka nedělala problémy, pokud by mi odtamtud přicházely na můj bankovní účet zajímavé částky. Dívala jsem se, že dary od sourozence, obecněji od osoby patřících do vedlejší linie příbuzenství, jsou osvobozeny od povinnosti placení darovací daně. Moc Vám děkuji za odpověď.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, když vložím peníze na burzu a budu tam obchodovat s kryptem, které budu měnit na fiat a zpátky na krypto. Dokud si peníze nevyberu na běžný bankovní účet ale zůstanou na burze, budu muset tyto peníze danit? Nebo je zdaním až když je vyberu z té burzy na běžný účet? Děkuji za odpověď
Dobrý den, chápu tedy správně, že pokud jsem si nyni (červenec 2021) převedl cca 100 tis. korun z Bitcoinu na běžný účet, tak musím přijem uvest v daňovém přiznání na konci roku? Nebo mám nyní zaplatit někde daň ze zisku? Jsem zaměstnanec a na vedlejší mam živnost, ale ne na bitcoin. Prosím o odpověď. Děkuji moc.
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zaměstnání. Našel jsem si práci v Praze, která by mě neuvěřitelně bavila a je zajímavá - pozice QA v IT firmě. Můj nástupní "plat" mi byl nabídnut 27 tisíc Kč s tím ale, že potřebují ode mne IČO - tudíž se musím stát OSVČ. Minimální částku jsem zjistil že bych platil cca 5 tisíc měsíčně za sociální a zdravotní. S tím - co jsem se dočetl - tak jelikož by byl můj roční příjem pod 0,5 milionu korun - pravděpodobně bych za daňové přiznání neplatil nic, či "pár korun" (v řádu sto korun, max tisícikoruny), je to tak? (Hypotetický dotaz k tomuto zákonu: - pokud by nastala situace, že bych měl nějaký vedlejší příjem, dám příklad doučování z Anglického jazyka a měsíčně bych si tím vydělal třeba 6 tisíc a chtěl bych to mít v pořádku zdaněné - tak i v tomto případě se tedy musím stát OSVČ a i v tomto případě bych platil 5 tisíc měsíčně?) I přes to že bych měl jak jsem říkal dejme tomu 27 tisíc za měsíc - je možné poté aby se mi nějaká část z daní pokud bych platil 5 tisíc měsíčně vrátila? Či je to tedy nastaveno na 5 tisíc minimálně a konec. A poslední věc na kterou bych se rád zeptal -- jelikož v této Práci by se nedělalo o víkendech, chtěl jsem si ponechat ještě stávající práci kde jsem DPČ. Průměrně bych si z této práce vydělal od nějakých 0 - 6 tisíc. Jelikož nemám žádné daňové výhody, tak sem plátcem daní i zde. Mohl bych stále pracovat i na DPČ? A daně bych tedy musel odvádět 2x - z práce na OSVČ a i v práci (pokud by to šlo zkombinovat) kde jsem DPČ? Je to tak? Děkuji moc za Váš čas a omlouvám se za dlouhé dotazy.
Dobrý den, vážení, jak si správně vyložit část osvobozeni od daně z přímu v zákoně 586/1992 "§ 4 (1) a) Osvobození se nevztahuje na příjem z 2. budoucího prodeje těchto nemovitých věcí uskutečněného v době do 2 let od nabytí vlastnického práva k těmto nemovitým věcem? Znamená to, že v případě jakéhokoliv vlastnictí nemovitosti méně než 2 roky musím platit daň? I v případě, že tam už 10 let bydlím, ale taťka mi ho daroval před měsícem a já peníze použiji na nákup většího bytu? Děkuji. S pozdravem a přáním pěkného dne.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.