Dobrý den, rodiče se rozvádí a dohodli se, že otec bude mojí matce platit výživné, které bude chodit na můj účet - bude jej posílat přímo zaměstnavatel. Je zde možnost, že v případě, že by byla na otce uvalena exekuce, exekutor mi účet zablokuje? Výživné je uvedeno v Dohodě o vypořádání vzájemných majetkových vztahů (tedy smluvně podloženo).
Dobrý den, když platím firemní výdaje (vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH) z dvou účtů, je potřeba to v tabulce daňové evidence (deníku příjmů a výdajů) nějak rozlišit? Nebo stačí napsat k číslu dokladu banku a pořadové číslo a výpis přiložit k faktuře? Musím mít výpis z banky a fakturu, nebo stačí potvrzení o platbě a fakturu? Děkuji za odpověď.
Zdravím, chtěl jsem se zeptat, pokud nejsem plátcem DPH a vedu daňovou evidenci – mám například výdaje (mobil, internet), které jsou hrazeny z jiného účtu (než který je uveden na finančním úřadě), může to takhle být? Nebo peníze musí jít z nahlášeného účtu. Jak potom v daňové evidenci poznačím, že se jedná o výpis z jiného účtu? Děkuji moc.
Dobrý den, bývalý manžel si v roce 2003 založil u KB běžný účet jako fyzická osoba - podnikatel, jednalo se o podnikatelský účet, Balíček Efekt pro standardní potřeby malých firem. Podotýkám bez mého vědomí a souhlasu. V roce 2004 mu banka poskytla kontokorent 100 000 Kč (možnost nastavení povoleného debetu na účtu až do výše 100 000 Kč tvoří nabídku balíčku Efekt) zajištěný bianko směnkou bez avala. V roce 2010 mu banka dodatkem ke Smlouvě navýšila debet na 400 000 Kč. Naše manželství procházelo krizí, muž zcela opustil rodinu, začal vyvádět peníze ze společného rozpočtu a z důvodů možného zvýšeného podnikatelského rizika jsme provedli v roce 2011 zúžení SJM formou notářského zápisu a zahájili rozvodové řízení. V roce 2013 banka směnku zesplatnila. V roce 2014 proběhl směnečný soud. V roce 2015 jsem se o výši dluhu plus příslušenství a existenci účtu dozvěděla, až když mi přišla exekuce na plat, účty a majetek. S bývalým mužem jsem byla v odluce. Spadají dluhy z podnikatelského účtu do SJM? Dluh ze směnky převzal bývalý muž bez mého souhlasu, aniž se jednalo o obstarání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Směnka je bez zajištění. Proč mě banka, která mě nyní považuje za spoludlužníka nevyzvala k zaplacení dluhu, než celou věc podstoupila k soudu? Jak je možné, když se jednalo o b.ú. tzv. balíček EFEKT s max.povoleným debetem do 100 000 Kč, že banka navýšila tento debet na 400 000 Kč? Nesjednala si jištění avalem? Navíc u soudu PZ KB předložila výpisy z účtu z roku 2009, kde povinný opakovaně překračoval povolený debet 2-3 násobně. Banka tím, že nesnížila ani nezablokovala přečerpaný povolený debet, nadále prováděla transakce bez dostatečného zajištění financí na účtě, porušila podmínky ve smlouvě. Považuji celé jednání banky za neetické a v rozporu s dobrými mravy, jako matka samoživitelka jsem se tak dostala do obtížné životní situace. Ohledně NZ o zúžení SJM jsem banku nemohla informovat, neboť jsem o existenci účtu nevěděla, bývalý muž o něm neřekl ani notáři a s ohledem na bankovní tajemství mně žádná banka neposkytne informace o tom, zdali je u ní výše zmiňovaná osoba klientem a má u ní dluhy. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, půjčila jsem peníze známé, která měla finanční potíže. Sama jsem si proto půjčila od banky a peníze jí zapůjčila. Známá je nyní v insolvenci, zaslala pouze 4 splátky a nyní opět neplatí. Mám já jako věřitel nějaký nárok na odškodnění? Či nějakou možnost jak se bránit? Vzhledem k tomu, že je půjčka psána na mne, banka se splátkami nepočká. Dále jsem se také dozvěděla, že známá je těhotná a zřejmě bude nastupovat na mateřskou, mohu vůbec doufat, že mi splatí svůj dluh? Děkuji
Dobrý den, chci se zeptat na následující problematiku ohledně partnerských financí a sociálky. Mám přítelkyni - těhotná, s pětiletou dcerou. Trvalé bydliště na minulém bytě kde již nebydlí. Já v nájemním bytě (smlouva psaná na mé jméno), trvalé bydliště u rodičů. Jelikož není ani jedno z dětí mé, je to komplikovanější. Přítelkyně má navíc exekuci a tak se v zájmu ochrany mého majetku ke mě do bytu nechce hlásit trvale. Tady nastává problém - jelikož se za chvíli narodí druhé dítě, přítelkyně se bojí, že takhle přijde o všechnu finanční podporu, kterou by jinak měla při trvalém bydlišti zajištěnou. Navíc vyvstává otázka, kam nahlásit dítě na trvalé, když to trvalé prostě není. Navíc mi přijde, že jako neotec dětí jsem v tomhle úplně mimo hru. Co dělat abychom si obhájili místo pod sluncem? Domnívám se, že pracovnice na sociálce radí podle toho jak se zrovna vyspí. Díky za odpověď.
Dobrý den, moje máma je smrtelně nemocná, nemá napsanou závěť, dědicem jsem já (její dcera) a po druhé zemřelé dceři je vnučka. Máma má byt, ve kterém žiji já s rodinou a peníze na účtu, také penzijní pojištění. Jak bude dědictví řešeno, pokud nemá závěť?
Dobrý den, již jednou jste mi dobře poradili. Chci se zeptat na dispoziční právo po smrti manžela, účet zablokován. Dispoziční právo má tchyně, bohužel ji nebylo přiznáno jako dědickou osobu, tudíž před smrtí syna bylo na účtě XXkč. Kdo má na tuto částku nárok? Matka jako disponent účtu? Dál běžel účet a při skončení dědického řízení na účtě zemřelého nezůstala žádná finanční částka, při čemž nikoho jsem neoslovila, aby se platilo dál. Logicky když se tahle věc stane, tak veškeré smlouvy ze zákona zanikají (neplatila se elektrika, nájem, nic takového). Jak je tedy možné, že bez úmrtního listu, který po mně chtěla abych ji dala, zastavila výživné pro prvorozeného syna z předešlého manželství, bez mého vědomí? Pokud dobře chápu, bez ukončení smlouvy, tudíž zrušení účtu by mi měly být poštovně zasílány výpisy o pohybu peněz na účtu (jen pro úplnost neměla jsem přístup k manželovu účtu). Navíc nejvyšší soudní úředník mi sám řekl, že pokud byla částka která byla ke dni úmrtí XX, na účtu, měla jsem jej dostat a navíc disponent by podle toho měl hradit sám z čeho chtěl. Pokud za života s tím souhlasil. Ke dni úmrtí XXkč myslím, že spořitelna pochybila a obhajovala se tím, že z této sumy hradila dál věci což já jsem nikdy souhlas jako majitel nedala. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.