Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, přítelkyně je OSVČ. Daňové přiznání má kolem 1 mil. korun. Ovšem uplatňuje 80% paušál. Vlastní pozemek, na kterém chceme stavět a na výstavbu si vzít hypotéku. Já jsem zaměstnanec na dobu neurčitou s platem 20 tis čistého. Bohužel jsem zjistil, jak funguje bankovní registr a určitě tam budu mít negativní záznam, jelikož jsem v roce 2018 3x po sobě zaplatil úvěrovou splátku cca 1 000 Kč vždy 7 dní po splatnosti. Předpokládám, že mě tedy nikde hypotéku nedají. A přítelkyně a 80% paušál bude taky problém. Koukal jsem ale, že mi moje banka, u které došlo k prohřešku, nabízí předschválenou půjčku až 600 tisíc korun. Tamten úvěr jsem již doplatil a momentálně u nich splácím další úvěr (zbývá 60 tisíc se splátkou 1 000 Kč). Myslíte, že je třeba šance zažádat o hypotéku u mé banky? Říkám si, že když mi nabízí půjčku, tak u mé banky by mi hypotéku třeba schválili, když vidí, že už splácím. Nebo má zkusit žádat přítelkyně sama, že by ručila pozemkem? Děkuji. Chceme žádat o hypotéku do 2 mil. Kč. Má cenu vůbec vyhledat hypotečního poradce?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, uvažuji o hypotéce a byla mi v bance nabídnuta sazba 1,89% bez pojištění, což se mi líbilo. Když jsem šel ale vybrat stavebko, tak jsem se bavil s jejich poradcem a tvrdil, že dokáže sazbu okolo 1,6%, což žádná banka za takových podmínek na klasickou hypotéku nedá. Zkoumal jsem to a jedná se o nějaký hypoúvěr. Vyplatí se to více než klasická hypotéka? Přijde mi to zvláštní, že jen tak dokážou dát o tolik menší sazbu. Jaké jsou v tom prosím rozdíly? Moc děkuji za odpověď. Aleš K.
Dobrý den, chtěl bych si půjčit na rekonstrukci nemovitosti částku 750 000 Kč. Jsem vlastníkem nemovitosti, která byla odhadnuta na částku 7 mil. Kč před rekonstrukcí a touto nemovitostí chci ručit. Můj loňský průměrný čistý příjem 43 000 Kč, manželky 37 000 Kč. Máme 2 děti ve věku 12 a 20 let. Nemovitost je v záplavovém území, 2. stupeň. Pojištění nemovitosti je na částku 6 mil. Kč a proti povodni na částku 1 mil. Kč. Postačí takto sjednané pojištění, nebo musím mít pojištění vyšší? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem OSVČ s paušálem. Daňové přiznání na 940 000 Kč za rok 2020. Vlastním pozemek v hodnotě 1,5 mil. Kč. Platím leasing na auto 3 400 Kč. Na pozemku chci stavět a vzít si hypotéku na výstavbu s tím, že bych ručila právě pozemkem. Mám v plánu zadat o 1,7 mil. Kč. Myslíte, že mám šanci hypotéku dostat? Děkuji.
Dobrý den, s manželem začínáme řešit odpočet úroků z hypotéky. Já jsem aktuálně na rodičovské dovolené, ale do poloviny března 2020 jsem byla na mateřské, od března pracuji na DPP a v průběhu roku jsem přecházela na DPČ. Manžel byl do poloviny června zaměstnán ale od poloviny června do listopadu na úřadu práce, od prosince opět pracuje. Poradíte prosím, zda budeme mít nárok na odpočet úroků z hypotéky? Kolik by tedy nejspíš manžel musel za ty odpracované měsíce odvést na daních, abych mohl uplatnit? Děkuji.
Dobrý den, měla bych velkou prosbu o radu. Jedná se o uplatnění úroků z Buřinky. Jelikož je půjčka napsaná na maminku (kombinovali jsme takto finance na koupi domu - nám s manželem nevystačila bonita, ale dluh platíme my), nemůžeme dluh zahrnout do ročního uplatnění úroků, stejně jako uplatňujeme daň třeba z hypotéky. Když do daňového přiznání chtěla buřinku uplatnit maminka, bylo jí řečeno, že na úroky nemá nárok, jelikož nemovitost nevlastní. Situaci jsme řešili i přímo i s bankou. Komunikace ale byla celkem složitá, protože na pobočce nevěděli co s tím a informace předali na dálku na centrálu. Chtěli jsme do dluhu zahrnout mě nebo manžela. Nakonec nám přišla žádost jako kdyby o celý nový úvěr v plné výši na nás. Takže jsme se moc nepochopili. O to zájem nemáme, protože zaplacené úroky by propadly. Zkoumali jsme následně poradenství a diskuze u lidí, kteří řeší něco podobného. Zjistili jsme, že aby někdo z nás mohl úroky uplatňovat, musela bych být já nebo manžel spoludlužníkem buřinky, o což jsme se snažili, nebo maminka spolumajitelka nemovitosti nebo by u nás musela mít trvalé bydliště (tím trvalým bydlištěm bychom to řešit nechtěli). Také někde uvádí, že by neměl být problém s uplatněním, když se jedná o rodinu v první linii, což jsme. Někde zas píši, že tyto podmínky musíme splňovat všechny. Celé je to tedy zapeklité. Rádi bychom to však pořešili, protože ročně by nám měli vracet cca 10 000 Kč. Za x let co budeme dluh platit, je to docela dost peněz. Když jsme žádali Buřinku o půjčku, psali jsme ji právě na maminku (kvůli bonitě) a jelikož byla vdaná, spoludlužník byl automaticky její manžel. Ten bohužel ale na konci roku 2018 zemřel a tak je dluh nyní jen na maminku. Proto teoreticky nevidím problém v tom, že bychom byli do stávajícího úvěru zahrnuti pouze jako spoludlužníci. Naopak pro Buřinku lépe, kdyby se nedej bože s maminkou něco stalo. Měli byste prosím nějaký nápad, co s tím? Nebo je to takto neřešitelné? Mockrát děkuji za Váš čas a přeji hezký den.
Zdravím, máme pozemek v hodnotě 1 mil. Kč, na kterém bychom rádi postavili domeček. Přítel by si chtěl vzít hypotéku a použít ho jako "zástavu". Je mu 24 let a jeho čistý měsíční příjem je 28 tisíc (teď přechází na plný pracovní úvazek po prvních třech měsících zaučování), nemá žádné dluhy ani jiné půjčky. Myslíte, že s žádostí o hypotéku je možnost uspět? A v případě že ano, jakou částku je reálné na domeček získat? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.