Dobrý den, tento rok poprvé nově podnikám jako OSVČ, konkrétně od července tohoto roku. Předtím jsem za rok 2024 měla jednu DPP u jednoho zaměstnavatele, která mi končila koncem měsíce června a u tohoto zaměstnavatele jsem měla podepsané prohlášení poplatníka - slevu na dani, tzv. růžovák. Z této DPP jsem vydělala za rok 2024 necelých 50 000 Kč. Nedosáhla jsem tedy výdělku 50 000 Kč. Každý měsíc jsem vydělala maximální částku 10 000 Kč, někdy ani to ne. Platila jsem si zdravotní jako OBZP. Chci se zeptat, až budu jako podnikatel podávat daňové přiznání, musím do daňového přiznání kromě příjmů z podnikání uvést příjmy ze zmiňované DPP, kterou jsem měla pouze u jednoho zaměstnavatele a kde jsem nedosáhla ani výše výdělku 50 000 Kč za rok 2024?
Dobrý den, jsem zaměstnanec na hlavním pracovním poměru, nejsem OSVČ. V červenci a srpnu jsem odevzdala práci na základě 4 uzavřených smluv o dílo, celkový honorář bude cca 26 000 Kč. Žádné další smlouvy o dílo v tomto roce neuzavřu. Předpokládám, že se na mě vztahuje klauzule o příležitostných příjmech, které nepřesáhnou 30 000 Kč za rok a které se nedaní. Je tomu tak? Děkuji, Lenka
Dobrý den, v současné době jsem na HPP ve firmě a mám vedlejší živnost na grafické práce do 95 000 Kč příjmu ročně, takže většinové zdanění mi jde z HPP. V příštím roce bych chtěla ale vyjet na rok na working holiday do Kanady a mít hlavní příjem zde a současně si zachovat vedlejší živnost na grafické práce. Lze to? Jak se to daní? Jaké jsou podmínky a kolik by mi zůstalo?
Děkuji
Dobrý den, vlastník podílových listů zemřel 10.5. 2024, disponent prodal podílové listy 10.7. 2024 a neproběhlo dědické řízení. Výnos z prodeje je větší než 100 000 Kč. Kdo bude platit 15% daň, když budoucí dědic tedy disponent nakoupil za prodanou částku nové podílové listy sám sobě?
Pokračování dotazu č. 23959: Děkuji za odpověď, ale nerozumím ji zcela. Pole byla znárodněna a po žádosti o vrácení probíhala dědická řízení mezi zemřelými a já byla poslední žijící, takže 10 letá lhůta byla či nebyla naplněna? Zdá se mi, že pokud stát hospodařil na znárodněných pozemcích, v žádném případě by neměl chtít daně z prodeje? Marie
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn chodí na brigádu, má smlouvu na DPČ a podepsané prohlášení poplatníka (růžový papír).
Nyní si našel druhou brigádu také na DPČ. Vím, že druhé prohlášení podepsat nemůže, ale bylo by pro něj výhodnější podepsat prohlášení u druhého zaměstnavatele, kde si vydělá víc peněz. Je možné u prvního zaměstnavatele prohlášení zrušit a podepsat ho u druhého zaměstnavatele? Pracovat bude nadále u obou zaměstnavatelů. Moc děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.