Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý večer, chceme kupovat baráček a chci zeptat, zdali při žádosti o hypotéku budeme muset skládat nějakou hotovost i pokud odhadní cena této nemovistosti je 4 mil. Kč a my si budeme chtít půjčit jen 3,5 mil. Kč (nynější majitele chtějí za dům menší hodnotu, než má). A taky jestli nebude banka mít problém, když si hypotéku budeme brát ve dvou lidech a nejsme manželé. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ráda bych v následujícím roce žádala o hypotéku. Nechala jsem si pro jistotu zaslat výkaz z BRKI a NRKI a objevil se mi tam záznam z letošního května "Povolený debet na BÚ" ve výši 1 200 Kč. Bylo to z účtu, který jsem již nepoužívala, ještě do loňského roku byl bez poplatků (studentský), ale letos už si z účtu strhli poplatky za vedení, a proto mi zde naskákal "dluh". Bohužel se ke mně informace dostala až pozdě - 61 dnů po splatnosti. Bude prosím takovýto záznam problémem při žádosti o hypotéku? Předem děkuji a hezký den.
Dobrý den, v minulém týdnu jsem již psala dotaz k vysoké sankci u předčasného splacení hypotečního úvěru z roku 2018. Snažím se tedy s bankou domluvit na sankci nižší, protože vše moje smlouva splňuje. Ale bylo mi řečeno, že mají nárok na to účtovat si celou částku ušlých úroků, i když je vyšší než 50 000 Kč, že výše citované ustanovení je pouze u prodeje nemovitosti, v případě refinancování, že to tak není. Kam se mám obrátit pokud se s nimi nedomluvím? K finančnímu arbitrovi nebo na ČNB? Děkuji za odpověď
Dobrý den, plánujeme s partnerkou (vztah 16 let) koupit 2+kk byt 64 m2 se sklepem a garážovým stáním v Jesenici z roku 2018. Byt majitel prodává bez realitky za prodejní cenu 5 mil a sám má na byt ještě nesplacenou hypotéku. Na bytu je tedy zástavní právo. Byt bychom financovali hypotékou u jiné banky. Abychom na ni dosáhli, budeme žádat společně s partnerkou s tím, že bych 1 mil. korun uhradil z vlastních zdrojů a na zbylou částku bychom čerpali hypotéku. Měsíční splátky bychom platili s partnerkou na půl. Na katastru bychom byli uvedeni jako vlastníci oba. S partnerkou jsme se domluvili, že kdyby se v životě stala nějaká nepříjemná událost, jako je například rozchod, tak bychom byt prodali a z peněz, které bychom získali prodejem, by se mi vrátil 1 mil. Kč, který jsem do bytu vložil na začátku z vlastních zdrojů, partnerce by se vrátila polovina součtu všech měsíčních splátek, které vložila do financování a zbylý dluh bance bychom dorovnali z peněz získaných prodejem. Chtěl jsem se Vás zeptat jakým způsobem papírově ošetřit, že po mne partnerka jakožto poloviční vlastník v případě rozchodu nebude vyžadovat 500 tis. Kč tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem do financování vložil, aby se nám otevřela cesta k hypotéce? Domluvili jsme se ústně, že by po mne částku 500 tis. nepožadovala, ačkoliv by právně mohla, protože bude poloviční vlastník bytu. Samozřejmě by se to dalo udělat tak, že na hypotéku bychom byli dva, ale vlastník bych byl pouze já, ale to mi nepřijde vůbec férové vůči partnerce. Poradíte mi prosím jak tuto domluvu ukotvit a případně existuje na to nějaký formální dokument? Chci se tímto jen pojistit, že kdyby se partnerka se mnou v budoucnu soudila o 500 tis. Kč (tedy polovinu mého vlastního zdroje, který jsem na počátku poslal bance jako zdroj vlastních peněz) v případě rozchodu, tak abych měl papírový důkaz, že jsme se takto domluvili. Děkuji Vám za pomoc.
Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ve věci žádosti o hypotéku. Před lety jsem se dostal do dluhového kolotoče a některé mé závazky skončily v exekuci. Vše jsem řádně uhradil bez vyhlášení osobního bankrotu nebo insolvence. Nyní jsem necelé tři roky dluhově "čistý" a s manželkou zvažujeme koupi domu na hypotéku (manželka nikdy žádné dluhy, seznámili jsme se po této mé životní "epizodě"). Společné příjmy máme +/- 50 000 Kč a vlastní prostředky pro žádost o hypotéku nebudou problém. Lze odhadnout úspěšnost takové žádosti? Případně co je potřeba udělat pro její zvýšení?
Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.