Dobrý den, kdo dostane peníze v případě ukončení stavebního spoření děti? Rozvedení rodiče se dohodli na ukončení spoření nezletilých děti (spoření trvalo déle než 6 let). Mají nárok oba dva na půlku nebo to půjde na účet rodiče, který má děti v trvale péči po rozvodu? Peníze budou využity ve prospěch děti. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, našel jsem při rekonstrukci bytu staré výherní vkladní knížky. Byt je v mém vlastnictví, ale majiteli vládních knížek jsou původní majitelé bytu. Bohužel již nežijí. Dědic bytu který mi jej prodal nejeví zájem, jelikož je v zahraničí. Co s nimi můžu dělat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mám staré penzijní spoření od roku 2009. Mám sjednánu výsluhovou penzi, na kterou budu mít nárok v roce 2024. Když teď přestoupím do nového penzijka, zůstane možnost výsluhové penze? Nebo tuto možnost ztratím, a tudíž by bylo lepší ve starém fondu vydržet do nároku na výsluhovou penzi a po vybrání výsluhové penze přestoupit? Ty peníze nepotřebuji, ale vzhledem k nízkému zhodnocení bych tu výsluhovou penzi raději investoval jinde.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednání banky. Můj tchán má bohužel nulovou finanční gramotnost. A když šel do České spořitelny změnit pouze výší trvalého příkazu, tak šikovná paní s ním zrovna sepsala Stavební spoření s buřinkou. Je mu 67 let, zarazilo mě, že v dnešní době zaplatil 2 tisíce za sepsání smlouvy, když naopak banky dávají bonusy za uzavření nějaké smlouvy, dále úroková sazba z vkladů je 2,5 %, což mi nepřijde v dnešní době nijak výhodné a úroková sazba z úvěru ze stavebního spoření je 4,5% (tohle bych potřebovala vysvětlit). Myslím, že to chápu, ale budu radši, když mi odpoví odborník. Děkuji. Navíc, na zadání trvalého příkazu je, že v případě úmrtí majitele účtu se má pokračovat v trvalém příkazu. Není toto nezákonné, když jsou peníze nepřeveditelné? Moc se mi to nezdálo i to sjednání. Navíc mi přišlo, že ani nevěděl, co podepsal, že je to na 6 let nebo až naspoří cílovou částku 500 tisíc, kdy už ho tam paní donutila vložit 100 tisíc, jako počáteční vklad, ale banka si vymezuje právo dále vyšší vklady nepřijímat. Takže jsem ho to poslala zrušit ve výpovědní lhůtě třiceti dní s tím, že bude lepší v jeho věku založit si spořící účet, kde nabízejí alespoň 4,5%. Odmítli mu to zrušit s tím, kdo mu to poradil. Může takto banka postupovat? Je neprůbojný, takže odešel bez zrušení. Máme na to čas pouze do 30.6. Smlouva byla podepsaná 1.6. 2022. Mohla bych porosit o Váš názor? Jak na stavební spoření v tomto věku a zmíněný trvalý příkaz po smrti tak na jednání pracovnice banky. Děkuji
Dobrý den, mám sjednané staré penzijní připojištění v transformovaném fondu se sjednanou možností výsluhové penze - tato možnost bude k dispozici za cca 4 roky. Dosud jsem spořila částku 1 000 Kč a příspěvek zaměstnavatele. Ten se teď přerušil mým nástupem na mateřskou dovolenou. Hodlám snížit vlastní příspěvek na 300 Kč a uvažuji, zda čekat na výplatu výsluhové penze (neočekávám potřebu prostředků, použila bych je případně na jiné investice) nebo rovnou převést do DPS (dynamický fond, můj inv. horizont je 30+ let). Po návratu do práce bych případně vlastní příspěvek opět navýšila. Dále bych se chtěla zeptat, zda považujete rozdíly mezi dynamickými fondy za natolik výrazné, že se vyplatí přestupovat z jednoho do druhého (a riskovat případně poplatek 800 Kč za přestup), nebo je rozumnější zůstat v původním.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.