Dobrý den, přítelova expartnerka má probíhající insolvenci od roku 2017, kam přihlásila jejich společný dluh 700 000 Kč. Přítel by chtěl insolvenci podat teď také a nevíme, zda tam má společný dluh přihlásit, či nikoliv. Zajímá nás, zda dluh 700 000 Kč zanikne pro oba dlužníky, pokud insolvence u expartnerky proběhne v pořádku. Nebo je to tak, že když přítel dluh přihlásí, bude soud posuzovat jen část dluhu s ohledem na to, že by měl být ponížen splátkami expartnerky? V úvěrové smlouvě není uvedeno, jakou část by měl který dlužník splatit.
Dobrý den, řádně splácím insolvenci již 4. rok. Teď se po 6 letech ozval můj bývalý kolega, který se domáhá směnky na 40 000 Kč, kterou jsem mu podepsala 2 roky před insolvencí. Byl zavřený a pravděpodobně ho teď pustili. Vyhrožuje mi vymahači, posílá SMS, jezdí k nám domu. O splátkách nechce ani slyšet, chce hned vrátit celou částku. V době kdy jsem šla do insolvence jsem již 2 roky nebyla s ním v žádném spojení. Prosím co mám teď dělat?
Dobrý den, manžel měl půjčku, v době jeho úmrtí bylo nutno ještě splatit cca 20 tis., jediný dědic, tj. já manželka, jsem musela pokračovat ve splátkách a po splacení částky mi byl zůstatek z účtu manžela převeden. Ptám, zda jsem měla nárok na splácení jen 1/2 dluhu, tj. cca 10 tis. Podle čeho se to určuje, dle původní smlouvy? V dědickém usnesení notářka uvedla jen 1/2 dluhu. Děkuji.
Dobrý den, mám exekuci, ale nemá žádný příjem, exekutorka strhává mému muži peníze z důchodu. Dohledali jsem akorát tohle:
Od 1. 7. 2015 již exekutor nemůže postihnout mzdu manžela povinného. Co se týče přechodných ustanovení, nová právní úprava se použije i na exekuční řízení zahájená dříve. Exekutorka by tak měla exekuční příkaz zrušit, protože od 1. 7. 2105 je takový postup protiprávní. Znění přechodného ustanovení je následující: Není-li dále stanoveno jinak, použije se exekuční řád a občanský soudní řád ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona i pro řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; právní účinky úkonů, které v řízení nastaly přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, zůstávají zachovány. Druhá věta znamená jednoduše to, že srážky ze mzdy provedené před tímto datem, exekutor již nemusí vracet. Pro urychlení zastavení exekuce doporučuji podat vůči exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce v souladu s ust. § 262b odst. 1 zák. č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu. V návrhu na zastavení exekuce se musí manžel povinného (tzn. Vaše manželka) domáhat zastavení exekuce srážkami z jejích příjmů z důvodu, že exekucí je postižen majetek manžela povinného (mzda), který nelze postihnout. Takto se lze domáhat pouze zastavení srážek ze mzdy Vaší manželky, nelze se tak domáhat úplného zastavení exekuce.
Jaký máte na to názor? Jak se máme zachovat. Děkuji.
Dobrý den, jsem důchodce, žena má exekuci na zdravotním pojištění, ale protože nemá žádný příjem, přihlásili se na můj důchod a bylo mi strhnuto za ženu. Tohle se může? Jde o dluh ženy a strhávají mi z důchodu? Poradíte mi prosím, jak mám postupovat? Mám napsat na zdravotní pojišťovnu nebo na exekutora, že je to neoprávněně nebo na to mají nárok? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, hraji na internetu v zahraničním online kasinu a nyní bych si chtěla vybrat nějaké peníze na svůj bankovní účet. Chtějí po mně vyplnit několik kolonek ve formuláři k žádosti o výběr prostředků, ale u některých požadovaných položek si nevím rady co tam vyplnit. První políčko "Account number" - to se jedná o číslo mého účtu jestli se nepletu, druhé políčko "Account type" a u toho je na výběr ze dvou možnosti checking nebo savings - zde nevím co vybrat za možnost, třetí a čtvrté políčko jsou "IBAN" a "SWIFT" - tady vím co vyplnit, pak páté políčko nese název "Routing/transit number" - zde nevím co vyplnit, šesté políčko "Sort code/BSB" - rovněž nevím co vyplnit, pak sedmé políčko "Bank name" - předpokládám že tam mám NAPSAT název své banky čili ČSOB, osmé políčko "Bank address" - zde si opět nevím rady, následuje poslední políčko "Extra bank info" - zde zřejmě asi nic nevyplňovat. Omlouvám se za to zdlouhavé a podrobné rozepisování, ale jinak bych Vám to asi lépe nevysvětlila :-) Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám dotaz ohledně zřízení bankovního účtu pro osobu z rodiny, která je v insolvenci. Chce po mně, abych mu založil bankovní účet na své jméno, na účet bude chodit pouze jeho výplata. Pracuje na pracovní smlouvu, platí insolvenci. Můj dotaz je, zda když mu poskytnu účet, nemůžou se nějaké jeho dluhy převést na mě? Případně mi zablokovat účet nebo mi nehrozí nějaké další rizika? Sám platím hypotéku a nerad bych se zapletl do nějaké zbytečné komplikace. Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.