Dobrý den, matka mi darovala byt a řeším jak situaci správně ošetřit, abych ho mohla prodat dříve než za 10 let. Zatím ho nechci použít na uspokojení svých bytových potřeb (možný rozvod), uvažuji o jiné možnosti. Musím mít v bytě 2 roky trvalý pobyt nebo kde ohlásit tzv. bydliště? Z internetových informací je v tom rozdíl a na obvodním úřadě mi sdělili, že existuje pouze tzv. trvalé bydliště. Z obecné odpovědi - např. pokud jste v nemovitosti bydleli min. dva roky bezprostředně před prodejem (pozor: nejedná se přitom o týž pojem, jako trvalé bydliště), logicky jsou tak např. z této podmínky vyloučeny kupř. pozemky. Jak mám dokazovat, že tam bydlím když trvalé bydliště mám hlášené ve svém rodinném domě? Stačí při prodeji bytu za dva roky od data právního účinku napsat čestné prohlášení? Komu? Pokud bydlíte v nemovitosti méně jak 2 roky, ale současně použijete všechny peníze z prodeje na uspokojení další vlastní bytové potřeby, a to do jednoho roku od okamžiku, kdy obdržíte kupní cenu. Kupř. tedy prodáte např. byt a do roka peníze použijete na pořízení rodinného domu. Zajímá mě varianta pro finanční úřad. Děkuji Vám.
Dobrý den, jsem živnostník v paušálním režimu. Moje obživa je arbitrage sázení, kterým vydělávám od 60 až do 100 tisíc měsíčně. Chtěl bych se zeptat, jestli musím podávat daňové přiznání, když nemám žádné faktury. Také v podstatě to jsou sázky, takže pokud by to bylo do 1 000 000 Kč což podle mě bude tak nějak na hraně, tak bych to nemusel danit. Jde udělat i to, že jsem v podstatě nic jako živnostník nevydělal a že žiju pouze z výhry? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nejdříve popíši svou situaci. Jsem studentem a zároveň OSVČ na vedlejší činnost. Roční výdělky mám cca takové, jako je průměrný plat v ČR. Výdaje mám paušální. A teď k dotazu. Letos jsem prodal nějaké lístky na koncerty a zápasy, na kterých jsem něco vydělal. Čistý zisk něco kolem 10 000 Kč. Jedná se o jiný typ činnosti, než na který mám živnost založenou. Celou dobu jsem si myslel, že se jedná o příležitostný příjem, který se do čistého příjmu 30 000 Kč ročně nedaní. Nicméně na Googlu se nemůžu dočíst odpovědi. Prosím, budu muset v rámci daňového přiznání příští rok přiznat i tento příjem? Děkuji.
Pokračování dotazu č. 21556: Dobrý den, obdržel jsem odpověď, že osvobození od daně z příjmu na naši situaci nelze uplatnit. V článku Daň z prodeje nemovitosti jste zřejmě narážel na následující bod: "Daň z příjmů z prodeje nemovitosti se na vás jako fyzickou osobu bude v plné míře vztahovat ve dvou skupinách situací: 1) prodáte jinou nemovitost než k bydlení, přitom výnos z prodeje NEpoužijete na své bytové potřeby (detaily níže). Výnos z prodeje si zkrátka „užijete“ jinak, třeba jako svou finanční rezervu, kapitálovou investici, přilepšení k penzi, vklad do podnikání aj. " To mě trochu zmátlo, jelikož my jsme ale peníze z prodeje pozemku (=nemovitost, která není určena k bydlení) POUŽILI na nákup již existujícího rodinného domu (=naše bytové potřeby). Mohu tedy poprosit o upřesnění, zda opravdu nemůžeme peníze zaplacené za RD využít pro osvobození od daně? Předem děkuji.
Dobrý den, v roce 2021 jsme koupili pozemek za 2,2 mil. Kč. Letos v 2023 jsme pozemek prodali za 3,25 mil. Kč a místo něj koupili rodinný dům za 5,8 mil. Kč s tím, že 1,8 mil. Kč jsme zaplatili ze svých zdrojů a na 4 mil. Kč máme hypotéku od banky. Na prodeji pozemku jsme vydělali více než 1 mil. Kč, které bychom měli zdanit. Má otázka zní: Lze platbu našich vlastních zdrojů 1,8 mil. Kč za rodinný dům (pro naše vlastní trvalé bydlení) doložit a uznat pro osvobození od daně? Děkuji.
Dobrý den, chci mít přivýdělek a začít rozvážet jako kurýr vlastním autem. Založila jsem si tedy živnost s koncesí na vedlejší pracovní činnost, jinak jsem normálně zaměstnaná na HPP. Do datové schránky mi přišlo Rozhodnutí o registraci vč. registrace ex offo a oznámení mého DIČ. Nikdy jsem žádnou živnost neměla a nevím, jak je to tedy s odvody DPH. Zda stačí jednou za rok podat daňové přiznání, nebo se platí ještě nějaká silniční daň nebo zda musím daň odvádět každý měsíc? Nerada bych něco zanedbala. Moc děkuji za odpověď.
Pokračování dotazu č. 21534: Dobrý den, ještě doplním, poslední dva roky v prodávané nemovitosti nebyl trvalý pobyt (ten tam měl nájemník). V zákoně o dani z příjmu, § 4, se uvádí jako podmínka právě trvalý pobyt bezprostředně před prodejem (pokud není splněn časový test, což je tento případ). Prosím jak tomu rozumět? Mockrát děkuji
Dobrý den, jsem nucen prodat byt v OV, který vlastním čtyři roky (od 2/2019). Bydlel jsem v něm první dva roky, další dva byl pronajímán. Přestěhoval jsem se do většího bytu rovněž v OV, který jsem pořídil přes hypotéku (3/2021). Pokud nyní první byt (vlastnictví od 2/2019) prodám a peníze použiji pro umoření hypotéky na současném bydlišti, bude částka z prodeje bytovou potřebou a tedy osvobozena od daně? Děkuji Vám za objasnění.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.