Dobrý den, jsem student magisterského studia. Dostal jsem nabídku práce kterou příjmu a nastoupím 1.11. na hlavní pracovní poměr. Chci se zeptat, jak je to ohledně daní a slevy na dani, když jsem studentem? Je jasné, že školu již stíhat nebudu, ale status studenta mi škola zruší sama v únoru. Do té doby bych měl být pořád studentem.
Dobrý den, podporu v nezaměstnanosti mám na 5 měsíců. Pokud třeba 3. měsíc budu v pracovní neschopnosti, z hlediska podpory to něco mění? Jestli dostanu nějaké peníze někde navíc nebo můžu čerpat déle apod.? Nebo to naopak nemá na nic vliv z hlediska peněz? Díky
Dobrý den, jsem OSVČ, který využívá paušální zdanění (v mém oboru 60% mých příjmů jsou mé výdaje). Jsem aktuálně v 1. pásmu, ale mé příjmy přesáhnou nejspíš příští měsíc hranici 1,5 milionu. Co musím udělat pro změnu do druhého pásma, kolik mě to bude stát a do kdy musím změnu ohlásit? Spočítal jsem si, že v prvním pásmu to vychází ročně na 89 976 Kč (7 498 Kč x12) a ve druhém pásmu na 200 940 (16 745 Kč x12). Četl jsem, že je pak potřeba doplatit za změnu pásma. Znamená na to, že budu muset doplatit 110 964 Kč bez ohledu na to, jestli třeba to první pásmo překročím o "pár korun"? Pokud ano, do kdy musím tuto částku zaplatit? A posílá se na stejný účet, jako platím ty měsíční paušální platby? Mockrát děkuji.
Dobrý den, chápu to správně, že pokud za rok 2024 nepřevýší u spořícího účtu u VÚB Bank výnos z vkladu 20 000 Kč, nemusím tento příjem zahrnout do ročního zúčtování daně a nepodlehne tedy zdanění srážkovou daní 15%? Jsem zaměstnanec, uplatňující úroky z hypotéky, sleva na dítě měsíčně. Moc děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěl bych se zeptat - žiji natrvalo ve Finsku a budu pronajímat byt v ČR. Mohu odečíst dopravu - letenky např. z důvodu počátku pronájmu, konec pronájmu, popř. nějaké problémy, které by se mohly vyskytnout, během pronajímání? Děkuji mockrát.
Dobrý den, jsem ten samý "případ" jako uvedený dotaz z 5.3. 2024 o vyplácení pachtovného. Jsem spoludědicem zem. pozemků, které pronajímám a dostávám ročně (po dobu 6 let) pachtovné (14 500 Kč), které nezdaňuji. Žiji s tím, že do určité výše příjmů (15 nebo 20 tis. Kč. - snad to dříve bývalo) nemusím danit. Z předchozího článku ale vyplývá, že jsem na omylu. Jakým způsobem to mohu napravit? Děkuji velmi zdvořile! Josef
Dobrý den, tento rok poprvé nově podnikám jako OSVČ, konkrétně od července tohoto roku. Předtím jsem za rok 2024 měla jednu DPP u jednoho zaměstnavatele, která mi končila koncem měsíce června a u tohoto zaměstnavatele jsem měla podepsané prohlášení poplatníka - slevu na dani, tzv. růžovák. Z této DPP jsem vydělala za rok 2024 necelých 50 000 Kč. Nedosáhla jsem tedy výdělku 50 000 Kč. Každý měsíc jsem vydělala maximální částku 10 000 Kč, někdy ani to ne. Platila jsem si zdravotní jako OBZP. Chci se zeptat, až budu jako podnikatel podávat daňové přiznání, musím do daňového přiznání kromě příjmů z podnikání uvést příjmy ze zmiňované DPP, kterou jsem měla pouze u jednoho zaměstnavatele a kde jsem nedosáhla ani výše výdělku 50 000 Kč za rok 2024?
Dobrý den, jsem zaměstnanec na hlavním pracovním poměru, nejsem OSVČ. V červenci a srpnu jsem odevzdala práci na základě 4 uzavřených smluv o dílo, celkový honorář bude cca 26 000 Kč. Žádné další smlouvy o dílo v tomto roce neuzavřu. Předpokládám, že se na mě vztahuje klauzule o příležitostných příjmech, které nepřesáhnou 30 000 Kč za rok a které se nedaní. Je tomu tak? Děkuji, Lenka
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.