Chcete si pořídit vlastní bydlení a nemáte našetřeno dostatek peněz? Řešením může být hypotéka. Která je ta pravá? Dosáhnete na ni? Jaká jsou pravidla pro její získání? Nejen na to Vám odpoví hypoteční poradna.
Ceny nemovitostí rostou. Hypotéka se tak stává skvělou investicí. Navíc si nemovitost přizpůsobíte k obrazu svému a nemusíte čekat na svolení vlastníka. Ale co je hlavní – bydlení bude VAŠE.
Promyslete své možnosti. Jakou část investice do vlastního bydlení můžete hradit ze svých zdrojů? Kolik můžete měsíčně splácet? Pro orientační výpočet můžete využít hypoteční kalkulačku.
Před tím, než si začnete vybírat nemovitost, počítejte. Kolik můžete investovat? A jakou částku si můžete půjčit, aniž byste ohrozili svou existenci? Hypotéka je dlouhodobý závazek, na který se ještě nabalí poplatky, náklady na energii apod.
Poptejte se na hypotéku u své banky, ale nepodléhejte hned
první nabídce. Porovnejte si nabídky ostatních bank - srovnání hypoték.
Buďte důslední. Nenechte
se zlákat jen výhodnou úrokovou sazbou. Posviťte si i na další skryté poplatky.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Využijte naší hypoteční poradny. Rádi Vám pomůžeme a vše vysvětlíme.
Dobrý den, plánuji si během následujícího půl roku vzít hypotéku a vzhledem k tomu, že mi moje banka nebyla schopna odpovědět přes email (chtěli osobní návštěvu), tak bych to zkusila tady. Jedná se o nemovitost, kterou vlastní 3 lidé (jedna osoba má 1/2, dvě osoby 1/4). Hypotéku bych si chtěla vzít na odkup 1/4 nemovitosti. Mám pár dotazů: 1) Hypotéku bych si chtěla vzít cca v Listopadu, kdy budu mít k dispozici 10%-15% vlastních prostředků. Dá se o hypotéku zažádat už např. v Září i když v době žádosti nebudu disponovat vlastními prostředky? 2) Na domě se plánují rekonstrukce, na kterých se ale současný majitel nebude finančně podílet - dají se ze znaleckého posudku "odečíst" náklady na tuhle rekonstrukci? 3) Při výpočtu hypotéky jsem použila kalkulačku mojí banky. Je jasné, že výpočet je pouze orientační ale zajímá mě, jestli jsou nějaké další výdaje, se kterými by měl člověk počítat. 4) Současný majitel si chce udělat odhad ceny nemovitosti, aby měl nějakou představu o její hodnotě. V informacích u své banky jsem si zjistila, že v případě hypotéky lze použít znalecký posudek max. 6 měsíců starý, nebo lze posudek vypracovat bankovním odhadcem. Jaká varianta pro mě bude lepší? Podle informací, co jsem četla na realitních serverech se tyto odhady můžou lišit až o 20% ceny, což mi přijde alarmující. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Dobrý den, potřeboval bych refinancovat hypotéku ve výši 940 000 Kč. Mám peníze v dostatečné výši na její doplacení, ale někdy v krátkém horizontu (3 let) je budu potřebovat. Rád bych zvolil offsetovou hypotéku, protože ta by mi měla minimalizovat náklady, zejména tím, že nebudu platit úroky. Moneta to nesplní, protože odečítá pouze 20% úroků. Air Bank pokud je na bilančním účtu 100% půjčky, tak hypo sama uhradí a ukončí. Co byste mi doporučili?
Dobrý den Vám přeji, chtěl bych Vám napřed poděkovat za Vas čas a ochotu a hlavně samotnou odpověď. Bohužel ze strany rodinných příslušníků jsem se dostal do závažné situace. Dostal jsem nemovitost darem a s věcným břemenem dožití jednoho z rodinných příslušníků. U České spořitelny jsem domluvil hypotéku a hledal dělníky, čekal na stavební povolení projekt atd. Na začátku roku se mělo v březnu začít stavět. Byla vyřízena a podepsaná hypo, ale nečerpaná nebyla. Rodinný příslušník se rozhodl, že se stavba konat nebude a že ho máme vyplatit. Chtěl bych se zeptat, jaký je teď nejlepší možný krok. Nemohu se s příslušníkem domluvit a zrušit hypotéku nechci, ale nemohu ho vyplatit z hypotéky. Musím zrušit hypo? Musím si vzít neúčelový úvěr a vyplatit příslušníka? Je možné nějakého řešení? Budu muset uhradit sankční poplatek za hypo? Děkuji za pochopení.
