Dobrý den, mam na Vas 2 dotazy. Jsem nyní v insolvenci, zaplaceny mám 2 splátky s tím, že srážky jsou stejné jako to co mi zůstává. Od kamaráda jsem se dozvěděl, že ins. správce mi nemůže zabavit daňový bonus na dítě. Nyní uplatňují měsíční slevu a na účet mi chodí 17 495 Kč. Pokud si zruším měsíční slevu na dani a nechám si dítě účtovat jen jednou za rok, sníží se mi tím částka, která mi chodí na účet nebo částka zůstane stejná? (čistá mzda s dítětem 34,5 tis bez měsíční slevy předpokládám cca 33 tis). Druhý dotaz se týká vyúčtování za plyn bydlím v bytě s přítelkyní, nájemní smlouva tudíž i poplatky jsou psáné na nás oba. Jak se bude řešit vyúčtování? Každý rok nám vrací přibližně stejně kolem 8 tis a pokud chápu dobře, tak co bylo na zálohách zaplaceno do insolvence propadá správci, co po tom co mi začala insolvence už mi správce zabavit nemůže (4 zálohy před insolvencí). Bude se případný přeplatek nějak půlit, když je z části i přítelkyně a z toho se vypočítává, co mi mohou zabavit nebo nám přeplatek nechají celý? Díky za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco ohledně mého přítele, který je z USA. Přítel již několik let pracuje jako OSVČ a platí si sociální a zdravotní. V září bude podepisovat dohodu o pracovní činnosti, ze které bude mít nižší a někdy zase vyšší příjem než z výdělečné činnosti. Jelikož tomu moc nerozumíme, tak bych se chtěla dopředu zeptat, co to pro něj znamená. Předpokládám, že mu z DPČ bude odváděno sociální a zdravotní - bude si jej nadále platit ještě on sám jako OSVČ? A jak se v tomto případě rozhodnout, zda je výdělečná činnosti hlavní nebo vedlejší? A poslední otázka - DPČ nebude mít přes léto, jak se to poté řeší, co se týče záloh na pojistné? Děkuji mnohokrát!
Dobrý den, již druhým rokem žiji v Kanadě a do ČR jsem se vždy vracela jen navštívit rodinu. Mám nyní možnost pracovat na dálku jako freelancer / kontraktor zpátky do ČR pro českou firmu, nechci ale pracovat na českou živnost, protože bych musela odvádět i zdravotní pojištění, které samozřejmě vůbec nevyužiji. Moje otázka: Jaká by pro mě vznikla daňová povinnost v ČR, když bych pracovala na kanadskou "živnost", tedy vydávala faktury na své kanadské daňové číslo? Jsem odhlášená z české pojišťovny a nežiji v ČR prakticky od Listopadu 2019. Moc děkuji
Pokračování dotazu č. 12540: Dobrý den, dodanit (resp. vrátit) je třeba všechny uplatňované slevy na dani za životní pojištění za posledních 10 let. Odkud je lhůta 10 let? Je fixní? Tedy pokud přestanu uplatňovat odpočty, mohu za 10 let rušit bez dodanění? Dále je možné zjistit výši uplatnění za poslední roky jinak než z daňových přiznání (podávalo x zaměstnavatelů, nemám k dispozici, různé výšky uplatnění, ne vždy uplatňováno). Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, jsem student a v roce 2021 jsem na měsíc březen podepsal DPP i s prohlášením poplatníka (růžový papír), kde příjem nepřesáhl 10 000 Kč. V červnu jsem podepsal DPP u jiné firmy, ale prohlášení poplatníka ne. Příjmy z této DPP budou měsíčně kolem 3 000 Kč. Zároveň jsem v červnu založil živnost. Chtěl bych vědět, zda se příjmy z DPP promítnou do povinnosti platit sociální pojištění, nebo v tomto případě záleží pouze na zisku že živnosti? Tzn. pokud zisk že živnosti nepřesáhne minimální vyměřovací základ, tak sociální pojištění neodvádím, nebo si musím dát pozor i na příjmy z DPP? Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.