Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, chtěla bych si vzít hypotéku, ale pro větší vyššího příjmu by byl spolužadatelem můj přítel. On již vlastní jednu nemovitost, kterou pronajímáme. Na tomto základě jsme se domluvili, že on by nechtěl být zapsán, jako spolumajitel nemovitosti. Je taková možnost? U nás v bance nám sdělili, že musí být spolumajitelem, když by byl spolužadatel, nejlépe 50% na 50%. Velmi děkuji a přeji pěkný den.
Dobrý den, při vyřizování hypotéky banka zkoumá, jestli už měl zájemce v minulosti nějakou půjčku a jak plnil splátkový kalendář. Když člověk půjčku ještě neměl, je pro něj náročnější hypotéku vyřídit? Popřípadě jaká minimální půjčka/minimální doba splácení je potřebná, aby ji banka, při vyřizování hypotéky, zohlednila. Děkuji za odpověď a s přáním pěkného dne.
Dobrý den, máme 7 let hypotéku na byt, nyní bychom chtěli hypotéku navýšit o 300 tis kvůli rekonstrukci koupelny a kuchyně. Problém je v tom, že při stěhování jsme ztratili smlouvu o hypotéce a banka ve kterém je úvěr veden údajně tuto kopii také nemá. Jak dále tento problém řešit?
Dobrý den, dne 15.1.2019 jsem uzavřel REFIN u WHB přes poradce. Při vyřizování čerpání (17.5.2020) jsem zjistil, že banka neměla v listinné podobě žádost o úvěr, čestné prohlášení o přijmu, nedodání zástavní smlouvy. Tyto dokumenty mimo zástavní smlouvy měl poradce 1,5 roku u sebe. Cca 10/19 opustil poradce WHB bankovní instituci. Mohu si stěžovat na poradce, jelikož mi tím zkomplikoval refinancování hypotéky? Děkuji.
Dobrý den, uzavřela jsem s bankou smlouvu o hypotéčním úvěru. Doba 14 dní pro odstoupení od smlouvy již uplynula. Ještě jsem hypotéku nečerpala a chtěla bych tuto smlouvu zrušit pro neprofesionální jednání ze strany banky. Jak mám v tomto případě postupovat?
Dobrý den, s manželem jsme měli hypotéku - výstavba RD. V rámci majetkového vyrovnání (rozvod) byl dům prodaný v rámci SJM. Vzhledem k tomu, že k doplacení výše zmíněného úvěru došlo předčasné a mimo fixaci, banka nám dala tzv sankční pokutu ve výši 150 tis. Tato částka byla zaplacena z úschovy RK zprostředkovávající prodej domu, zbyla částka z prodeje byla rozdělena rovným dílem mezi mne a manžela. Po rozvodu jsem si u téže banky žádala o nový hypoteční úvěr na koupi bytové jednotky. Spolu s vyčerpáním tohoto úvěru jsem si zažádala u banky i o navrácení sankční pokuty z předchozího (společného) úvěru. Banka mi část sankční pokuty vrátila. Dnes již bývalý manžel se u mě dožaduje 50 % vrácené pokuty. Z morálního hlediska vnímám, že si nárokuje správně. Půlku pokuty v minulosti zaplatil stejně jako já. V majetkovém vyrovnání, v závěrečném ujednání, je uvedeno, že co není v dohodě uvedeno, má se za to, že podepsáním dohody je vyrovnané bez budoucího nároku. Jenže samotný hypoteční úvěr v majetkové dohodě uveden je, ale sankční pokuta nikoliv. Banka se k této problematice staví, že je vše v pořádku, že vyplatila správně. Vyplatí tomu, kdo splní podmínky a zažádá si. Zkrátka kdo dřív přijde, ten mele. Jak se říká. Můj dotaz. V případě soudního sporu, jaká je moje šance na úspěch? Podle kterého předpisů banka tyto částky vyplácí? Měla jsem za to, že vrácení fin- pokuty je jakýsi bonus banky za to, že zůstávám jejich klientem i nadále. Kdybychom ani jeden z nás nečerpal nový úvěr, sankce by za 6 měsíců propadla, byla promlčena bez nároku na vrácení. Jen díky nové vyčerpanému úvěru banka sankci vrátí. Na stranu druhou, jak jsem psala výše, manžel se podílel na zaplacení pokuty stejným dílem jako já. Děkuji za Vaše vyjádření.
Dobrý den, měl bych k vám takový všeobecný dotaz, případně jaká je vaše zkušenost z praxe, Já a má manželka máme překlenovací úvěr ze stavebního spoření (v listu vlastnictví uvedeno SJM mé a mé manželky). Z důvodu bonity, respektive poskytnutí daného úvěru, je spoludlužníkem náš syn, úvěr řádně a včas splácíme již po dobu více než 6-ti let. Můj dotaz je takový: Pokud by se syn (vedlejší spoludlužník, nedokládal ani svůj příjem) dostal v budoucnu do finančních problémů - exekucí, či insolvence, tak banka má právo podle smluvních podmínek úvěr zesplatnit, respektive požadovat okamžité splacení úvěru. Ptám se tedy, setkali jste se někdy s takovým případem? Byl by postup banky opravdu tak “drastický”?Předem děkuji za odpověď.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.