Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, jak moc velký problém pro mě jako spolužadatele hypotéky je skončena insolvence (cca 4 a 3/4 roku, splaceno 80% dluhu)? Pořizujeme domeček, hypotéka bude do výše cca 50%, zbytek z vlastních zdrojů. Manžel bez jakýchkoliv problémů co se týče dluhů, vždy vše platil a platí. Tohle byla moje mladická nerozvážnost a delší pracovní neschopnost ze zdravotních důvodu. Jsou banky, které půjčí za rozumný úrok? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, syn ve svých 33 letech nemá žádnou úvěrovou historii ani já. Nikdy žádná půjčka, nic. Bere si hypotéku a to 90% od banky a 10% jeho vlastní úspory, ale s podmínkou, že vzhledem k výše uvedenému důvodu (že nemá žádnou platební historii, nikdy na žádnou půjčku) poskytovatel hypotéky chce někoho, kdo se po dobu jednoho roku zaručí, že bude splácet. Chci to být já, nebo manžel. My máme s manželem vlastní dům v osobním vlastnictví a touto nemovitostí mu ručit nebudu a to ani v tom ročním ručení. Plat má dlouhodobě slušný a s tím problém není. Měla jsem zato, že když nemá žádnou platební historii, ani žádnou půjčku, tudíž nikdy žádný dluh, že tohle by mělo být spíše k prospěchu při poskytování hypotéky na nemovitost. Jenom pro upřesnění, syn si platí různá pojištění, životní a podobně. Že by rok nesplácel se z jeho strany nebojím, ale přeci jenom chci vědět, na co si dát pozor ve smlouvě směrem ke mně od poskytovatele hypotéky. Nechci dát v šanc moji střechu nad hlavou. Mám právo si smlouvu doma projít v klidu? Na co si dát pozor? jak se taková smlouva vůbec oficiálně jmenuje? Děkuji
Dobrý den, vybrali jsme si s partnerkou byt, který je prodáván za kupní cenu 5 mil. Kč. S partnerkou jsme se domluvili tak, že ze svého byt zafinancuji částkou 1,2 mil. a na zbytek budeme čerpat společnou hypotéku, kterou budeme splácet půl na půl (měsíční splátku si rozdělíme na půl). Nevíme, jak máme správně rozdělit poměr vlastnictví v kupní smlouvě tak, aby to bylo spravedlivé. Jde o to, kdyby se v životě cokoliv stalo a byt se prodával například z důvodu rozchodu, aby se peníze spravedlivě rozdělily mezi nás oba. Já vkládám do nemovitosti svých 1,2 mil a zbytek máme společnou hypotéku. Nevím jak dopadne odhad, na který si nechávám z vlastního 200 tis. Kč. Výši rozdílu mezi prodejní a odhadní cenou dorovnáme max. částkou 200 tis. a zbylé peníze dle situace vložíme do základu. Pokud by odhad vyšel, tak základ by byl 1,2 mil. Kč který bych uhradil z vlastního a na zbytek 3,8 mil. Kč bychom měli společnou hypotéku. Pokud by odhad nevyšel a doplácel bych rozdíl mezi prodejní a odhadní cenou např. 200 tis. Tak vlastní zdroje by byly 1 mil. Kč, 200 tis. bych dal na doplacení rozdílu a společná hypotéka by byla na 3,8 mil. Můžete mne prosím informovat, jaký by měl být prosím poměr vlastnictví v obou případech uvedený ve smlouvě? Pokud bychom se rozešli a byt prodali. Tak z peněz bychom doplatili zbývající dluh bance, mně by zůstalo 1,2 mil. a partnerce bych vrátil polovinu všech měsíčních splátek, které do financování vložila. Podíly by tedy byly 62% já, 38% partnerka? Moc Vám děkuji za pomoc. S pozdravem Jakub
Dobrý den, je možné prodat nemovitost mezi manželi? Nemovitost je ve výlučném vlastnictví manželky (majetek nabytý před manželstvím) a je na něm extrémně nevýhodná hypotéka (14%), kterou nejde refinancovat z důvodu nízké bonity manželky (záznam v Solus před dvěma lety). Máme u notáře uzavřené rozdělení majetku a nyní bychom chtěli, aby manželka prodala nemovitost mně a já už bych si vzal normální hypotéku. Už jsme zkoušeli refinancovat její hypotéku na mé jméno, ale jelikož tam nemám žádné závazky (nejsem spolumajitel ani nemovitost není v SJM), tak nám to zamítli. Jinak jsem s bonitou a příjmy neměl problém. Popř. je nějaký jiný způsob jak tuto situaci řešit? Samozřejmě jiný než čekat až se vymažou záznamy ze Solusu :-) Děkuji za odpověď.
Dobrý den, můj přítel si před cca 11 lety vzal s bývalou přítelkyni hypotéku na dům. Hypotéka je psána na ni jako hlavního dlužníka, přítel je uveden jako spoludlužník a dle banky nemá právo ani nahlédnout na roční vyúčtování. Když s bývalou přítelkyni žili ještě spolu, dával ji peníze na její účet, ze kterého odcházela splátka na hypotéku. Už je to šest let co spolu nežijí a hypotéku platí ze svého účtu. Může po něm bývalá přítelkyně chtít peníze, které odcházely na hypotéku z jejího účtu? Dům i pozemek je psán pouze na přítele. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jaké možnosti má dnes SVJ pro spolufinancování opravy domu a jaké jsou podmínky takové půjčky/úvěru? Konkrétně jaká je minimální půjčená částka, doba splácení, RPSN/úrok a další poplatky? Co je k získání půjčky u ČS potřeba doložit? Předem děkuji za odpovědi.
Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je možné dostat hypotéku, když máme úvěr ve výši 670 tis. S manželem jsme oba pracující a chceme si rekonstruovat dům. Hypotéku bychom si představovali v hodnotě 700 000 Kč. Chtěla bych vědět, zda je možné nějak hypotéku sloučit s půjčkou a splácet 25-30 let. Případně jaké úrokové sazby nabízíte? Nutno poznamenat, že jsme se splácením neměli nikdy problémy a nejsme evidování v žádném registru dlužníků. Příjmy v domácnosti máme cca 40 000 Kč Děkuji za odpověď. S pozdravem s přáním krásného dne.
Dobrý den, kde si mohu stěžovat na banku? Mám hypoteční úvěr u Wüstenrot hypoteční banky, kterou koupila Moneta. Končí mi fix úroků a nabídka z Wüstenrot (Monety) byla neakceptovatelná, proto jsem se rozhodla refinancovat u Monety Money Bank. Požádala jsem o vyčíslení zůstatku k 30.11.2020. Trvalo jim měsíc, než mi zůstatek oznámili, ale nemohu s vyčíslením souhlasit, protože mi vypočítali zůstatek k 30.9. 2020 a dopočítali mi úroky do 30.11.2020. Vůbec nejsou zohledněny další dvě splátky a prý o nic nepřijdu, přeplatek mi vrátí. Jenže já přijdu o ty úroky navíc, které jsou mi naúčtovány, zaplaceny, ale nesníží mi moji dlužnou částku a další banka opět obdrží úroky z již zaplacené částky. Zaslala jsem stížnost s žádostí o přepočet a bylo mi sděleno, že je vše v pořádku. Já se cítím bankou poškozená. Dá se někde domoci správného vyčíslení zůstatku? Mám z internetového bankovnictví vytištěny zůstatky k 30.9. a k 31.10.2020. Nesouhlasí dlužná částka s dokumentem vyčísleného zůstatku.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.