Dobrý den, měla jsem maminku ve své péči. Umřela v září minulého roku a v říjnu ještě přišel její důchod, ale jen část. Byl tam zadán trvalý příkaz, aby se peníze přeposílali na můj účet. Teď přišel mé sestře dopis aby dluh uhradila (byla disponentem účtu od maminky - já o tom nevěděla). Jak to teď vyřešit, kdo má dluh zaplatit?
Dobrý den, po smrti manželky zůstal na účtu u banky finanční zůstatek, který v celé částce plnomocným notářským usnesením zdědil jeden ze 3 dědiců. Banka na tomto dědici oprávněně požaduje předložení usnesení, ze kterého si však pořizuje celkovou kopii pro svoji potřebu. Toto usnesení však obsahuje osobní údaje i o dalších dědicích, včetně jejich osobních údajů i další údaje o jimi zděděných nemovitostech podle KN, jejich cenách, podílech, atd. Je takový postup banky oprávněný? Je v souladu se současnými platnými právními předpisy? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, kamarád z dětství se mi ozval s tím, že si vzal hypotéku na dům a půjčku na rekonstrukci a vozidlo. Dosud řádně splácel. Bohužel od něj odešla družka k novému příteli a požaduje vyplácení částky neadekvátní té, co v době žádosti o hypotéku poskytla. Momentálně se nachází v dost náročném psychickém stavu a čeká ho operace, takže bez pomoci kohokoliv je ve stavu, kdy neví jak z tohoto kolotoče ven a má pochopitelně strach, že o vše přijde. Požádal mě proto, abych se na vás obrátila s tímto dotazem (podotýkám, že je z Moravy). Dům je v jeho vlastnictví, půjčka a hypotéka na něj, družka se v trvalém bydlišti 3 měsíce nezdržuje, je u přítele. Dožaduje se sumy nikoliv 450 000 Kč ale 900 000 Kč s tím, že na sebe v případně nevrácení této částky chce převést zbytek hypotéky a ostatní dluhy mu ponechá. Podotýkám, že tuto částku nemá, protože si bral půjčku na rekonstrukci a další peníze investoval do výstavby domu, jak má toto ošetřeno nevím. Vím jen, že ona objednávala a on platil. V případě, ze má ona tyto účtenky u sebe, které vsak neplatila, nemůže prokázat nic o jejich placení a zároveň nemůže požadovat částku vyšší než kterou do domu prokazatelně investovala. Kamarád má před operací, nebude proto moci v tuto chvíli závazky hradit, bývala přítelkyně ho drtí tak, že on se psychicky hroutí a dostal se do situace z které neví kudy. Zatím má dům, který nechce prodat. Tzn. převést hypotéku na bývalou a žádnou exekuci. Ovšem v případě, že by šel na operaci, má obavy, že již nebude ve formě, kdy bude moci splácet a navíc neví co s bývalou, která si klade vysoké nároky. Děkuji Vám za odpověď, je to sice jeho SMUTNÝ příběh, ale rada bych mu nějak pomohla, než skončí na psychiatrii anebo hůře.
Dobrý den, dne 6.4 2017 mi zemřel manžel, dispoziční právo k účtu má doposud jeho matka, bohužel po měsíci 9.5. kdy byl účet blokován (blokace trvala dlouho -vím, že se musí zablokovat do určitých hodin...zjištěno právníkem) byl následně účet vybrán její osobou. Problém nastal, když účet byl vybrán aniž by paní setrvala do ukončení dědického řízení. Bohužel nejsme v dobrém vztahu, ale i tak ji spořitelna měla zastavit, nebo upozornit, že je účet blokován do doby ukončení dědického řízení. Bohužel po ukončeném dědickém řízení jsem podala na centrálu dotaz k prověření účtu, kdo kdy jak měl dispoziční právo. Nesedí mi tam podpisy, ani úkony, prý se vůbec takto nedělají. Ale to je druhá věc. Ještě dodám, že byl proveden pokus o platbu kartou (blokována) v zahraničí dne 10.9. Odpovědi se mi k dnešnímu dni vůbec nedostalo. Paní není prohlášena dědičkou, tudíž dle mého názoru poškodila vědomě mě i dceru. Už nevím kam bych se měla obrátit. Na ombudsmana, nebo na ředitelství spořitelny nebo přímo na soud? Přeji hezký den Pavla
Dobrý den, vzali jsme si s ex-manželem hypotéku ve výši 2 mil. Kč. V roce 2018 jsme měli kolaudovat, ale nic na pozemku není. Do dnešního dne je vyčerpán milion, který ex-manžel prosázel a já byla nucená podat trestní oznámení na PČR. Můj dotaz zní: Půjde dluh i za mnou, když se to již řeší? Ex-manžel se doznal. Děkuji
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak mam zformulovat zprávu pro banku, že nesouhlasím s půjčkou, kterou si manžel vzal bez mého vědomí. Popř. jak upozornit banku, že nechci být součástí vymáhání pohledávek, pokud manžel nebude splácet. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, kamarádka se rozvádí. Její manžel je majitel domu, ona v katastru nefiguruje, ovšem figuruje v hypotéce jako spoludlužník. Proč to tak je, je na dlouho. Manžel by ji rád vyvázal, ale nemá pro banku dostatečnou bonitu ani nikoho, kdo by ručil s ním. Hypotéka se bude platit dalších pár let. Má tam trvalé bydliště, které by si ráda přepsala na nový byt ale má obavy, kdyby se něco stalo, aby ji nesáhli i na ten byt. Je možné nějakou smlouvou po dobu placení hypotéky, aby na tom domě měla podíl, kdyby náhodou přestal platit a musela ona? Nebo existuje nějaký jiný řešení pro ni aby byla krytá? Děkuji
Dobrý den, měl jsem běžný účet u Poštovní spořitelny. Dostal jsem písemnou výpověď k účtu. Nyní jsem v insolvenci. Může si banka i nadále účtovat poplatky za vedení účtu, který byl blokován exekutorem? Pravidelně výpisy banka nezasílá. Děkuji za odpověď, s pozdravem Jan.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.