Dobrý den, jsem živnostník student, nyní nastupuji do pracovního poměru. Je mi nabízena buď smlouva (DPP či DPČ) nebo si to také mohu fakturovat na živnost. Živností si momentálně vydělám kolem 100 tisíc ročně, předpokládaný výdělek u zaměstnavatele se bude pohybovat okolo 10 tisíc měsíčně, tudíž tuto hranici pravděpodobně někdy přesáhne. Nyní nevím, zda je výhodnější vše dělat na živnost, nebo vzít dohodu a u té buď podepsat, nebo nepodepsat růžové prohlášení. Děkuji
Pokračování dotazu č. 14696: Dobrý den, velmi Vám děkuji za odpověď, tento dotaz lehce edituji, abychom si rozuměli :) Jsem student VŠ a vedle DPP jsem si na vedlejší činnost založila živnost (jde o copywriting a překlady). Kromě IČ mi bylo finančním úřadem skutečně přiděleno také DIČ. Co z toho pro mě vyplývá? Jsem tak automaticky plátcem daně? Pokud ano, co to obnáší? A jak si mám uvést tyto informace na faktury - 21% ke každé položce kterou fakturuji? Předem Vám velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den,
Dobrý den, jsem student VŠ a vedle DPP jsem si na vedlejší činnost založila živnost (jde o copywriting a překlady). Bylo mi přiděleno také DIČ. Jsem tak plátcem daně? Pokud ano, co to obnáší? A jak si mám uvést tyto informace na faktury - 21% ke každé položce kterou fakturuji? Předem Vám velmi děkuji za odpověď a přeji krásný den.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to a odvodem daní na rodičovské dovolené. Nechci si přivydělávat vedlejší činností u svého zaměstnavatele. Ráda bych si přivydělávala kresbou obrázků. Tento příjem by činil některý měsíc třeba 1 000 Kč, některý měsíc nic a některý bych byla schopna takto vydělat i cca 5 000 Kč. Musím to nějak danit? A v případě takto nízkého a nepravidelného výdělku, vyplatí se vůbec snažit, nebo skoro celý výdělek budu muset odevzdat abych vše poplatila? Předem děkuji za info, každý říká něco jiného, mám pocit že se tady i pravidla dost mění.
Dobrý den, mám dotaz ohledně práce na HPP a zároveň jako OSVČ. Předpokládám, že při HPP se práce na ŽL bere automaticky jako vedlejší i v případě, že příjmy OSVČ jsou vyšší než na HPP. Pokud je toto správně, co jsou mé povinnosti v případě zaplacení sociálního a zdravotního pojištění jako OSVČ, když počítám, že minimální odvody jsou již zaplacené z HPP? U daně z příjmu počítám s výpočtem 15% ze zisku. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, odmaturoval jsem 21.6. 2021. Jsem OSVČ a přivydělávám si na brigádách, pokud to chápu vše správně, tak od 22.6. 2021 již nejsem studentem a zdrav. a socíální pojištění si musím platit sám kvůli OSVČ. Zároveň platí i zde, že můžu mít na každé DPP smlouvě do 10 tisíc, ale zároveň jich můžu mít kolik chci? Platí se pojistné denně nebo se začíná až od 1.7.2021 na měsíční bázi? A kolik je celková měsíční sazba za pojistné pro tento případ? Trochu zároveň nechápu jestli když dostanu výplatu 15.7, jestli se to počítá do statusu studenta stále, když je to za 6. měsíc. Mnohokrát děkuji za odpovědi.
Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně danění kryptoměn. Dočetla jsem se, že se daní i směna jedné kryptoměny na druhou. Přivydělávám si tradingem tokenů na binance smart chainu a denně udělám třeba 10 transakcí, samozřejmě si vedu zápisy. Nicméně jsou dny, kdy nastane situace, že 5 mincí mi vydělá např. 5 000 Kč a dalších 5 investic se mi nepodaří a vydělaných 5 000 Kč prodělám - výsledkem mého dne je tedy výdělek nulový. Musím i přesto danit ten zisk 5 000 Kč nebo si od něj mohu odečíst ztrátu na těch neúspěšných investicích a jsem tak na základu 0? Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji Vám!
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.