Dobrý den, začátkem roku jsme začali vybírat byt a s ním i hypotéku. Již jsme ve fázi, kdybychom měli podepsat smlouvu o poskytnutí hypotéky, která se řešila již v únoru. Vzhledem k momentální situaci s koronavirem, nevíme zda s podpisem nepočkat a nebo si aspoň nenechat vše přepočítat? Dále se má projednávat zrušení daně z nabytí nemovistosti, což nejsou malé peníze. Radili byste počkat, přepočítat, nebo bez obav podepsat? Změn je v posledních týdnech opravdu mnoho. Moc děkuji
Dobrý den, manžel ještě před svatbou vstoupil do insolvence. Nyní jsme již manželé a já zvažuji hypotéku a koupi domu. Pokud bych měla hypotéku a dům psaný na sebe, ale máme společné jmění manželů, může dojít k tomu, že by mohl být majetek zabaven z důvodu insolvence manžela? Děkuji.
Dobrý den, manžel měl z mládí insolvenci, pro svou hloupost. Už má 4 roky po splacení. Chápu, že teď je pro banky velmi nevhodný klient. Je reálná šance získat hypotéku na vlastní bydlení? Víme, že nejdříve 5 let od splacení a ukončení insolvence. Prosím, kde všude je takový člověk veden? Kam všude napsat a požádat o výmaz či zablokování informací a osobních údajů? Děkuji
Dobrý den, prosím můžete mi poradit? V lednu 2020 jsem ukončila pracovní poměr, od 1.2. jsem evidovaná na ÚP, který mi vyměřil podporu 7 600 Kč. V březnu mě byla odložena schůzka až na 22.4 s tím, že se asi opět posune. V této situaci COVID-19 je nemožné si najít zaměstnání. Mám prosím nárok na odklad hypotéky? Jsem rozvedená a živým 15letou dceru. Moc Vám děkuji.
Dobrý den, může nám banka naúčtovat 50 000 Kč "kompenzační poplatek" při ukončení nečerpaného hypotečního úvěru na rekonstrukci bydlení? U UniCredit Bank máme menší hypotéku na starou nemovitost. Přibližně před rokem jsme se rozhodli, že dům zrekonstruujeme a uzavřeli druhou hypoteční smlouvu (na rekonstrukci domu) u stejné banky. Již tehdy odhadce odhadl budoucí cenu nemovitosti na poměrně nízkou částku (tehdy nebyl problém). S rekonstrukcí jsme ale stále nezačali z důvodu průtahů se stavebním řízením. Dnes již víme, že povolení dostaneme v následujících týdnech a domluvili si na rekonstrukci firmu. Cena však od té doby poměrně výrazně stoupla (růst mezd a cen stavebního materiálu) a původní hypotéka je tak již nedostačující (o velmi vysokou částku). Proto jsme se rozhodli refinancovat u jiné banky, která vesměs reálně a férově odhadla budoucí cenu nemovitosti. S tím však souvisí zrušení druhé (nečerpané) a refinancování první hypotéky. Po šílených průtazích u UniCredit nám chtějí naúčtovat 50 000 Kč kompenzační poplatek (údajně za rezervování peněz), který se dá chápat jako náhrada škody či ušlého zisku. Dle výkladu ČNB by však při (primárně) předčasném splacení či ukončení mělo jít jen o administrativní náklady do čehož toto nespadá. Doslova je v nadpisu u ČNB dokumentu uvedeno: "Výklad účelně vynaložených nákladů vzniklých v souvislosti s předčasným ukončením hypotečního úvěru". Může nám banka naúčtovat tento "kompenzační poplatek", či ne?
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.