Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s poplatky při refinancování. Jsme u KB, podepsanou smlouvu máme od r. 2018 na 2,5 mil. Kč. Když chci udělat vyčíslení zůstatku, tak mi to jejich kalkulačka ukazuje kolem 80 tis Kč za předčasné splacení HÚ za účelně vynaložené náklady (toto přeci nejsou administrativní náklady). Několik Vašich odpovědí zde bylo, že banky můžou účtovat pouze max. 1% a nejvíce 50 tis. Kč. Toto se ale podle zákoníku týká jen při prodeji, nikoliv pře refinancování HÚ k jiné bance. KB absolutně nerespektuje vyjádření ČNB a stojí si za svým tvrzením. Dostal jsem taky informaci, že údajně mají jít s ČNB do soudního sporu ohledně účelně vynaložených nákladů (ostatní banky prý čekají, jak tento spor dopadne, aby si nastavily podle toho své poplatky). Nicméně ČNB vydala prohlášení, že tyto vysoké poplatky bude hlídat a může uložit pokutu bance. Zatím nás tedy odkázali na finančního arbitra. Má se cenu pouštět do nějakého sporu, když banka (KB) jedná proti zákonu vydanému ČNB? Mám nějakou šanci na snížení poplatku?
Dobrý den, uvažuji o koupi nemovitosti, která je v katastru vedena jako objekt k bydlení. Reálně se v nemovitosti nachází byt, čtyři pokoje pro ubytování a jídelna s kuchyní. Pokud na nemovitost přijde odhadce z banky, je pro něj směrodatné, že je objekt dle KN k bydlení anebo rozhodne při obhlídce, že je k bydlení méně než 50% nemovitosti? Předem děkuji.
Dobrý den, končí mi fixace. mBank mi poslal novou úrokovou sazbu a možnost fixace na další 3 roky. Zvažuji, že hypotéku doplatím (nesplacená částka je cca 80 000 Kč). Nechal jsem si vyhotovit vyčíslení zůstatku úvěru, který je úplně stejný jako nynější nesplacená částka (takže cca 80 000 Kč). Takže tzn. že mám zaplatit nesplacenou jistinu a úroky za zbývající roky? Nějak mi to nedává smysl, ty úroky by už započteny být neměly, pouze jistina a admin. náklady. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, je možné dělat spoludlužníka u hypotéky na 30 let (8 mil. Kč) osobě z důvodu jeho vysokého věku? Hypotéka by mu byla poskytnuta na rekonstrukci bytových jednotek, které bude vlastnit a spoludlužník zde bude jen z důvodu nápomoci tomuto vlastníkovi na hypotéku dosáhnout. Může vůbec být spoludlužníkem osoba, která má nízké příjmy, živí dvě děti a sám neručit svým majetkem? Tedy ručil by pouze vlastník domu zástavou bytů, které prozatím ještě nejsou vybudované? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám hypoteční úvěr od Hypoteční banky a v návaznosti na situaci se snižujícími se úroky uvažuji o refinancování mimo fixační období. Je možné obrátit se na specialistu, který by pomohl provést refinancováním, vč. komunikace se stávající bankou? Narážím na doporučení ČNB z 2019 ohledně druhů účtovaných nákladů bank na předčasné splácení úvěrů (mimo fixaci) a následné dění ve smyslu, kdy si některé banky začaly zákon vykládat po svém a údajně klientům účtují i jiné než administrativní náklady. Je účtování jiných než administrativních nákladů od banky v této souvislosti přímo protizákonné nebo banky našly skutečně nějaké skulinky, o co by nárokování finančních nákladů opřely?
Dobrý den, s manželem bychom si rádi vzali hypotéku na cca 4 mil. Kč. Manžel měl ale bohužel před 2 lety exekuci na částku cca 30 000 Kč kvůli tomu, že před 8 lety zapomněl uhradit něco na VŠ a nevěděl o tom, že do něčeho takového spadl. Příjmy máme 70 000 Kč měsíčně, jsme bez dluhů, bez závazků, 10% částky, kterou si chceme půjčit máme. Máme šanci hypotéku dostat? Děkuji.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.